Bestiariusz jasieński

O Jasieniu i pobliskich wsiach gminy Czarna Dąbrówka krążą wieści (roznoszone przez ptaki, wiatr i animatorów kultury): tam wiele się dzieje!, tam jest bardzo pięknie!

Takie głosy i echa dotarły do nas za sprawą „Bajarek” – Justyny Jary i Basi Songin, które  już od kilku lat przyjeżdżają w tamte strony przy okazji różnych projektów artystycznych i teatralnych, między innymi, na cykliczną „Jasień teatralną”. To właśnie od nich usłyszeliśmy też o dziecięco-młodzieżowej grupie teatralnej „Brzozaki”, prowadzonej przez Ewę Orzechowską, która regularnie wystawia poruszające barwne spektakle, czerpiące z lokalnych historii i opowieści mieszkańców.  To właśnie zadecydowało o wyborze Jasienia do projektu „Mapy opowieści”. Aktywna, twórcza  społeczność niejako wprawia przestrzeń swoich działań rezonans, który porusza wyobraźnię i budzi chęć dialogu i zbudowania wspólnej historii.

Szukając klucza do zbudowania naszej opowieści, na początku warsztatów naszkicowaliśmy wraz z uczestnikami (grupa dzieci w wieku od 9 do 16 lat z Jasienia i pobliskich wsi Bawernicy, Chośnicy i Baranowa.) mapę ciekawych i znaczących miejsc. Od razu zaintrygowały nas wyspy na jasieńskim jeziorze. Szybko wykrystalizował się pomysł, by uczynić je miejscem akcji naszej historii. Basia i Justyna są specjalistkami od słowiańskich opowieści o rusałkach, strzygach i  mamunach, które zaprezentowały w trakcie plenerowego spektaklu zorganizowanego nad jeziorem. Bogactwo niesamowitych postaci i miejsc – stolemów i  zapadniętych zamków zachowało się w znanych nam zbiorach kaszubskich legend. Uczestnicy warsztatów także mieli swoje „straszne” historie. Postanowiliśmy dokonać wyboru siedmiu opowieści i skomponować z nich „bestiariusz jasieński”.

Po znalezieniu poruszającej wyobraźnię, fantastyczno-baśniowej ścieżki opowieści, zadaliśmy sobie pytanie o sposób wpisania jej w kontekst miejsca, którego mieszkańcami są powojenni migranci. Szukając ścieżek prowadzących w przeszłość,  natrafiliśmy na pompę, która pamiętała przedwojenne niemieckie czasy.  Poruszyła ona naszą wyobraźnię i zainspirowała do działania z opowiadaniem i pieśnią. Wokół pompy w czasie finałowego widowiska wyśpiewaliśmy nazwę Jasień w kilku językach: po polsku, niemiecku, ukraińsku, kaszubsku. Nasza podróż w dawne czasy powiodła nas do pięknego kościoła z 1799 roku i ruin osiemnastowiecznego pałacu, które wpisaliśmy w naszą opowieść – ścieżkę zwiedzania Jasienia.

Zapraszamy Was teraz do wspólnej wędrówki!

Prowadzenie warsztatów: Barbara Songin, Justyna Jary, Jarek Kaczmarek. W działaniach w Jasieniu wspomogli nas: Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Czarnej Dąbrówce, Gminny Ośrodek Kultury w Parchowie oraz grupa teatralną „Brzozaki” pod kierunkiem Ewy Orzechowskiej.