O ludziach i drzewach

Zapraszamy na ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Opowiedz sąsiedzie”

O ludziach i drzewach

Zima w pełni, śnieg dookoła, zbliżają się święta, czyli czas choinki. Choinka to drzewko niezwykłe. Ale nie jedyno to niezwykłe drzewo na świecie. Pewnie wszędzie na świecie ludzie darzą pewne rodzaje drzew szczególnym szacunkiem. Są drzewa święte, drzewa, w których mieszkają dusze, drzewa, które leczą, tańczą i śpiewają. Ostatnie spotkanie z cyklu „Opowiedz Sąsiedzie” będzie zatem o ludziach i drzewach z różnych krańców świata. O tym, jak mała hinduska dziewczynka uratowała ogromny las. Co dusza drzewa podarowała pewnemu Cyganowi, o świętym Mikołaju i ziarenkach obfitości, oraz o starym afrykańskim drwalu, który wiedział, dlaczego niektórych drzew nie można po prostu ściąć… Po bajkach czeka na Was bardzo drzewna, życiodajna i zupełnienie-zimowa niespodzianka!

Opowiadają, śpiewają i czarują: Beata Frankowska i Katarzyna Enemuo.

Sobota, 15.12.2012, godz. 11.30

Cafe Baobab, ul. Francuska 31, Warszawa

Wstęp wolny!

Projekt wspierany przez M.St.Warszawę

Bajki rosyjskie w Cafe Baobab

PIÓRO ŻAR-PTAKA I INNE OPOWIEŚCI

sobota, 20 października, godz. 11.30-13.00

Cafe Baobab, ul. Francuska 31, Warszawa

Zapraszamy do ogrodu, w którym rośnie jabłoń, a na niej – złote jabłka. Co noc przylatuje tam Żar-Ptak, kradnie jabłko, ale i upuszcza złote pióro.

A razem ze złotym piórem spada na ziemię historia – lekka niczym dobry sen.

I takie baśnie opowiemy: o Koguciku, Lisie i Droździe i o najniegrzeczniejszej na świecie Kózce-Zadziorze. O Ociupince-Odrobince, co wchodzi jednym krowim uchem, wyskakuje drugim! Aaaa, śpijcie oczka jedno, dwa – śpiewa dziewczyna kołysankę siostrom: Jednooczce, Dwuoczce, Trzyoczce.

Opowieści: Grupa Studnia O.

Pieśni: Anna Jakowska i Joanna Górska

Wydarzenie w ramach projektu „Opowiedz sąsiedzie” realizowanego dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy

Wstęp wolny

Opowieści litewskie w Cafe Baobab

EGLE, KRÓLOWA WĘŻY. OPOWIEŚCI Z LITWY

Zapraszamy w podróż niby niedaleką, a jednak bardzo niezwykłą. Do świata, w którym drzewa śpiewają, a ludzie przyjaźnią się z naturą. Do domów, gdzie przychodzą oswojone węże by napić się mleka. Do kraju, w którym kobiety noszą imiona: Rosa, Jodła i Słońce.

Do Litwy!

Opowiadają, śpiewają i grają: Małgorzata Litwinowicz i Katarzyna Enemuo

O litewskich obyczajach, a także o tym, jak wygląda litewskie życie w Warszawie opowie Rasa Rimickaite

Cafe Baobab, ul. Francuska 31, Warszawa

8 września, sobota, g. 11.30-13.00

Wydarzenie w ramach cyklu „Opowiedz sąsiedzie“ realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy

OPOWIEŚCI z TYKWY – bajki chińskie

W ramach cyklu

„Opowiedz sąsiedzie – rodzinne spotkania w Cafe Baobab” zapraszamy na

Opowieści z tykwy – bajki chińskie

Opowiemy historie o wielkim łuczniku Hou I oraz prześlicznej księżniczce Weng-czeng. Do swojego miejsca odosobnienia i milczenia zaprowadzi nas czterech mnichów buddyjskich; od nich nauczymy się najważniejszych chińskich słów. Obejrzymy slajdy z podróży rowerowej po Chinach, nauczymy się jeść ryż i makaron pałeczkami. Dla wytrwałych – nauka pisania chińskich znaków.

Opowiadają: Paweł Górski i Dominika Borkowska

Na tradycyjnych instrumentach zagra Bart Pałyga

Sobota, 14 lipca, 11.30, Cafe Baobab, ul. Francuska 31, Warszawa

Wstęp wolny

Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy

z cyklu: Opowiedz sąsiedzie

„Opowieści futbolowe w afrykańskim rytmie”

9 czerwca, sobota, godz. 11.30, Cafe Baobab, ul. Francuska 31,

Opowieści z dziejów polskiego i afrykańskiego futbolu w konwencji radiowych transmisji z czasów, gdy przed radioodbiornikami zbierały się całe rodziny, gdy słowa komentatora miały moc przenoszenia słuchaczy na magiczne areny sportowych wydarzeń. Przebieg legendarnych meczów splecie się z bajkami, bohaterowie stadionów spotkają się postaciami z mitów i legend…

Zapraszamy dzieci i dorosłych.

Po opowieściach (ok.13.00) odbędzie się otwarty dla wszystkich mecz futbolowy, z konkursami (m.in. artystyczny konkurs rzutów karnych), zagadkami i działaniami muzycznymi…

Wstęp wolny
Projekt współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Informacje: 506 738 207

AHAJ, DEVLA opowieści romskie

Zapraszamy na kolejne wydarzenie projektu „Opowiedz Sąsiedzie”.

AHAJ, DEVLA – opowieści romskie

19 maja, sobota, godz. 11.30, Cafe Baobab, ul. Francuska 31, Warszawa

Tym razem będziemy wędrować po Europie z Romami, odwiedzimy niewyspanego diuka Bolonii, dowiemy się, co diabeł ofiarował pięknej Murze, a także jak pani Labryszewska z Gdańska straciła ostatnią kurę. Razem ze ślepą tkaczką utkamy dywany z pieśni, spotkamy warszawskiego szczurołapa, będziemy czarować, śpiewać i tańczyć romskie tańce.

Gościem specjalnym i przewodniczką po romskim świecie będzie Wioletta Bardzińska z Olsztyna, Romka, tancerka w zespole romskim Hitano i animatorka społeczna.

Wykonawcy:
Wioletta Bardzińska – opowieści, tańce i zabawy romskie
Katarzyna Enemuo – opowieści, śpiew, akordeon
Iwona Sojka – skrzypce
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

Partner:
Cafe Baobab cafebaobab.pl

Projekt „Opowiedz Sąsiedzie” współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawę

 

Opowiedz, sąsiedzie

„Opowiedz Sąsiedzie” to projekt, poprzez który chcemy zaprzyjaźniać się z Warszawą i Polską wielokulturową. Nasi sąsiedzi, ludzie których mijamy codziennie na ulicy przybyli z innych stron Europy i świata, ze stron, o których wiemy niewiele, lub zgoła nic poza utartymi, schematycznymi obrazami.

 

Wzajemnej otwartości, wiedzy, która wynika nie z intelektualnej lektury, ale z doświadczenia i radości z bycia obok siebie uczymy się przez spotkania, przez „dotykanie” czyjegoś świata, przez opowiadanie sobie nawzajem i słuchanie tego, co mają do opowiedzenia inni.

 

Dlatego od kwietnia do grudnia 2012 roku raz w miesiącu będziemy zapraszać dzieci i rodziców do Cafe Baobab na Saskiej Kępie na spotkania z bajkami, opowieściami, muzyką i tradycjami naszych dalszych i bliższych sąsiadów. Będziemy opowiadać, grać, śpiewać, bawić się… W każdym spotkaniu udział weźmie też specjalny gość, czyli jeden z naszych sąsiadów i przyjaciół – spotkamy się z Persami, Chińczykami, Romami i innymi ludźmi, którzy sami – poprzez twórcze warsztaty, zabawy i opowieść pokażą nam kawałeczek swojego świata.

TUTAJ ZNAJDZIECIE PLAN SPOTKAŃ W CAFE BAOBAB

Drugą część projektu stanowić będą polsko-romskie spotkania na Pradze Północ, w ramach których dzieci polskie i romskie będą razem pracować, poznawać się nawzajem, opowiadać sobie i innym
o tym, co w ich świecie jest ważne, ciekawe, piękne i trudne. Odbędzie się też kilka wydarzeń otwartych, skupionych wokół polsko-romskiego sąsiedztwa, o których będziemy informować jesienią.

 

Aktualne informacje o wydarzeniach projektu można znaleźć także na stronach:

cafe baobab.pl

www.parparusza.wordpress.com

oraz na profilu Stowarzyszenia “Grupa Studnia O” na Facebooku.

 

 

Projekt współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.