Opowieści na Saskiej Kępie

Z okazji Święta Saskiej Kępy

Otwieramy Ogród opowieści
23 maja, Ogród Jordanowski, ul. Nobla 18/26

14.00-15.00 – Rarytasy Wschodu: tradycyjne opowieści tureckie, perskie i arabskie,baśnie z 1001 nocy i historie łotrzykowskie. Przewrotne i barwne, opowiadane przy dźwiękach orientalnej muzyki, wzmocnione przez zapach fajki wodnej (będzie można spróbować) i smak daktyli. Dla tych, co mają podzielną uwagę – gra w szachy.
Opowieści przypominają o obecności społeczności bliskowschodnich na Saskiej Kępie, po wysłuchaniu historii pozostaje odnaleźć Efez czy Fenicję…

15.30-16.30 – Obrońcy, Zwycięzcy, Waleczni: opowieści o rycerzach, historie o sportowcach: historie zaczerpnięte z tradycji europejskiego średniowiecza – opowieści Okrągłego Stołu łączą się tutaj z opowieściami o heroicznych zmaganiach sportowców, nie tylko starożytnych. Tajemnicze historie o tym, co się działo w tunelu Stadionu Dziesięciolecia w czasie Wyścigu Pokoju, dramatyczne – o fatalnym golu Pawła Janasa, zamykającym piłkarskie dzieje stadionu dziesięciolecia i wiele innych; wszystkie – inspirujące do tego, by ślady Obrońców, Zwycięzców, Walecznych odnajdywać w czasie przechadzki po Saskiej Kępie, a lekturę tabliczek z nazwami ulic uczynić formą celebracji miejsca.

17.30-18.30 – Głupcy i szczęściarze. W tej części pojawi się głupi mędrzec, mądry głupiec – Hodża Nassredin, waleczny rycerz ormiański Nazar, co gdy raz uderzy tysiąc zabija (coż, że much), pechowy Panos, siostry co opłakiwały nieistniejącego Kikosa.
Przewrotna mądrość tych opowieści przypomina o bezskuteczności naszej pięknej walki z losem. Nie jesteśmy mądrzejsi od życia, nie jesteśmy więksi niż świat. Po tym, jak pocieszymy się cudzą głupotą, wzmocnimy słodycz
tego uczucia za pomocą baklawy oraz ormiańskich słodkości.

Opowiadają: Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz, Paweł Górski, Agnieszka Aysen Kaim.
Na tradycyjnych instrumentach gra Hubert Połoniewicz.

saska-kepa-poster

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *