8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

plakatjpg Grupa Studnia O. zaprasza na 8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania  „Średniowiecz(e)”, który odbędzie się w dniach 13-17 listopada 2013 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1.

To już ósma edycja Festiwalu. Jak co roku wezmą w nim udział artyści z różnych kultur i tradycji, znani i uznani nie tylko w kręgu sztuki opowiadania, ale i teatru i muzyki folkowej. Festiwal prezentuje zarówno różnorodność tradycyjnych praktyk opowiadania, jak i ich współczesnych autorskich form.

 Przewodnim tematem Festiwalu będą opowieści i pieśni drogi; motyw wędrowania, – to jak był ujmowany w różnych tradycjach. Tytuł „Średniowiecz(e)” oznacza krainę, która nie istnieje w konkretnym czasie i przestrzeni, zamieszkiwaną przez ludzi mających ciekawość świata tak wielką, że skłania ich do nieustającej wędrówki w nieznane.

 Historie z drogi zaczerpnięte z tradycji szkockich travellers opowie Jess Smith (Szkocja), która poprowadzi także otwarty warsztat opowiadania. Heidi Dahlsveen (Norwegia) zabierze słuchaczy do krainy mitycznej Skandynawii sprzed 1500 lat, gdzie rozegra się historia Yrsy – władczyni Danii i Szwecji. W krajobrazie dalekiej Północy z czasów średniowiecza zanurzone będą opowieści i pieśni Kersti Ståbi (Szwecja).

 W czasy kiedy grać na harfie oznaczało tyle co mówić, kiedy harfiarze przemierzali cały kraj opowiadając historie i śpiewając pieśni przeniesie widzów wirtuoz tego instrumentu Nick Hennessey (Wlk. Brytania). Harfa i opowieści z dawnej Anglii będą rozbrzmiewały także w czasie spektaklu „Król Orfeusz” Łukasza Szypkowskiego i Emili Raiter. Magda Lena Górska i Serge Tamas (Polska/Gwadelupa) przywołają gorące klimaty z Wysp Karaibskich a zespół Księżycovo zaprosi w fantastyczną podróż w świat surrealistycznej muzyki i opowieści.

Isë Elezi(Albania) ożywi zanikającą już na Bałkanach tradycję ustnych pieśni epickich. Pieśniom będzie towarzyszył akompaniament na lahucie – jedno-strunowym i bębnowo-smyczkowym instrumencie, podobnym do południowosłowiańskich gusli.

Do tradycji perskich eposów bohatersko-romantycznych nawiąże spektakl „Perskie miniatury na słowo i instrument” Agnieszki Ayşen Kaim.

Po raz pierwszy raz w historii Festiwalu będzie można zobaczyć tradycyjny turecki teatr cieni Ka (Karagöz) w polsko-tureckim projekcie Umuta Nebioğlu i Alberta Kwiatkowskiego „Wiedźmy”.

 Kulminacją festiwalu będzie tradycyjna sobotnio-niedzielna „Noc opowieści”, w której wezmą udział wszyscy artyści. Nie zabraknie spektakli przeznaczonych dla dzieci („Powrót Bazyliszka – nowe legendy warszawskie”, „Opowieści tybetańskie”, „Opowieści ziemi”).

 Informacje: www.festiwalopowiadania.org, www.studnia.org

 Festiwal jest wspierany przez M.St. Warszawę. Organizator: Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.” we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego.

 Kontakt z organizatorem: tel. 506 738 207, opowiadacz@wp.pl

 Rezerwacje i informacje o biletach na 8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Cena biletów:

Spektakle poranne dla dzieci: 10zł/dziecko
Spektakle wieczorne: 20 zł
Noc opowieści: 30 zł
Karnet: 200 zł

Rezerwacja biletów: W dniach: 16.10 – 11.11.2013 rezerwacje wyłącznie drogą mailową,na adres biletyMFSO@gmail.com. Rezerwacja ważna po otrzymaniu potwierdzenia. Od 12.11.13 bilety do kupienia w kasie Festiwalu w Instytucie Teatralnym.

Informacje o biletach: 733 753 506.

Uwaga: Nie ma rezerwacji na Noc opowieści

Zurma Reka_AUrbaniak

 

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *