WĘGRÓW

plakat.w (1)

CZTERY STRONY CZASU W WĘGROWIE

Partnerami projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie oraz Gimnazjum im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie.

W centrum miasteczka jest rynek, wokół niego koncentrują się cztery historie, z których każda rozgrywa się w innym czasie.  Inspiracją do stworzenia przestrzennej mapy, której integralnym elementem są pudełka odwzorowujące przestrzeń czterech węgrowskich „pracowni”, jest książka Iwony Chmielewskiej „Cztery strony czasu”.

CZTERY STRONY CZASU
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie
Czas: 24 kwietnia, godz. 10.30

Sercem miasta jest rynek, sercem rynku jest ratusz, a sercem ratusza – stary zegar, który pokazuje czas na cztery strony świata. Wyobraźmy sobie cztery okna w kamienicach stojących w czterech stronach rynku, wychodzące na wprost każdej z tarcz zegara. Zajrzymy do każdego z tych okien – do kuchni i pracowni, do pokoju dziecięcego i salonu – co sto lat, o innej porze dnia i roku. Będziemy świadkami teatru życia, którego aktorami są mieszkańcy miasta. Jakie historie wtedy sobie opowiadano?

Opowieść o mieście i czasie na podstawie książki Iwony Chmielewskiej, w połączeniu z narracjami z baśni braci Grimm, Andersena i Singera.

Opowiada: Beata Frankowska
Muzyka: Olena Yeremenko (morah arpa, skrzypce barokowe, fidel średniowieczna), Robert Lipka (akordeon)
Wizualizacje: Czarli Bajka

WARSZTATY
Na podstawie autentycznych rycin, rękopisów, fotografii stworzymy „papierowy teatr życia”. Animacja mapy będzie połączona z opowieściami i muzyką na żywo podczas spaceru po dawnym Węgrowie. Każda z opowieści jest związana z innym medium wizualnym. Są to: lustro, księga drukowana, księga pisana ręcznie, fotografia.

Pierwsza historia związana jest z tzw. lustrem mistrza Twardowskiego z XVI wieku, które do dziś wisi w węgrowskim kościele fary. Spróbujemy – dzięki wiedzy połączonej z wyobraźnią – stworzyć w opowieści i na mapie przestrzeń pracowni dawnego kabalisty i alchemika: jak mogła wyglądać? jakie historie ewokuje?

Druga historia jest  związana z miejscem, w którym niegdyś znajdowała się jedna z pierwszych drukarń w Polsce, drukarnia ariańska. Jakie książki tu wydano, jaki miały wpływ na ówczesnych mieszkańców Węgrowa? Kim był tajemniczy Piotr z Goniądza, teolog kalwiński, który podbił serce Anny Kiszczyny, niegdysiejszej „feministki” i światłej zwolenniczki reformacji w Węgrowie?

Trzecia historia wiąże się z pracownią żydowskiego sofera z Węgrowa – pisarza Tory. Jak wyglądał jego warsztat pisarski? Jakich narzędzi używał? Czy jakieś jego dzieło przetrwało do naszych czasów?

I czwarte miejsce, istniejące do dziś, to przedwojenny zakład fotograficzny Altera Szpilmana, który miał „monopol na zdejmowanie wszystkich w Węgrowie” i robił ekspermenty fotograficzne (łaczył malarstwo z fotografią, robił fotografie w stylu pop-artu, powielając dany motyw itp).  W pracowni bawi się też córeczka Szpilmana, Bina…

Prowadzenie: Beata Frankowska (historie), Czarli Bajka (mapa, wizualizacje)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *