Festiwal opowiadania – program dla dzieci

8Festiwal_winietka Jak co roku w programie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania (13-17 listopada, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie) nie zabraknie spektakli dla dzieci i młodzieży. Najmłodszych zapraszamy na egzotyczne opowieści i piosenki z Karaibów w wykonaniu Magda Leny Górskiej i Serge’a Tamasa. Dla dzieci w wieku 7-14 lat przygotowaliśmy „Pamiętniki Blumki. Opowieści z pamięci”, spektakl Beaty Frankowskiej na podstawie książek: „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej, a także „Pamiętnika z getta” Janusza Korczaka i „Opowiadań dla dzieci” I. B. Singera oraz „Powrót Bazyliszka. Nowe legendy warszawskie” – współczesne, zaskakujące ujęcie motywów ze znanych warszawskich legend. Na poranne spektakle od środy do piątku (13-15 listopada) zapraszamy zarówno indywidualnych widzów, jak i grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli.

 Specjalne miejsce w programie zajmują dwa wydarzenia, które powstały w wyniku pracy „Grupy Studnia O.” z dziećmi w ramach projektu „Mali ambasadorowie. Opowiedz swoją Warszawę”. We czwartek o g. 11.30 będzie można usłyszeć cygańskie opowieści i pieśni „Tabor warszawski”, współtworzone przez dzieci romskie, a w niedzielę o g. 15.00 tradycyjne bajki i opowieści o ormiańskiej Warszawie z udziałem dzieci pochodzenia ormiańskiego „Waleczny Nazar i inne opowieści…” (na oba spektakle wstęp wolny).

 W weekendowym programie festiwalu: w sobotę o godz. 11.00 dzieci w wieku od 5 lat będą mogły wziąć udział w spektaklu „Opowieści Ziemi” i wysłuchać opowieści różnych kultur o tematyce ekologicznej, a w niedzielę o godz. 11.00 jeszcze raz powróci Bazyliszek w nowej postaci czyli „Nowe legendy warszawskie”.

 Rodzinny charakter będzie miał spektakl „Wiedźmy tradycyjnego tureckiego teatru cieni Ka w wykonaniu Umuta Nebioğlu i Alberta Kwiatkowskiego, na który zapraszamy starsze dzieci i dorosłych. Spektakl w języku polskim i tureckim (niedziela, g. 17.00).

Program Festiwalu, spektakle, na które zapraszamy dzieci:

 KOKIJOKO, OPOWIEŚCI Z WYSP MORZA KARAIBSKIEGO — po polsku i po kreolsku

Środa, 13 listopada, g. 10.00 (bilety wyprzedane) i 11.30

 dla dzieci od 5 lat

Projekt zrodził się ze spotkania polskiej opowiadaczki Magdy Leny Górskiej z karaibskim gitarzystą i perkusjonistą Sergem Tamasem. W dziwnym, strasznym i zabawnym świecie kreolskiej wyobraźni usłyszymy o tym jak mały Malanga pokonał złego króla, co zajadał ludzkie uszy i trzech innych olbrzymów; o dziewczynce z morza i o chłopcu, co nikogo nie słuchał i wężu o ognistych oczach… Opowieści w oprawie muzycznej – zaprosimy dzieci do zabawy z rytmem i wspólnego śpiewania po polsku i kreolsku.

 Opowiada: Magda Lena Górska

Muzyka: Serge Tamas (gitara i perkusja)

POWRÓT BAZYLISZKA. NOWE LEGENDY WARSZAWSKIE

Czwartek, 14 listopada g. 10.00 i niedziela, 17 listopada g. 11.00

 Dla dzieci od 7 do 12 lat

Opowieść, której akcja toczy się w warszawskich autobusach, tramwajach i przystankach i stacjach metra. To właśnie tam pojawił się Bazyliszek, który powrócił znów do Warszawy, w nowej, zaskakującej postaci. Poszczególne przystanki otworzą szkatułki z warszawskimi opowieściami, zadaniami i zagadkami dla wszystkich uczestników. Sojusznikami a być może przeciwnikami smoka będą fantastyczni i historyczni mieszkańcy Warszawy: Syrenka, która śpiewa po afrykańsku, Złota Kaczka and Mr. Lindley I presume

 Opowiadają: Małgorzata Litwinowicz, Jarek Kaczmarek

Muzyka: Robert Lipka (akordeon)

PAMIĘTNIK BLUMKI. OPOWIEŚCI Z PAMIĘCI

Piątek, 15 listopada g. 10.00 i 11.30

 Dla dzieci od 7 do 14 lat

Czy można z klocków zbudować dom? Dom ze snu? Na ulicy Krochmalnej 92 stał niegdyś biały dom w szarej Warszawie. Dom żydowskich dzieci. Mieszkali tu doktor Korczak, pani Stefa i dzieci, a wśród nich: Zygmuś, który rybę wypuścił do Wisły, Reginka, co jak nikt potrafiła opowiadać, Kocyk, który w swoim nocniku nosił węgiel, Aron, który często płakał w nocy i szył tak pięknie jak jego dziadek, Ryfka rzucająca śnieżkami do celu lepiej niż chłopaki i Blumka, co pisała pamiętnik. Dzieci miały tu swój sąd, swoją listę łez i swoją gazetę „Mały Przegląd”. I miały swojego doktora. A on miał je. Aż do samego końca.To będzie opowieść o żydowskiej Warszawie, o mieście, które już nie istnieje…

Opowieść interaktywna, którą warto przypominać nie tylko w Roku Korczaka, przeplatana wyliczankami i piosenkami w jidysz, na podstawie książek: „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej, „Pamiętnik z getta” Janusza Korczaka, „Korczak. Próba biografii” Joanny Olczak-Ronikier oraz „Opowiadania da dzieci” I. B. Singera.

 Opowiada: Beata Frankowska

Muzyka (akordeon): Robert Lipka

TABOR WARSZAWSKI

Czwartek, 14 listopada, g. 11.30

Był sobie cygański tabor. Wędrował dzień po dniu, po drogach i bezdrożach, po borach i po lasach, z miasta do miasta, ze wsi do wsi. Bo jak mówi cygańskie przysłowie: „Nogi nie chodzą, usta nie jedzą!”. Aż zatrzymał się w Warszawie, na Pradze. Kura w kociołku się gotuje, konie nakarmione, można niejedną historię opowiedzieć. O łzach cygańskich i dwunastu braciach zaklętych. O Ciotce Farfurce, co na ulicy Targowej przyszłość widziała. O listkach kolczykach pieśń Papuszy wyśpiewać. Dobranocki dziadka o wędrowaniu posłuchać… Opowieści na podstawie „Baśni cygańskich” Jerzego Ficowskiego, książki „Chyba za nami nie traficie” Jacka Milewskiego i „Papuszy” Angeliki Kuźniak.
Widowisko, z udziałem dzieci pochodzenia romskiego z Zespołu Szkól Specjalnych nr 91 w Warszawie, jest częścią projektu „Mali ambasadorowie. Opowiedz swoją Warszawę”.

Opowiadają Beata Frankowska, Jarek Kaczmarek

Muzyka: Robert Lipka
Wstęp wolny

WALECZNY NAZAR I INNE OPOWIEŚCI Z ORMIAŃSKIEJ WARSZAWY

Niedziela, 17 listopada, g. 15.00

Na staromiejskim rynku w Warszawie ormiańscy kupcy rozstawili kolorowe kramy i zachwalają swój towar: kobierce pstre i purpurowe, kilimy gładkie  atłasowe, kitajki, pasy kontuszowe! W tłumie przechodniów spotkacie niejednego skrybę, tłumacza i wędrowca z dalekiej Armenii, co opowie Wam historie o Zagadkowym Kikosie i Walecznym Nazarze. Wystarczy tylko wskoczyć w bambosze Abu Hasana i posmakować magicznego lawasza…
Widowisko, z udziałem dzieci pochodzenia ormiańskiego z Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Mniejszości Ormiańskiej, działającym przy Szkole Podstawowej nr 210 im. Bohaterów Pawiaka w Warszawie, jest częścią projektu „Mali ambasadorowie. Opowiedz swoją Warszawę”.

Prowadzenie Beata Frankowska, Jarek Kaczmarek

Muzyka: Artasz Szarojan – akordeon

Wstęp wolny

OPOWIEŚCI ZIEMI

Sobota 16 listopada, g. 11.00

 Dla dzieci od 5 lat

Wszystkie opowieści, inspirowane książką „Earth Tales”, łączy tematyka ekologiczna, podejmowana w rdzennych kulturach z całego świata. Każda z historii będzie poprzedzona krótkim wstępem na temat danej społeczności tradycyjnej i jej relacji z Ziemią. Usłyszymy afrykański mit początku, tłumaczący, dlaczego Niebo oddaliło się od Ziemi i co możemy zrobić, aby znów je ze sobą połączyć; hinduską opowieść, będącą inspiracją dla Mahatmy Gandhiego i jego filozofii „non violence” – o dziewczynce, która uratowała prastary las; indiańską baśń o przekraczaniu samotności i potrzebie wspólnotowego działania, by Matka Ziemia dalej mogła rodzić swoje owoce, a także walijską historię o śmieciach, recyclingu i szacunku wobec innych istot.

 Opowieści: Beata Frankowska

Muzyka: Bart Pałyga, Luka Hołuj, Gwidon Cybulski, Rober Lipka

WIEDŹMY

Niedziela, 17 listopada, g. 17.00

Spektakl w języku polskim i tureckim dla starszych dzieci i dorosłych

 Teatr Ka to turecki tradycyjny teatr cieni w polsko-tureckim dwugłosie. Powstał na początku 2013 roku. Tworzą go: Umut Nebioğlu jedyny w Polsce aktor i animator tradycyjnego tureckiego teatru cieni Karagöz. Tajniki tej sztuki poznał w Stambule u ostatniego żyjącego mistrza tego teatru – Tacettina Dikera . Umut tradycyjną techniką wykonuje płaskie skórzane lalki i dekoracje do nowych sztuk oraz opracowuje ich scenariusze. Albert Kwiatkowski– tłumacz literatury perskiej i podróżnik, doktor iranistyki. W Teatrze Ka jest pomocnikiem animatora i przygotowuje polskie adaptacje sztuk teatru Karagöz.
Na tegorocznym festiwalu Teatr Ka zaprezentuje autorską adaptację starej tureckiej sztuki „Wiedźmy” (tur.
Cadılar). Historia opowiada o czarownicach, które zwabione do parku ludzką złością i nieporozumieniem, plączą ludzkie losy.

Spektakle odbywają się w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1.

Cena biletów:

Spektakle poranne: 10zł/dziecko (opiekunowie bezpłatnie)

Spektakl Wiedźmy: 20 zł od osoby

Waleczny Nazar i Tabor warszawski – wstęp wolny

Rezerwacja biletów: do 11.11.2013 rezerwacje przyjmujemy wyłącznie drogą mailową, na adres biletymfso@gmail.com. Rezerwację można uznać za ważną dopiero po otrzymaniu potwierdzenia. Od 12.11.13 rezerwacji już nie przyjmujemy, bilety będą do kupienia w kasie Festiwalu.

 Informacje o Festiwalu: www.festiwalopowiadania.org

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

beata

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *