Na cykl zapraszają Zamek Króleski w Warszawie i Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.”
6 maja 2012 , godz. 15.00
Perskie miniatury na słowo i instrument
Opowieści z perskich traktatów i poematów klasycznych, przesiąknięte duchem mistycyzmu muzułmańskiego (sufizmu). Historie o legendarnych perskich bohaterach m.in. Szirin i Chosrow, harfistce Azade i królu Bahramie Gurze, poecie i mistyku Dżalaloddinie Rumim. Wędrówki po kulturze i muzyce perskiej na motywach perskiego eposu Księga Królewska Ferdousiego, Traktatu Risala Musiqi (pol. Fundamenty muzyki) Darwisza Alego, eposu Haft pejkar (pol. Siedem portretów) Nizamiego, Masnawi-je Ma’anawi (Poemat Duchowy) Rumiego. Oprawę muzyczną wykona zespół klasycznej muzyki perskiej w składzie: Marta Maślanka i Muhammad Rasouli. Program poświęcony pamięci dr Marka Smurzyńskiego, zmarłego tragicznie w 2009 roku, wybitnego poety i iranisty Uniwersytetu Jagiellońskiego. Komentarz merytoryczny wygłosi iranista, dr Albert Kwiatkowski.
7 października 2012 , godz. 15.00
Bałkańskie pogranicza kultury
Spotkanie poświęcone Słowiańszczyźnie Południowej i wpływom orientalnym w kulturze bałkańskiej. Na program złożą się opowieści zaczerpnięte z utworów Ivo Andrića (Most na Drinie, Wakacje na Południu), Mešy Selimoviča (Derwisz i śmierć), z cyklu epickiego o Królewiczu Marko, oraz historie zasłyszane od etnografów i podróżników. Opowieści z Bośni, Serbii, wyjęte z życia etnicznych dzielnic miast bałkańskich tzw mahali, ale też opowieści z tradycji ludowej magii, która najpełniej oddaje synkretyzm religijny i kulturowy tych obszarów. W spotkaniu weźmie udział dr Gordana Djurdjev – Serbka, językoznawczyni z Uniwersytetu Wrocławskiego. Muzykę bałkańską przybliży muzyk zespołu Balkan Sevdah, Marcin Zadronecki.
25 listopada 2012, godz. 15.00
Opowieść o tureckiej brance Marii Dubniewiczowej
Oparta na faktach historycznych z XVII wieku, opowieść o losach branki tatarskiej sprzedanej do tureckiego haremu i jej powrocie do rodzinnego Radruża (koło Horyńca) po 27 latach życia w Imperium Osmańskim. Konfrontacja dwóch światów Okcydentu i Orientu, obyczajowości i religii. Komentarz historyczny wygłosi znany historyk, autor publikacji z zakresu historii Turcji, prof. Dariusz Kołodziejczyk. Oprawa muzyczna w wykonaniu Marcina Zadroneckiego i Katarzyny Enemuo.
16 grudnia 2012
Opowieść o trzech królach
Opowieść o biblijnych postaciach trzech królów – mędrców odwiedzających nowonarodzonego Jezusa. Pojawi się też postać czwartego króla, o którym wspominają różne apokryfy. Postacie Trzech Króli przywołają kontekst starych kultur, które już w chwili narodzin Chrystusa miały wielki dorobek naukowy. Program, który opowiada o historii Ziemi Świętej, regionu wieloetnicznego i wielokulturowego. O wielokulturowości biblijnego i koranicznego świata, wspólnych postaciach proroków religii chrześcijańskiej, judaizmu i islamu opowie arabista prof. Marek Dziekan. Oprawa muzyczna w wykonaniu Katarzyny Enemuo.
wstęp wolny !
Spotkania odbywają się w Pałacu Pod Blachą obok Zamku Królewskiego w Warszawie
więcej info na stronie www.zamek-krolewski.pl
Projekt ” Orientalny Dywan Opowieści” jest współfinansowany przez miasto
Stołeczne Warszawa.