Opowiadacze w muzeum

Muzea i artystyczne galerie to miejsca  wyjątkowo przyjazne sztuce opowiadania. Przestrzeń ekspozycji nadaje niezwykły klimat opowieściom, opowieści ożywiają przestrzenie ekspozycji. Tak jest w Paryżu, Nowym Jorku, tak zaczyna się dziać w Warszawie. Grupa Studnia O. realizuje w tym roku projekt OPOWIADACZE W MUZEUM, wpierany przez Miasto Stołeczne Warszawę w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Zapraszamy dorosłych i dzieci na kolejne wydarzenia z tego cyklu:

1. Xinjiang – Ujgurzy – opowieści z podróży.

Opowieści Pawła Górskiego z “Grupy Studnia O.” o podróży do Ujgurskiej Republiki Autonomicznej w Chinach. Pokazy slajdów. Bajki ujgurskie. Muzyka na żywo w wykonianiu Huberta Połoniewicza. Poczęstunek: herbata z ziołami z samego Kaszgaru, pierożki z baranianą po ujgursku.

Sobota, 22 listopada, godz. 18.00. Galeria Luksefea, ul. Ząbkowska 27/31

2. Menhir – opowieści kamieni.

Opowieści o kamieniach niezwykłej mocy odnajdywanych w różnytch zakątkach świata.Opowiadają: Beata Frankowska, Gosia Litwinowicz, Agnieszka Aysen Kaim, Jarek Kaczmarek. Muzyka: Sebastian Wielądek.[JK1]

Niedziela, 23 listopada, godz. 12.45. Muzeum Geologiczne PIG. Ul. Rakowiecka 4 (wejście od ul. Wiśniowej)

3. Bohaterowie wszechczasów

W programie opowieści o najwspanialszych bohaterach sportowych pojedynków z różnych czasów i stron świata. Za sprawą “magii opowieści” widzowie wysłuchają “bezpośrednich” transmisji z legendarnych pojedynków z czasów starożytne Grecji ( wyścig rydwanów ku czci Patroklesa, pojedynek bokserski Amykosa z Polydeukesem), ze stepów Azji (opowieść o legendarnych łucznikach i zapaśnikach – Geserze i Balinie). Przeniesiemy się także do czasów współczesnych – na niezapomniany mecz Polska-Brazylia w Strasburgu w 1938 rolu (pojedynek Wilimowskiego z Leonidasem) oraz na areny nowożytnych igrzysk – przywołamy niezwykłe pojedynki na bieżni – m.in. bieg Bronisława Malinowskiego w Moskwie (relacja red. Bohdana Tomaszewskiego) a także postacie najwspanialszych polskich kulomiotów (Władysław Komar, Edward Sarul, Tomasz Majewski) – z pokazem technik rzutu. Opowiadają Jarek Kaczmarek i Paweł Górski. Muzyka Sebastian Wielądek, Hubert Połoniewicz.

Sobota, 29 listopada, godz. 12.00. Muzeum Sportu i Turystyki, Centrum Olimpijskie, ul.Wybrzeże Gdyńskie 4

4. Opowieści zORIENTowane

Opowieści inspirowane europejską literaturą podróżniczą i nie tylko (m.in. Gerard de Nerval, Alphonse Marie Louis Prat Lamartine, Jan Potocki, Lady Mary Montague, Elias Canetti, Orhan Pamuk). Przełożone na wyobraźnię i światopogląd Europejczyków obrazy, scenki, tajemnice Orientu i próby ich odczytania. Bohaterami opowieści są postacie dragomanów „odźwiernych bram Orientu”; podróżników, awanturników i ciekawych świata „awanturnic”. Obrazy orientalistów zabrzmią muzyką i wielojęzycznym śpiewem, a także inspirowaną Orientem poezją romantyczną. Unoszące się z obrazów wonie przypraw poprowadzą na bazar, gdzie uliczni sprzedawcy zdradzą tajniki sztuki targowania, a wędrowny opowiadacz zaimprowizuje współcześnie zOrientowaną opowieść. Opowiadają: Agnieszka Aysen Kaim, Małgorzata Litwinowicz, Dorota Maciejuk, Jarek Kaczmarek i Paweł Górski. Muzyka: Muhammad Rasouli, Marcin Zadronecki, Sebastian Wielądek.

Niedziela, 30 listopada, godz. 17.00. Muzeum Narodowe, Aleje Jerozolomskie 3.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Informacje:  506 738 207

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *