„OPOWIEŚCI I OBRAZY z WĘGROWA”

pw4

Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie i Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.” zapraszają na spotkanie „Bo pamiętnik jest po to, żeby nie zapomnieć”. Uczestnicy warsztatów narracyjno-plastycznych zaprezentująautorskie picterbooki, połączone z pieśniami i opowieściami na żywo.

Miejska Biblioteka Publiczna w dniu 13 listopada 2014 roku o godz. 14.00 podczas spotkania Prowadzenie: Beata Frankowska (opowiadanie, pisanie), Charlie Bajka (ilustracje), Robert Lipka – muzyka.

Projekt „Opowieści i obrazy z Węgrowa” jest częścią ogólnopolskiego projektu „Ścieżki opowieści – słowa, znaki, obrazy”, realizowanego w 2014 roku przez Stowarzyszenie Grupa Studnia O, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego.

Bezpośrednią inspiracją warsztatów narracyjno-ilustratorskich, prowadzonych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła Drugiego w Węgrowie, jest wybitna i wielokrotnie nagradzana książka obrazowa (picturebook) Iwony Chmielewskiej „Pamiętnik Blumki”. Jest to opowieść w obrazach o dzieciach z Domu Sierot Janusza Korczaka.

Książka stała się kanwą spektaklu opowieści „Pamiętnik Blumki. Opowieści z pamięci”, w wykonaniu Beaty Frankowskiej ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O. i muzyka-akordeonisty Roberta Lipki, gdzie zapisane historie zostały opowiedziane na nowo, w połączeniu z muzyką, tradycyjnymi baśniami i biograficzną opowieścią o Korczaku.

Spektakl i książka zostały zaprezentowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie uczniom ze szkoły biorącej udział w projekcie, w dniu 24 września 2014 roku. Dzieci mogły zapoznać się ze sztuką żywego słowa, z żydowską tradycją narracyjną i muzyczną oraz z uniwersalnym przesłaniem Janusza Korczaka.

To pierwsze spotkanie stanowiło inspirację do dalszych warsztatów, które odbywały się na terenie Szkoły Podstawowej w Węgrowie. Wspólnie z uczestnikami warsztatów zrekonstruowaliśmy podstawowe prawa dziecka według Janusza Korczaka. Potem, w grupach, uczennice stworzyły wizualną formę jednego z omawianych praw dziecka, szukając oryginalnej, autorskiej formy do przełożenia słowa na wyrazisty, czytelny obraz.

Powróciłyśmy również do zapamiętanych historii dwanaściorga dzieci, opowiedzianych podczas spektaklu. Uczestniczki warsztatów dostały woreczki z rozsypanymi słowami, fragmentami ilustracji, wycinankami. Pracując zespołowo, ponownie układały słowa w historie, a z fragmentów ilustracji tworzyły własne, niepowtarzalne kolaże, uzupełniając je własnymi rysunkami i komentarzami.

Z tych elementów powstały pamiętniki, pisane w pierwszej osobie, niejako w imieniu małych bohaterów naszych opowieści. Uczestniczki uczyły się pisać za pomocą atramentu i stalówki, tak jak to kiedyś robili ich dziadkowie i pradziadkowie.

Uczennice poznały również podstawowe znaki wizualne związane z kulturą żydowską (np. żydowska wycinanka, mezuza, księga, menora, chanukija, chamsa), aby mogły je później twórczo wykorzystać w komponowaniu własnych „książek obrazowych”.

Ten etap warsztatów stanowił przygotowanie do właściwego tematu zajęć, czyli pracy z lokalnymi opowieściami z Węgrowa i przekładaniem ich na wizualną formę.

Naszym podstawowym źródłem – zarówno w części narracyjnej, jak ilustratorskiej – była książka Małgorzaty Piórkowskiej „Sprawiedliwi i Ocaleni” (Węgrów, 2012) oraz zbiory fotograficzne Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie. Są to unikatowe dokumenty i zdjęcia, dzięki którym współczesne dzieci mogą poznać poruszające historie swoich rówieśników z rodzinnego miasta z czasów drugiej wojny, historie ich cudownego ocalenia.

Uczestniczki pracowały z tekstami źródłowymi i uczyły się, jak od dokumentu przejść do osobistej historii, narracji pamiętnikarskiej. Wybierały motywy i obrazy, które poruszały ich wyobraźnię. Układały je w opowieść i na nowo zapisywały. Dobierały fotografie, szukając ich wizualnego przedłużenia.

Następnie z tekstu i obrazów tworzyły kompozycyjną całość w postaci pamiętnika – książki obrazowej. Uczyły się prostych zasad sztuki edytorskiej – jak złożyć ręcznie zrobioną książkę.

Warsztaty odbyły się w dniach: 15 października, 20 października, 29 października.

Prowadzenie: Beata Frankowska (opowiadanie, pisanie), Charlie Bajka (ilustracje)

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *