HALO, ZIEMIA? 11 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie

11mfso_tlofb_z-ikonka

Od 16 do 20 listopada w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie nastanie czas opowieści. Jak co roku opowiadacze z Polski i różnych stron świata, każdy w swoim niepowtarzalnym stylu, podzielą się ze słuchaczami historiami, czerpiącymi z tradycyjnych praktyk opowiadania, muzyki, literatury i codziennego życia. Festiwal ukazuje sztukę opowiadania w jej różnorodnych przejawach, egzotycznych i swojskich, tradycyjnych i współczesnych.

Halo, Ziemia! – tytuł tegorocznego Festiwalu prowokuje przyjęcie pełnej zdumienia i niepokoju perspektywy spojrzenia na naszą planetę , przyprawionej zachwytem i buntem, lękiem i nadzieją, a czasem śmiechem i ironią.

Świetnym wprowadzeniem w taki nastrój będzie Powrót – spektakl Czytagramów (Peter Łyczkowski i Paweł Iwanicki) w oprawie muzyki oraz kosmicznej, kwadrofonicznej audiosfery.

Czy w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas dzisiaj pytania warto jeszcze powracać do mitycznych historii o stworzeniu świata? Ci co mają co do tego wątpliwości, powinni zobaczyć Kalevalęfiński epos, który odczyni na nowo Nick Hennessey – pieśniarz, autor i opowiadacz z Wielkiej Brytanii, który w mistrzoweski sposób łaczy dźwięk, pieśń i słowo mówione w jedno, wyjątkowe i porywające widowisko.

Mam francuskie imię, polskie nazwisko i meksykańską duszę – abym mogła istnieć, ci, którzy żyli przede mną, musieli wyruszyć w drogę, emigrować – tak opowiada o sobie Janet Pankowsky z Meksyku, która zabierza nas najpierw nad brzeg rzeki na spotkanie z Opowieściami ze sznurka na pranie, na który się złożą tradycyjne meksykańskie pieśni i historie oraz utwory Violety Parry, Eleny Poniatowskiej i Isaaca Singera, by porwać słuchaczy na Szlak moich opowieści:

Opowiem wam historie, które – jak my wszyscy – mają swoje korzenie w Afryce. Opowiem też historie z Bliskiego Wschodu, skąd pochodzą moi przodkowie, i z Europy Wschodniej, gdzie mieszkali moi dziadkowie i gdzie urodził się mój ojciec. I opowiem też historie z Meksyku – tam jest księżyc, który co noc kołysze mnie do snu.

Swój niezwykły Plecak pełen opowieści, otworzy przed nami (a może wrzuci nas do środka?) Rachid Akbal, opowiadacz pochodzący z Algierii, który buduje współczesne miejskie narracje, przenikające się z echem tradycyjnych opowieści i legend.

Hugh Lupton jeden z najwybitniejszych brytyjskich opowiadaczy zaprezentuje widowisko Zaklęcia na czubku języka, na które złożą się historie, pieśni, melodie i poezja. Wypowiadane słowa ożyją, przywołując i odsłaniając wyspiarskie tajemnice Brytanii i wyrafinowane przebiegi i zwroty celtyckiej i anglosaskiej wyobraźni.

Jak zawsze na Festiwalu będzie można zobaczyć oryginalne adaptacje dzieł literackich. Tym razem Jeanne Ferron z Francji zaprezentuje brawurową interpretację Historii Julii i jej Romea – pełną humoru i wzruszenia opowieść z perspektywy piastonki Julii, nowe odświerzające spojrzenie na szekspirowską klasykę.

Hugh Lupton i Nick Hennessey tym razem zjednoczą swoje siły i na skrzydłach opowieści zabiorą nas w głębiny lasu Sherwood, tam, gdzie bije serce swobody i gdzie zbiera się Wesoła Kompania Robin Hooda (Drzewo swobody. Robin Hood i jego historia).

Gospodarze Festiwalu, opowiadacze z Grupy Studnia O., zapraszają na opowieści na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego (Z Białoszewskim). Przestrzeń tej opowieści rozciąga się gdzieś między blokami Chamowa na Saskiej Kępie za kładką a nadwiślańskimi krzakami i prowadzi w stronę Portu Praskiego, a jej materią są pojedyncze słowa i całe frazy zahaczone o inne słowa, codzienne mówienie, okrzyki miejskie i stare pieśni.

Balladę postindustrialną na akordeon i głos. Pieśń słowika rozbójnika opowie i wyśpiewa Magda Lena Górska. Ramy tej starej historii należą do cyklu średniowiecznych bylin ruskich, jednego z najciekawszych zjawisk ustnej twórczości ludowej. Skonstruowana na nowo, osadzona w postindustrialnym krajobrazie, wyśpiewana we współczesnym języku opowieść ta przeniesie nas w miejsce, gdzie dawne i nowe czasy przeglądają się w sobie.

W jeszcze inną wędrówkę Wokół wielkiej tajemnicy – w świat plemiennych baśni narodu Lakota zabierze nas Magda Polkowska/Baśnie Ludów Ziemi.

Salę Instytutu Teatralnego rozświetli Światelnica – święto światła i świata, który się rodzi. A materia świata – Baja utkana jest z nieprzeliczonych nici opowieści migotliwych jak światło, opowieści słowiańskich, które wywołają i wyśpiewają Emilia Raiter (harfa) i Łukasz Szypkowski.

Bogaty program spektakli dla dzieci obejmie: Baśnie norweskie i Magiczny ogród. Opowieści Ziemi Betaty Frankowskiej z muzyką Oleny Yeremienko i Barta Pałygi; baśnie i legendy z Ameryki Łacińskiej Chundereke Anety Cruz-Kąciak, Opowieści o Łobuziakach, czyli na przekór i pod prąd Agnieszki Aysen Kaim i Oli Wielemborek z muzyka Gwidona Cybulskiego, Opowieści o stworzeniu świata w wykonaniu Emilii Raiter i Sebastiana Pikuli, Ziemniaki są z kosmosu Kai Prusinowskiej, Olgi Stopińskiej i Nikodema Bąkowskiego, Rikiki i Baba-Jaga Magda Leny Górskiej i Jeanne Ferron i opowieści Kto tu tak pięknie strzela Jarka Kaczmarka na podstawie książki Gole wszech czasów.

Jak zawsze kulminacją festiwalu będzie tradycyjna sobotnio-niedzielna Noc Opowieści, w której wezmą udział wszyscy artyści a oprawę muzyczną zapewni zespół Księżyc. To będzie długa podróż przez czas i przestrzenie. W Noc Opowieści przychodzą do nas historie i pieśni ze wszystkich wymiarów: mity i eposy, baśnie i zdarzenia z naszego życia, wspólne zaśpiewy i osobiste pieśni. W tym roku wędrujemy wokół tego wielkiego tematu kultury: pokarmów i jedzenia. Komu ziarno na drogę, komu jabłko, komu mleko i miód?

Przybywajcie na Festiwal i kosztujcie!

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

Drukowanie

 HALO, ZIEMIA?

11 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie

 Warszawa, 16-20 listopada 2016

www.festiwalopowiadania.org

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Warszawa, ul. Jazdów 1

Program

16 listopada, środa

10.00 Valemon w białego niedźwiedzia zaklęty. Baśnie norweskie – Beata Frankowska i Olena Yeremenko

11.30 Opowieści Ziemi – Beata Frankowska i Bart Pałyga

19.00 Powrót – Czytagramy

21.00 Plecak pełen opowieści – Rachid Akbal (Algieria/Francja)

17 listopada, czwartek

10.00 oraz 11.30 Chundereke – Aneta Cruz-Kąciak

17.00 Pieśń Słowika Rozbójnika – Magda Lena Górska (Polska/Francja)

19.00 Kalevala – Nick Hennessey (Wielka Brytania)

21.00 Historia Julii i jej Romea – Jeanne Ferron (Francja)

18 listopada, piątek

10.00 Łobuziaki, czyli na przekór i pod prąd – Agnieszka Ayșen Kaim, Ola Wielemborek, Gwidon Cybulski

11.30 Opowieści o stworzeniu świata – Emilia Raiter i zespół

17.00 Wokół Wielkiej Tajemnicy – Magda Polkowska/Baśnie Ludów Ziemi

19.00 Z Białoszewskim – Grupa Studnia O.

21.00 Opowieści ze sznurka na pranie – Janet Pankowsky (Meksyk)

19 listopada, sobota

11.00 Rikiki i Baba Jaga – Magda Lena Górska i Jeanne Ferron (Polska/Francja)

17.00 Kto tu tak pięknie strzela – Jarek Kaczmarek

19.00 Drzewo Swobody. Robin Hood i jego historia – Nick Hennessey i Hugh Lupton (Wielka Brytania)

22.00–3.00 Noc Opowieści – zespół Księżyc, Studnia O. i goście

20 listopada, niedziela

11.00 Ziemniaki są z kosmosu – Kaja Prusinowska i goście

17.00 Światelnica – Emilia Raiter i Łukasz Szypkowski

19.00 Zaklęcia na czubku języka – Hugh Lupton (Wielka Brytania)

21.00 Szlak moich opowieści – Janet Pankowsky (Meksyk)

Imprezy towarzyszące

19 listopada, 11.00–15.00

Biała kartka: płótno dla tysiąca i jednej możliwości

Warsztat opowiadania z Janet Pankowsky

Sala edukacyjna Muzeum Polin, ul. Anielewicza 6

 19 listopada, 13.30-15.30

Planeta Warszawa – spacer z opowieściami

Zbiórka o g. 13.30 pod Instytutem Teatralnym

 Bilety do nabycia w Instytucie Teatralnym od 14 listopada

Rezerwacje: bilety.mfso@gmail.com

Kontakt dla mediów: Jarek Kaczmarek

opowiadacz@wp.pl, tel. 506 738 207

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

 

 

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *