Artystyczne Wakacje

W ramach projektu „Artystyczne wakacje” prowadzimy warsztaty i opowiadamy historie w Wisełce, Myczkowcach, Lesku, Zakopanem, Puławach, Firleju i Zaklikowie.

W czerwcu 2010 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podjął decyzję o zapewnieniu specjalnej opieki kulturalnej nad dziećmi z terenów dotkniętych powodzią. 6 lipca br. zainaugurowany został program „Artystyczne wakacje. Pomoc dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią”, koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt ten daje dzieciom możliwość spędzenia twórczo wakacji, poprzez uczestnictwo w warsztatach (Artystyczne wakacje. WARSZTATY), półkoloniach teatralnych (Artystyczne wakacje. LATO w TEATRZE), oraz spektaklach teatralnych (Artystyczne wakacje. SPEKTAKLE). W Artystycznych wakacjach bierze udział ponad 5000 dzieci i 300 artystów.

……………..

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla młodych ludzi, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w mieście. Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych artystów w ramach Artystycznych Wakacji mają formułę przyjętą w macierzystym projekcie: prowadzone są w podgrupach tematycznych (aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, promocyjnej lub technicznej), a zwieńczeniem ich pracy jest prezentacja spektaklu teatralnego, który powstał w wyniku wspólnych działań. Dni spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie „alfabetu teatru”, na samodzielne wykorzystanie teatralnego języka i co najważniejsze na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści, pracując z dziećmi i młodzieżą, mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym, mają szansę zaprezentowania swoich metod pracy, a także poznają potrzeby i wrażliwość młodej widowni.
W ramach tegorocznej edycji specjalnej Lata w Teatrze zostało zorganizowanych 9 dodatkowych turnusów dla dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych powodzią – Andrychowa, Bieraw, Kuźni Raciborskiej, Łękawki, Opola, Pleśnej, powiatu poddębickiego, Radomska, Skrzyszowa, Szynwałdu, Tarnobrzegu, Tarnowa, Tuchowa, gminy Wilków, powiatu wodzisławskiego, Woli Rogowskiej, Zalasowej, Żywca. Specjalne turnusy półkolonii organizowane są przez: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Stowarzyszenie Teatralne „Chorea”
z Łodzi, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, Wodzisławskie Centrum Kultury z Wodzisławia Śląskiego, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. Zajęcia odbywają się w teatrach oraz lokalnych ośrodkach kultury w okresie od 19 lipca do 31 sierpnia 2010 r
…………….

Warsztaty organizowane w ramach „Artystycznych wakacji” odbywają się w trakcie turnusów kolonijnych zorganizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
w miejscowościach: Brok nad Bugiem, Firlej, Gródek n. Dunajcem, Jarnołtówek, Kielce, Kołobrzeg, Jastrzębia Góra, Lesko, Lubomierz, Międzywodzie, Myczkowce, Murzasichle, Puławy, Rodowo, Serock, Sielpia, Sopot, Stare Jabłonki, Stegna, Ślesin, Ustka, Wisełka, Zaklików, Zakopane, Załęcze Wielkie. Instytut Teatralny stworzył bazę około 200 profesjonalnych instruktorów z różnych dziedzin: teatr, taniec, muzyka, śpiew, sztuki plastyczne i audiowizualne – którzy pracują z grupami składającymi się z 15-20 dzieci. Partnerem projektu jest Narodowe Centrum Kultury.

Warsztaty audiowizualne prowadzone m.in. przez fotografów i animatorów kultury są przykładem nowatorskiego użycia narzędzi takich jak aparat fotograficzny czy dyktafon. W czasie zajęć uczestnicy eksperymentują
z fotografią otworkową, tworzą fotoreportaże i portrety, układają dźwiękowe opowieści
o swoim otoczeniu, a przede wszystkim odkrywają aparat fotograficzny jako środek do wyrażenia siebie i nawiązania kontaktu z innymi.

Warsztaty cyrkowe prowadzone przez artystów cyrkowych wprowadzają dzieci i młodzież w niezwykły świat sztuki cyrkowej. Ćwiczenie żonglerki, chodzenia na szczudłach czy podstawowych figur akrobatycznych mogą się okazać nie tylko niepowtarzalnym doświadczeniem, ale też sposobem na przełamanie własnych lęków i umocnienie wiary w swoje możliwości.

Warsztaty muzyczne prowadzone m.in. przez wokalistów i instrumentalistów otwierają dzieci na świat dźwięków i rytmów. W czasie zajęć uczestnicy tworzą instrumenty z przedmiotów codziennego użytku, poszukują wewnętrznego rytmu i odkrywają możliwości swojego głosu. Młodzież ma okazję również zapoznać się z różnymi technikami wokalnymi, a także dowiedzieć się w jaki sposób można kształtować frazę i wyobraźnię muzyczną.

Warsztaty plastyczne prowadzone przez malarzy, grafików, historyków sztuki i animatorów kultury odkrywają przed dziećmi i młodzieżą różne techniki artystyczne (malarstwo, rzeźba, grafika, techniki łączone). Ich celem jest rozbudzanie w młodych uczestnikach twórczej odwagi, estetycznej wrażliwości i artystycznej ciekawości, niezbędnych dla kształtowania się postawy aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym

Warsztaty taneczne prowadzone m.in. przez instruktorów tańca współczesnego i profesjonalnych tancerzy. Celem zajęć wykorzystujących różne techniki tańca współczesnego, jest budowanie świadomości własnego ciała, poszukiwanie sposobów opowiedzenia tańcem o sobie.
Warsztaty teatralne prowadzone przez instruktorów teatralnych współpracujących przy projektach edukacyjnych (m. in. „Lato w Teatrze”, „Teatr i Szkoła”) z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Zajęcia pozwalają zapoznać się uczestnikom z „alfabetem teatru” i obejmują: elementarne zadania aktorskie, zajęcia z improwizacji, pracę z ciałem i przestrzenią, ruch sceniczny oraz przygotowywanie małych form teatralnych.
Łącznie warsztaty artystyczne prowadzi ponad 170 instruktorów w 26 miejscowościach. Szacunkowo w zajęciach bierze udział 3600 młodych ludzi w wieku od 7 do 18 lat.

……………………………

W ramach „Artystycznych wakacji” są również pokazywane spektakle teatralne: „Dolina Muminków w listopadzie” z warszawskiego Studia Teatralnego Koło, koncert zespołu „Małe Instrumenty” z Wrocławia, „Opowieści z różnych stron świata” Stowarzyszenia Grupy Studnia O. z Warszawy, „Pan Piórko – w ramionach miłości” z Teatru Figur w Krakowie, „Poszukiwacze zaginionego elementu” przygotowane na 31. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz „Tuwimki” z Teatru Pinokio w Łodzi. Szacunkowo spektakle obejrzy ok. 2500 młodych widzów na 25 turnusach kolonijnych.

Objazdy teatralne odbywają się w ramach prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego projektu „Teatr Polska”. Jest on atrakcyjną ofertą teatralną kierowaną do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Założeniem projektu „Teatru Polska” jest zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Teatry w trakcie objazdów prezentują ciekawe przedstawienia szerszej publiczności i poznają nowego odbiorcę. „Teatr Polska” stwarza również możliwość współpracy między teatrami a ośrodkami kultury. Więcej informacji dotyczącej drugiej edycji projektu znajduje się na stronie: www.polska.e-teatr.pl.

……………………………….

Wszystkie szczegóły dotyczące Artystycznych wakacji znajdują się na stronie www.artystycznewakacje.pl
Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Artystyczne wakacje”, współorganizowany z Ministerstwem Edukacji Narodowej, koordynowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

KONTAKT:
Koordynatorka projektu:
Magdalena Szpak, tel. 22 501 70 33, mszpak@instytut-teatralny.pl;
Rzeczniczka prasowa:
Kaja Stępkowska, tel. 22 501 70 03, kstepkowska@instytut-teatralny.pl
Dodatkowe informacje nt. programu: tel. 22 501 70 19, e-mail: artystycznewakacje@gmail.com

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *