OPOWIEŚCI ZIEMI, OPOWIEŚCI WODY

OPOWIEŚCI ZIEMI, OPOWIEŚCI WODY – SZTUKA I EKOLOGIA

„Opowieści ziemi, opowieści wody” to cykl warsztatów dla dzieci w wieku szkolnym, łączących sztukę opowiadania historii (storytelling), muzykę na żywo, sztukę Ziemi (tzw. land art) z działaniami animacyjnymi w obszarze ekologii.

W wyniku projektu uczniowie dwóch szkół warszawskich: z Zespołu Szkół Specjalnych nr 91 przy ul. Weterynaryjnej 3 (Praga) i Szkoły Podstawowej nr 34 przy ul. Kruczkowskiego 12b (Powiśle) zostaną lokalnymi edukatorami ekologicznymi: „praskimi ogrodnikami” i „wiślanymi przewoźnikami”, którzy zdobytą wiedzą i umiejętnościami podzielą się ze swoimi szkolnymi kolegami, rodzicami oraz mieszkańcami Pragi i Powiśla.

Warsztaty będą obejmowały działania na terenie szkoły i w przestrzeni publicznej: pokazy edukacyjne w lokalnych ośrodkach kultury (opowieści tradycyjne rdzennych kultur z ekologicznym przesłaniem oraz opowieści wiślane, odwołujące się do historii i legend warszawskich), działania animacyjno-ekologiczne, nawiązujące do sztuki Ziemi w ogrodzie szkolnym, oraz działania animacyjne nad Wisłą, w tym tworzenie interaktywnej mapy i praktyka przewoźnika-edukatora, który opowiada warszawiakom o Wiśle podczas przejazdów tramwajem wodnym.

Istotnym elementem projektu jest współpraca z pracownikami Ogrodu Botanicznego: pod ich kierunkiem młodzi edukatorzy ekologiczni będą zdobywać wiedzę i doświadczenie, które wykorzystają potem w swoich działaniach projektowych.

Trwałym efektem projektu będzie elektroniczna publikacja, zawierająca scenariusze działań ekologicznych, połączonych ze sztuką opowiadania historii i sztuką Ziemi, oraz interaktywna mapa „spacerownika po Wiśle”.

Projekt obejmuje 2 cykle warsztatów w szkołach: SP Nr 34 przy ul. Kruczkowskiego 12b („Opowieści wody”) i Zespole Szkół Specjalnych nr 92, przy ul. Weterynaryjnej 3 („Opowieści ziemi”), zainaugurowane publicznymi pokazami i zakończone wydarzeniami finałowymi.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *