Wokół wystawy stałej | Warsztaty nt. migracji

Warsztaty opowiadania w Muzeum Historii Żydów Polskich, niedziela, 29 marca, 10.00-17.00

Co oznacza bycie migrantem? Jakie były powody i kierunki migracji polskich Żydów?

Zapraszamy na cykliczne warsztaty dla młodzieży i osób dorosłych poświęcone wybranym wątkom obecnym na wystawie stałej Muzeum POLIN. Tym razem skupimy się na temacie migracji. Warsztat będzie składał się z dwóch części, podczas których zajmiemy się tym, z czym łączy się doświadczenie migracyjne, oraz przyjrzymy się powodom i kierunkom migracji społeczności żydowskiej do/z Polski.

Część pierwszą poprowadzi Jarosław Kaczmarek z Grupy Studnia O. Podejmiemy temat migracji w odniesieniu do świata mitów i legend. Punktem wyjścia będzie krytyczna analiza figury Żyda – wiecznego tułacza. Wraz z uczestnikami skomponujemy postać wędrowca, wykorzystując elementy żydowskich legend i opowieści. Jego narrację wpiszemy w historię opowiadaną na wystawie stałej. Zadaniem każdego z uczestników będzie skomponowanie i przedstawienie własnej mikropowieści opartej na wybranych wątkach, obrazach i fragmentach tekstów. Poszczególne historie złożą się na scenariusz naszej wspólnej wędrówki przez wystawę.

W części drugiej, prowadzonej przez Monikę Chojnacką, uporządkujemy wiedzę na temat głównych kierunków migracji Żydów do Polski i z Polski na przestrzeni wieków oraz ich uwarunkowań historycznych. Podczas warsztatów nawiążemy też do współczesnego życia społeczności żydowskiej w Polsce i poza nią.

Warsztaty odbywać się będą w przestrzeni wystawy stałej i w Centrum Edukacyjnym muzeum.

O prowadzących:
Jarosław Kaczmarek – opowiadacz, członek stowarzyszenia Grupa Studnia O., autor opowiadań, muzyki i tekstów piosenek, animator kultury. W swoich projektach artystycznych poszukuje opowieści współczesnej – zderzenia tradycyjnej formy opowiadania ze współczesną tematyką. Warsztaty dla Muzeum POLIN są częścią pracy artysty w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Monika Chojnacka – kulturoznawczyni, specjalistka w zakresie historii Europy Środkowej i Wschodniej, autorka przewodników turystycznych, aktywna przewodniczka po Warszawie i po wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja: http://bilety.polin.pl/

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *