MAPY OPOWIEŚCI – Grodzisk Mazowiecki. Historie kołem się toczą…

Projekt MAPY OPOWIEŚCI, realizowany przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O”. i wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  obejmuje cykl działań warsztatowych w czterech miejscach w Polsce: Grodzisku Mazowieckim, Węgrowie, Suwałkach i kaszubskich wsiach Jasieniec i Nowa Wieś.

W każdym z tych miejsc odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży, w wyniku których powstaną „mapy opowieści”, na które złożą się lokalne historie zebrane w trakcie warsztatów – zaczerpnięte z twórczego odczytywania przestrzeni współczesności (DOŚWIADCZENIE), z literatury i historycznych świadectw (PAMIĘĆ) i z wizji świata przyszłości (WYOBRAŹNIA). Opowieści zostaną ułożone w scenariusze narracyjnych ścieżek zwiedzania miasta/wsi, których prezentacja w formie plenerowych widowisk, z uczestnikami warsztatów w roli opowiadaczy-przewodników będą kulminacją działań warsztatowych.

MAPY OPOWIEŚCI zostaną udokumentowane jako strona internetowa zawierająca opisy tras spacerowych wzbogacoea o materiały filmowe, nagrania dźwiękowe, zdjęcia i animacje.

Grodzisk Mazowiecki. Historie kołem się toczą…

Działania w Grodzisku Mazowieckim będą rozwijane wokół wątków związanych z historią kolei warszawsko-wiedeńskiej, która dosłownie i w przenośni 170 lat temu pchnęła dzieje Grodziska na nowe tory . Za sprawą uruchomienia 14 czerwca 1845 r. pierwszego dworca pasażerskiego na trasie drogi żelaznej łączącej Warszawę z Wiedniem, Grodzisk stał się miasteczkiem tętniącym życiem. Przyjezdni szukali tu szczęścia w biznesie, spełnienia towarzyskiego,  nowego miejsca na ziemi. Przybywający do Grodziska mieszczanie warszawscy wykupywali parcele ziemskie w celu wybudowania  „letniaków” – drewnianych domów wypoczynkowych . Wkrótce po uruchomienia połączenia kolejowego dr Michał Bojasiński otworzył w Grodzisku na ul. Kilińskiego zakład leczniczy, gdzie leczono nowoczesnymi metodami: masażami wodnymi i elektrycznymi oraz…sprowadzanym z Polesia kumysem. Gośćmi uzdrowiska byli m.in. Władysław Reymont, Helena Bogorska, Paweł Hulka Laskowski.

Inauguracją projektu  będzie spacer „Historie kołem się toczą”, który poprowadzi Łukasz Nowacki, grodziski historyk, Anna Woźniak- animatorka kultury z Willi Radogoszcz  oraz Jarek Kaczmarek ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O. Na uczestników spaceru będzie czekać wiele dodatkowych atrakcji pozwalających poczuć klimat sprzed 170 laty: m.in.: degustacja oryginalnej zupy –kalteszalu, z którego w  XIX w. słynęły grodziskie restauracje czy wizyta w atelier  fotograficznym i zapoznanie się z oryginalną techniką fotograficzną- kolodionem.

Spacer będzie punktem wyjścia do spotkań warsztatowych realizowanych z dziećmi z SP nr 6 w Grodzisku Maz. Pierwszy etap prac obejmie tworzenie/rysowanie współczesnej narracyjnej mapy Grodziska (przestrzeń miasta doświadczana w codziennym życiu). W dalszym działaniu nałożymy na nią ważne miejsca i obiektyw związanych z historią kolei w Grodzisku z wykorzystaniem znaków-nośników treści: historycznych grafik i fotografii, gazet i rękopisów przechowywanych w Willi Radogoszcz. Następnie wybrane wątki ułożymy w scenariusz naszej ścieżki zwiedzania miasta  i w formie spaceru zaprezentujemy 27 czerwca 2015 r. o godz. 16.00 w przestrzeni miejskiej.

 

Harmonogram działań w Grodzisku Maz.

 

*16 maja (sobota) godz. 20.00

Inauguracja projektu. Historie kołem się toczą- spacer śladami zabytków kolejowych

start: Willa Radogoszcz Sienkiewicza 31 Grodzisk Maz.

*17  maja  (niedziela) godz.10.00-14.00

spotkanie warsztatowe

Willa Radogoszcz Sienkiewicza 31 Grodzisk Maz.

*31 maja  (niedziela) godz.10.00- 14.00

spotkanie warsztatowe

Willa Radogoszcz Sienkiewicza 31 Grodzisk Maz.

* 21 czerwca (niedziela) godz. 10.00- 14.00

spotkanie warsztatowe

Willa Radogoszcz Sienkiewicza 31 Grodzisk Maz.

* 27 czerwca (sobota)  godz. 16.00

Finał: spacer w przestrzeni miejskiej

start: Willa Radogoszcz Sienkiewicza 31 Grodzisk Maz.

harmonogram opowiesci grodzisk

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *