Manufaktura bajek i opowieści z Ochotą 2013

Już w najbliższą sobotę inauguracją cyklu jesiennego!

Zapraszamy na cykl wydarzeń – spektakli i warsztatów rodzinnych przygotowanych przez Grupę Studnia O. Prezentowane przeznas bajki, opowieści i piosenki staną się inspiracją do działań plastycznych i kodzielniczych. Będziemy razem konstuować roboty, smoki recyklingowe, słomiane leleczki, figurki sznurkowe, będziemy wycinać i malować.

Wszystkie speklakle odbywać się będą w DK Rakowiec, ul. Wislana 8.

Na wszystkie spektakle wstęp 10 zł.

Projekt powstał dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Ochota.

amanufaktura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program.

Sobota, 14 września, godz. 13.00

POWRÓT BAZYLISZKA – legendy warszawskie – kontynuacje

Opowieść, której akcja toczy się w warszawskich autobusach, tramwajach i przystankach i stacjach metra. To właśnie tam pojawił się Bazyliszek, który powrócił znów do Warszawy, w nowej, zaskakującej postaci. Poszczególne przystanki otworzą szkatułki z warszawskimi opowieściami, zadaniami i zagadkami dla wszystkich uczestników. Sojusznikami a być może przeciwnikami smoka będą fantastyczni i historyczni mieszkańcy Warszawy: Syrenka, która śpiewa po afrykańsku, Złota Kaczka and Mr. Lindley…W finale opowieści będziemy robić recyklingowe smoki!

BAZYLISZEK

sobota, 5 października, godz. 13.00

 ZAPLĄTANE OPOWIEŚCI – spotkanie z opowieściami wykorzystującymi zabawy i figury sznurkowe.

 Czy znacie zabawę sznurkową zwaną Kocia kołyską? Jeszcze kilkanaście lat temu była bardzo popularna. Dzieci w parach potrafiły przekładać sznurki z rak do rąk urzeczone powstającymi na ich oczach różnorodnymi figurami. Każda z nich miała swoją nazwę, swoją historię i następowały po sobie w określonej sekwencji. Opowieści sznurkowe są znane w wielu kulturach i stanowią jedną z odmian przekazu ustnego. Na oczach słuchaczy opowieść wijesię, zaplata i rozplata. Zapraszamy do wspólnej przygody w krainie wyczarowanej ze sznurków. Będziemy razem współtworzyć opowieści. Uczestnicy poznają kilka prostych figur sznurkowych oraz, ulubionych przez dzieci, trików (np odcięcie głowy). Następnie będziemy razem tworzyć opowieści wykorzystując poznane oraz wymyślone przez siebie figury.

 sobota, 9 listopada, 13.00

 STRASZNY SEN ANDERSEN – mało znane, niesamowite bajki i sztuka wycinanek Andersena

 Wychowani na „Brzydkim kaczątku” i „Ca pecyficznym humorze i żywym, jędrnym języku. Fascynujące zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. „Towarzysz podróży”, „Błędne ognie”, „Pchła i profesor”, „Ciocia Bólzęba” – w nowym świetnym przekładzie Bogusławy Sochańskiej. Opowieściom będą towarzyszyły slajdy z baśniowymi wycinankami mistrza z Odense, które posłużą nam za wzór do własnych wycinanek na podstawie usłyszanych historii.

Sobota,7 grudnia, godz. 13.00

 OPOWIEŚCI ZIEMI – tradycyjne opowieści o Ziemi z różnych stron świata

 Tradycyjne opowieści o Ziemi z różnych stron świata w kontekście edukacji ekologicznej: m.in. hinduska opowieść o dziewczynce, która uratowała prastary las, będąca inspiracją dla Mahatmy Gandhiego i jego filozofii „non violence”; indiańska opowieść o potrzebie wspólnotowego działania, by Matka Ziemia dalej mogła rodzić swe owoce; walijska opowieść o śmieciach, recyclingu i szacunku wobec innych istot. W ramach działań warsztatowych zbudujemy wspólnie „ekologiczny” zielony szałas w poetyce „land art” oraz każde dziecko zrobi laleczkę ze słomy.

 

 

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *