Cudowna podróż

„Cudowna podróż”

 Wędrowny festiwal opowiadania 2012

 

Program festiwalu:

Poznań, Stowarzyszenie „Jeden Świat”, 2-3 czerwca, 13-14 października

  • Cudowna podróż. Opowieści skandynawskie

Kraków, Małopolski Instytut Kultury, 5-6 czerwca, 2-3 października

  • Latający kufer. Opowieści wschodnie

Łódź, Fabryka Sztuki w Łodzi, 18-19 sierpnia

  • Pamiętnik Blumki
  • Podróżnik Zuzanny

Toruń, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, 6 października

  • Leniwe wrzeciono. Opowieści słowiańskie

Warszawa, Instytut Kultury Polskiej UW, 27-28 października

  • Odyseja 2012

Warszawa, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej „Stara Prochoffnia”,  8 grudnia

  • Dzieci Drzewa. Opowieści ujgurskie i tureckie
  • FINAŁ „Cudownej podróży” z udziałem  uczestników wszystkich warsztatów z całej Polski

 

 

 

 

 

 

 

Ruszamy na wędrówkę z opowieściami i warsztatami. Na skrzydłach dzikich gęsi, w latającym kufrze, na statku Odyseusza. Nasza karawana opowiadaczy zatrzyma się w pięciu miastach (Poznań, Kraków, Toruń, Łódź, Warszawa), gdzie będziemy opowiadać  i inspirować – nauczycieli i bibliotekarzy, muzealników i animatorów kultury, pedagogów i rodziców – do opowiadania historii dzieciom.

 

Zapraszamy do naszej podróży osoby i instytucje, z którymi chcemy stworzyć ogólnopolską sieć opowiadaczy praktykujących na co dzień sztukę żywego słowa w swoich miejscach pracy i zamieszkania.

 

Projekt zakończy finałowa prezentacja w Warszawie z udziałem wybranych uczestników ze wszystkich ośrodków biorących udział w projekcie

 

 Warsztat opowiadania historii obejmuje pracę z ciałem i oddechem, ćwiczenia na emisję i skalę głosu; pracę z rytmem i muzycznością słowa mówionego; pracę nad strukturą opowieści i spójnością narracyjną; pracę nad pogłębianiem wyobraźni – wizualizacją opowieści; poznawanie tożsamości i odmienności tradycyjnych struktur narracyjnych i współczesnych historii osobistych; wzbogacanie opowiadania poprzez wykorzystanie innych mediów: zdjęcia, filmy, działania plastyczne i muzyczne. Każdy warsztat kończy się otwartym pokazem pracy uczestników.

 

 

 

 

 

POZNAŃ, Stowarzyszenie „Jeden Świat”, ul. Prusa 16a/13

www.jedenswiat.org.pl

 

Warsztaty:

1. część: 2-3 czerwca, 2.06 – godz. 10.00-15.00, 3.06 – 10.00-16.00

2. część: 13-14 października, 13.10 – godz. 10.00-15.00, 14.10 – godz. 10.00-16.00

Obie części warsztatu odbywają się w siedzibie stowarzyszenia.

Pokaz pracy: 14 października, godz. 17.30, Kluboksięgarnia „Głośna”, ul. Św. Marcina 30

 

„CUDOWNA PODRÓŻ”. OPOWIEŚCI SKANDYNAWSKIE

Zapraszamy w podróż na Północ na skrzydłach dzikich gęsi. Wraz z chłopcem Nilsem odwiedzimy krainę olbrzymów, karłów i uldów, zajrzymy do wnętrza czarodziejskiego garnka, staniemy do pojedynku z Panem Pagórka i dowiemy się, jak Askeladden oszukał królewnę. Zaśpiewamy lapońskie joiki, piesni norweskie i duńskie. Opowieści wędrowne, inspirowane „Cudowną podróżą” Selmy Lagerlöf, baśniami norweskimi „Zamek Soria Moria”, mitologią skandynawską i tradycyjnymi bajkami lapońskimi.

 

Opowiadają: Beata Frankowska, Jarek Kaczmarek, muzyka:  Sebastian Wielądek

 

Spektakl: 2 czerwca, godz. 16.30, Kluboksięgarnia „Głośna”, ul. Św. Marcina 30

Wstęp wolny

 

KRAKÓW, Małopolski Instytut Kultury, ul. Karmelicka 27

www.mik.krakow.pl

 

Warsztaty:

1. część: 5-6 czerwca, 5.06 – godz. 10.00-15.00, 6.06 – 10.00-16.00

2. część: 2-3 października, 2.10 – godz. 10.00-15.00, 3.10 – 10.00-16.00

Obie części warsztatu odbywają się w siedzibie MIK-u

Pokaz pracy: 3 października, godz. 18.00, Muzeum Etnograficzne w Krakowie,

Pl. Wolnica 1

 

„LATAJĄCY KUFER”. OPOWIEŚCI WSCHODNIE

Nicią łączącą poszczególne elementy programu jest baśń Andersena Latający kufer. W tę historię zostaną wplecione tradycyjne historie i anegdoty orientalne, jak przypowiastki o Hodży Nasreddinie. Opowieści pochodzą z tradycji arabskiej, tureckiej i perskiej. Przestrzeń zamienia się w orientalny plac targowy, gwarny i rozbrzmiewający muzyką. Słuchacze będą się  wcielać w role sprzedawców dywanów, przypraw i miedzianych garnków, zaś  opowiadacze – w sprzedawców bajek, piosenek i zagadek, w targowych gawędziarzy i tancerki. Nie zabraknie wspólnego śpiewania, targowych okrzyków we wschodnich językach, słodkich rarytasów. W finale wspólnie stworzymy orientalny korowód i przy akompaniamencie muzyki nasza bajkowa karawana ruszy w dalszą drogę…

 

Opowiadają: Agnieszka Ayşen Kaim, Beata Frankowska, muzyka: Marcin Zadronecki

 

Spektakl: 5 czerwca, godz. 18.00, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Pl. Wolnica 1

Wstęp wolny

 

 

ŁÓDŹ, Fabryka Sztuki w Łodzi, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego RETRO/PER/SPEKTYWY 2012

www.fabrykasztuki.org

www.retroperspektywy.pl

 

Adres: Willa Grohmana, ul. Tylna 9/11

Warsztaty i spektakle (dla dorosłych z dziećmi): 18-19 sierpnia, godz. 11.00-15.00

 

PAMIĘTNIK BLUMKI

Warszawa, ul. Krochmalna 92. Dom Sierot. Niegdyś żyła tu Blumka, doktor Korczak, pani Stefa i dwieście dzieci, a wśród nich: Zygmuś, który podarował życie srebrnej rybie, Reginka, której opowieści potrafiły oświetlić najmroczniejszą noc, Pola, która wyhodowała w swoim uchu groszek, Chaimek, którego mrówki zaprowadziły przed sąd, Kocyk, który tak pięknie pomagał, nosząc węgiel w emaliowanym nocniku, i myszka, dla której okruszki spadały prosto z nieba. Blumka wszystko to zapisywała w swoim pamiętniku – aż do dnia, gdy wybuchła wojna…

Opowieść dla dzieci i dorosłych w muzycznej aranżacji na podstawie książek: „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej i „Korczak. Próba biografii” Joanny Olczak-Ronikier.

 

Opowiada: Beata Frankowska i 9-letnia Małgosia, muzyka: Robert Lipka

 

Spektakl: 18 sierpnia, godz. 11.00, Willa Grohmana, ul. Tylna 9/11

Wstęp wolny

 

PODRÓŻNIK ZUZANNY

To była pierwsza Wielka Podróż Zuzanny. Do magicznej Florencji. Z tej okazji Zuzanna postanowiła zacząć pisać pamiętnik, w którym opisze swoje przygody. ­ Nie, to nie będzie pamiętnik, w podróży pisze się dziennik! – zastanawiała się Zuzanna. ­ Ale co będzie, jak będę pisać wieczorem? Wieczornik? A nocą? Nocnik? Nie będę pisać nocnika! Zuzanna myślała, myślała i wreszcie wymyśliła:  – Będę pisać podróżnik! I tak to się wszystko zaczęło. Opowieść podróżnicza dla starszych dzieci i dorosłych. Spotkanie z Florencją, z zabytkami, baśniami, działami sztuki, mieszkańcami, bohaterami przeszłości, specjałami kuchni w konwencji niespotykanej w przewodnikach i książkach a tylko w… Podróżniku Zuzanny! Opowieść w oprawie wizualnej ­ zdjęcia i animacje z Florencji (MaduzAnna).

 

Opowiada: Jarek Kaczmarek

 

Spektakl: 19 sierpnia, godz. 11.00, Willa Grohmana, ul. Tylna 9/11

Wstęp wolny

 

TORUŃ, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, ul. Szpitalna 8

www.woak.torun.pl

 

Warsztat: 6 października, godz. 10.00-16.00, siedziba WOAK-u

 

LENIWE WRZECIONO. OPOWIEŚCI SŁOWIAŃSKIE

W bajkach słowiańskich poszukamy materialnego świata, który trafi do nas wraz z magicznymi darami, jakie otrzymają bohaterzy opowieści: zgrzebło, ręcznik, mydło, soczewica. Konkretyzacja zmysłowa – zapach, smak, kolor, dotyk, dźwięk – wzmacnia pracę wyobraźni. Zastanowimy się, jakie magiczne opowieści tkwią w przedmiotach codziennego użytku. Czy wyrób z masła może mieć coś wspólnego z czarami? Czy wrzeciono kręci się tylko w baśniach? Wspólnie z dziećmi i dorosłymi będziemy słowami wyczarowywać przedmioty, ale także – co na ogół jest zabronione (w muzeach, galeriach itp.) – dotykać, próbować, smakować: jak przędzie się na wrzecionie i kołowrotku, jak gadają kamienie i jak smakuje potrawa uczyniona magicznym zaklęciem.

 

Opowiadają: Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz, muzyka: Bart Pałyga

 

Spektakl: 6 października, godz. 18.00, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19

Wstęp wolny

 

WARSZAWA, Instytut Kultury Polskiej UW

Krakowskie Przedmieście 26/28

www.ikp.uw.edu.pl

 

Warsztat: 27-28 października, godz. 10.00-16.00

 

ODYSEJA 2012

Uczta na dworze króla Alkinoosa. Ukrywający swą tożsamość Odyseusz opowiada swoje przygody, a może raczej to on jest opowiadany przez innych opowiadaczy… Naszą „Odyseję” zbudowaliśmy  właśnie na takim zderzeniu/spotkaniu przygód Odyseusza z innymi historiami. Historię Penelopy oświetla opowieść o irańskiej tkaczce, zmyślenia Odyseusza znajdują swoje przedłużenie i rozwinięcie w niesamowitej średniowiecznej historii sądowniczej Martina Guerre; wyprawa do Krainy Umarłych prowadzi ku osobistemu spotkaniu z pamięcią o bliskich i ku wysiłkowi przywoływania ich cieni i ich historii. Syreny wabią ku tajemnicy, ku kołysaniu, ku morzu, Cyklop siedzi w jaskini – spelunce w klubowej miejskiej dzielnicy…Spektakl połączony z prezentacją edukacyjnego projektu multimedialnego „Odyseja 2011”.

 

Opowiadają: Łukasz Szypkowski, Beata Frankowska, Agnieszka Ayşen Kaim, Jarosław Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz; muzyka: Łukasz Szypkowski

 

Spektakl: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Wstęp wolny

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

WARSZAWA, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej STARA PROCHOFFNIA

Ul. Boleść 2

scek.pl/teatr/stara-prochownia

 

„DZIECI DRZEWA”. OPOWIEŚCI UJGURSKIE I TURECKIE

Wraz z koczującymi plemionami przemierzymy stepy Azji Środkowej i dotrzemy do Azji Mniejszej. Posłuchamy głosów stepu i opowieści, jak tej o drzewie, które urodziło, i o królowej węży Szahmeran.  Posłuchamy, jak to było z początkami świata według tureckich wierzeń i  wysłuchamy opowieści o czynach  tureckich herosów. Poznamy Anatolię biblijną, starożytną i mityczną; krainę, którą zamieszkiwał Abraham i król Midas. Staniemy pod górą Ararat, na której zatrzymała się Arka Noego, i wyjdziemy suchą stopą bezpiecznie na brzeg.

 

Opowiadają: Agnieszka Ayşen Kaim, Paweł Górski, muzyka: Bart Pałyga

 

Spektakl otworzy Finał „Cudownej podróży”, z udziałem uczestników warsztatów z całej Polski: 8 grudnia, godz. 11.00

Wstęp wolny

 

 

ORGANIZATOR:  STOWARZYSZENIE OPOWIADACZY GRUPA STUDNIA O. (www.studnia.org) Projekt organizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Strona projektu: www.opowiadacze.org

 


Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *