Scena Opowiadania – opisy spektakli

 

Poranki – opowieści dla dzieci i ich opiekunów

 

Jabłonka. Opowieści prosto z drzewa

Małgorzata Litwinowicz, Monika Paśnik-Petryczenko, Serhij Petryczenko

(dla dzieci od 4 lat)

Ta scena pojawia się tak często w malarstwie: drzewo rosnące pośrodku ogrodu, tańczący wokół niego ludzie. Sięgamy więc po opowieści i pieśni z różnych tradycji – litewskie, polskie, ukraińskie – by znaleźć się ponownie w tym kręgu. Co się tam wtedy śpiewało? O czym tam szumi drzewko srebrne, gadająca lipka, co tam śpiewa sołodeńka jabłoneczka, co nam powie jaworowa świstawka?

1 czerwca (sobota), g. 11.00

 

 

 

Nowe legendy warszawskie 

Opowieści: Małgorzata Litwinowicz i Jarosław Kaczmarek

Muzyka: Robert Lipka

Opowieść, której akcja toczy się w warszawskich autobusach, tramwajach i przystankach i stacjach metra. To właśnie tam pojawił się Bazyliszek, który powrócił znów do Warszawy, w nowej, zaskakującej postaci. Zadaniem uczestników gry będzie wytropienie i pokonanie, a może doprowadzenie do przemiany smoka. Poszczególne przystanki otworzą szkatułki z warszawskimi opowieściami, zadaniami i zagadkami dla wszystkich uczestników. Sojusznikami a być może, w zależności od przebiegu gry,  przeciwnikami smoka będą fantastyczni i historyczni mieszkańcy Warszawy: Syrenka, która śpiewa po afrykańsku, Humbak płynący w górę Wisły, Eusapia Palladino i doktor Julian Ochorowicz, Złota Kaczka and Mr. Lindley I presume..

2 czerwca (niedziela), g. 11.00 

 

Opowieści z krainy kwantów

Opowiadanie i muzyka: Jarek Kaczmarek

Wizualizacje: Bartek Scibior

Daleko – blisko, tutaj – nie tutaj, pewnego, ale wcale nie tak pewnego razu… Opowieści zainspirowane odkryciami współczesnej fizyki. Czy możemy odwrócić strzałkę czasu i co z tego wyniknie? Czy to entropia jest winna temu, że w pokoju mamy bałagan? Czy możliwe jest bycie w dwóch miejscach jednocześnie? Czy cała ludzkość mogłaby się zmieścić w łyżeczce od herbaty? Co to znaczy, że czarna dziura nie ma włosów? Odpowiedzi na te i inne pytania w opowieściach i piosenkach nawiązujących do poetyki „Bajek robotów” Stanisława Lema, w niezwykłej oprawie wizualnej.

28 kwietnia (niedziela), g. 11.00  

7 grudnia (sobota), g. 11.00

 

 

Pamiętnik Blumki. Opowieści z pamięci 

Opowiada: Beata Frankowska

Muzyka: Robert Lipka (akordeon), Magda Kuhnen (skrzypce)

(dla dzieci w wieku 7-14 lat)

Czy można z klocków zbudować dom? Dom ze snu? Na ulicy Krochmalnej 92 stał niegdyś biały dom w szarej Warszawie. Dom żydowskich dzieci. Mieszkali tu doktor Korczak, pani Stefa i dzieci, a wśród nich: Zygmuś, który rybę wypuścił do Wisły, Reginka, co jak nikt potrafiła opowiadać, Kocyk, który w swoim nocniku nosił węgiel, Aron, który często płakał w nocy i szył tak pięknie jak jego dziadek, Ryfka rzucająca śnieżkami do celu lepiej niż chłopaki i Blumka, co pisała pamiętnik. Dzieci miały tu swój sąd, swoją listę łez i swoją gazetę „Mały Przegląd”. I miały swojego doktora. A on miał je. Aż do samego końca.

Opowieść, którą warto przypominać i opowiadać nie tylko w Roku Korczaka, na podstawie książek: „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej, „Pamiętnik z getta” Janusza Korczaka, „Korczak. Próba biografii” Joanny Olczak-Ronikier.

12 października (sobota) g. 11.00

13 października (niedziela), g. 11.00

 

Ruch zaklęty w małym ciele

Opowiada: Paweł Górski

Muzyka: Gwidon Cybulski

(dla dzieci w wieku 3-6 lat)

Opowieść o tym, jak rodzi się ruch w ciele małego dziecka. Od samych narodzin, pierwszego krzyku, ruchu głową, dostrzeżenia swojej ręki i nogi, poprzez pierwsze obroty na boki i na brzuch, pełzanie niczym wąż, czworakowanie jak pies, aż do postawienia pierwszych kroków. Samodzielne chodzenie to nie koniec a dopiero początek odkrywania i zdobywania świata przez dziecko. Przez tę wędrówkę do świadomego odczuwania naszego ciała  poprowadzą nas bajki, gry i zabawy dla dzieci i ich rodziców.

28 września (sobota) g. 11.00

29 września (niedziela), g. 11.00

 

 

 

Wieczory

Biegałka. Opowieści z bałkańskich pograniczy

Opowieści: Agnieszka Ayşen Kaim, Aleksandra Wielemborek

Muzyka instrumentalna: Marcin Zadronecki

Słowo jest działaniem, raz wypowiedziane czyni. W zasłyszanej od etnografów macedońskiej Biegałce, romantycznej historii o ucieczce dziewczyny, magiczna moc słowa objawia się w czarach i klątwie. W zaczerpniętej z powieści Ivo Andrića „Most na Drinie“, bośniackiej opowieści o pięknej Facie, usłyszymy, jak w tradycyjnej społeczności działa ojcowskie słowo przyrzeczenia. Z koleifragment z epickiego cyklu o królewiczu Marko o ratowaniu córki sułtana Selima przed Czarnym Arabem czy historia miłości człowieka i rusałki znad Jeziora Ochrydzkiego to opowieści, w których rzeczywistość miesza się z ludową magią. Historie z bałkańskich pograniczy oddają synkretyzm religijny i kulturowy obszarów, gdzie Słowiańszczyzna Południowa styka się ze Wschodem i rodzi się bałkański Orient.

19 października (sobota), g. 19.00

 

Kurhanek Maryli. Ballady i opowieści

Opowieści i pieśni: Małgorzata Litwinowicz, Katarzyna Enemuo, Monika Petryczenko

Muzyka instrumentalna i śpiew alikwotowy: Bart Pałyg

Ballady Mickiewiczato poruszające wyobraźnię mroczne i melancholijne historie, jedne z najwspanialszych w całej polskiej kulturze baśni romantycznych, ubranych w formę ballady.

To opowieści, które swobodnie porusza się między niebem, ziemią, a tym, co jeszcze głębiej, bez obaw eksplorują krainy umarłych. Szukamy dziewczyny przemienionej w rybkę, zbójcy, co doznał litości i trwogi, pani, co zabiła pana i kwiatów białych, które ludnazywa cary. Prócz samych opowieści
 znajdujemy w balladach ślad dawnego słowa, swobodnej i czarownej mowy, która pozwala oddychać i śmiać się. Nie odtwarzamy oryginału, bo i nie wiadomo, czym miałby on być. Śpiewamy, melorecytujemy, lamentujemy, tańczymy i klaszczemy w przekonaniu, że mówienie poezji jest czynnością całkowitą, obejmującą słowo, gest, głos, rytm (duszę nawet, jeśli ją kto akurat
posiada). Wi
ęc – pójdźcie o dziatki, pójdźcie wszystkie razem…

23 listopada (sobota), g. 19.00

 

 

Odyseja 

Opowieści: Beata Frankowska, Agnieszka Ayşen Kaim, Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz

Muzyka i melorecytacje w języku oryginału: Łukasz Szypkowski

Uczta na dworze króla Alkinoosa. Ukrywający swą tożsamość Odyseusz opowiada swoje przygody, a może raczej to on jest opowiadany przez innych opowiadaczy… Naszą „Odyseję” zbudowaliśmy  właśnie na takim zderzeniu/spotkaniu przygód Odyseusza z innymi historiami. Historię Penelopy oświetla opowieść o irańskiej tkaczce, zmyślenia Odyseusza znajdują swoje przedłużenie i rozwinięcie w niesamowitej średniowiecznej historii sądowniczej Martina Guerre; wyprawa do Krainy Umarłych prowadzi ku osobistemu spotkaniu z pamięcią o bliskich i ku wysiłkowi przywoływania ich cieni i ich historii. Syreny wabią ku tajemnicy, ku kołysaniu, ku morzu, Cyklop siedzi w jaskini – spelunce w klubowej miejskiej dzielnicy…

Odyseja w szczelinach i w przedłużeniach, w dialogicznych spięciach, opowiedziana w greckim i polskim heksametrze, intymnie, po swojemu.

19 maja (niedziela), g. 19.00

 

 

Podróż poza horyzonty zdarzeń

Opowieści i piosenki: Jarek Kaczmarek

Muzyka: Katarzyna Szurman i Robert Lipka

Jak opowiadać historie, gdy odkrycia naukowe układają się w scenariusze bardziej zaskakujące niż te w najbardziej niesamowitych bajkach i opowieściach? We wszechświecie, w którym znana nam materia, zbudowana z atomów, zajmuje jedynie 4,5 procenta, a reszta to tajemnicza ciemna materia i energia? W chaotycznym wirze zdarzeń świata kwantów, w którym cząsteczka może być jednocześnie w dwóch miejscach jednocześnie, a kot pana Schrodingera jest jednocześnie i żywy i martwy? A jednak spróbujemy! Posłuchajcie opowieści o niezwykłej wyprawie na skraj horyzontu zdarzeń czarnej dziury. Co może się stać z naszymi opowieściami, marzeniami i wspomnieniami, kiedy przekroczą granicę, spoza której, podobno, nic już nie powraca? Czy możemy pokonać entropię, która każdy porządek obraca w nieład? Odpowiedź może być…kosmikomiczna!

8 grudnia (niedziela) g. 19.00

 

 

Rękopis znaleziony w Saragossie

Opowieści: Grupa Studnia O.

Konwersacja powinna być niczym taniec: wyrafinowana i niezobowiązująca jednocześnie, subtelna i swobodna.

Jeśli przyjemność opowiadania gdzieś się ujawnia w całym blasku – to w tej właśnie księdze. „Opowiedz senior swoją historię” jest wezwaniem do towarzyskiej gry o niewidocznych, choć jasnych regułach, do tańca pełnego figur skomplikowanych i lekkich jednocześnie. Opowieść o Lejli i Madżnunie spotyka się tutaj z historią kabalisty, ścisły umysł matematyka z Ceuty z historiami o derwiszach i świętych, cygańskie bajania o zbójcach przeplatają się z historią honoru i szlacheckiej przeszłości Alfonsa van Wordena, a piękne panie podają dłonie cnym kawalerom, uchylają woalek i rozpoczynają romans coraz to nowy…

Nie da się opowiedzieć tych przygód w jeden wieczór; zawsze jesteśmy w środku historii, zawsze zaczynamy po początku, opuszczamy ją przed zakończeniem. To właśnie będziemy robić – grać w elegancką konwersację, opowiadać najbardziej zmyślone historie z Sierra Morena i z życia własnego…

5 października (sobota), g. 19.00

14 grudnia (sobota), g. 19.00

 

 

 

 

1001 pomyłek Hodży Nasreddina

Tuup  i Studnia O.

Tuup to charyzmatyczny poeta-improwizator, wokalista i perkusjonista, związany z zespołem muzycznym „Transglobal Underground”, a także opowiadacze. Urodził się w Gujanie, dorastał w Acton, w West London. Sztuką opowiadania zajmuje się od 1981 roku, gdy wraz ze znanym polskiej publiczności Benem Haggarty i Daisy Kable założył West London Storytelling Unit, przywracając w ten sposób tradycję opowiadania w Wielkiej Brytanii. Jego styl opiera się na całkowitej improwizacji. Objechał z opowieściami cały świat: Europę, Afrykę, obie Ameryki.

Widowisko jest wspólnym wieczorem opowieści o Hodży Nasreddinie – mądrym głupcu, głupim mędrcu. Opowieści przewrotne i dowcipne, oparte na paradoksie, inteligentne i zabawne. Spotkanie kultur, języków, pojedynek na historie.

9 czerwca (niedziela), 19.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *