Scena Opowiadania 2009

 

 

W ramach Sceny Opowiadania 2009 zrealizowaliśmy następujące widowiska:

 

NARZECZONY Z MORZA i inne opowieści skandynawskie

(w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych)

To ja sobie teraz potuptam – mówi demoniczny garnek – i nie wiemy, kto nim kieruje gdy zabiera złoto ze dworu i niesie do domu biednego.
Ktoś mieszkał we wnętrzu pagórka, a ktoś inny siedział w popiele. Nocą do samotnej chaty przychodzi narzeczony z morza, lecz która odważy się zostać jego ukochaną…
Te i jeszcze dziwniejsze, piękniejsze, choć wcale niesłodkie historie ze Skandynawii opowiadaliśmy dorosłym i dzieciom.
Opowiadały: Beata Frankowska i Gosia Litwinowicz
Na tradycyjnych instrumentach: lirze korbowej i skrzypcach grał: Robert Jaworski

 

JAN TAJEMNIK i inne klechdy polskie Bolesława Leśmiana. Muzyczna opowieść z malarskimi wizualizacjami

Mało znane klechdy stworzone przez B. Leśmiana na podstawie polskich ludowych motywów, z wyraźnie odciśniętym piętnem wyobraźni poety. Projekt jest połączeniem leśmianowskiej frazy z muzycznym żywiołem opowiadania i językiem malarskim Kamili Białkowskiej-Ismaił, której obrazy stanowią oprawę scenograficzną spektaklu.

Magdzie Lena Górskiej towarzyszył Serge Tamas (gitara, manouba, instrumenty perkusyjne, śpiew).

 

TURLI TURLI JAJECZKO

Muzyczna opowieść z grami i zabawami dla najmłodszych. Opowiadała Magda Górska, na tradycyjnych instrumentach grał Serge Tamas

 

OPOWIEŚCI BLUESOWE

Opowieść muzyczna ilustrowana utworami inspirowanymi repertuarem
klasyków bluesa: Roberta Johnsona, Big Billa Bronzy’ego, Buddy Gaya, Leadbelego. Historia Bolka „Bolo” Adamczyka, który wyrusza z Warszawy tajemniczą autostradą (Highway number 5278) w poszukiwaniu bluesa… Projekt prezentowany m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania „Studnia Opowieści” (Warszawa, Stara Prochoffnia, listopad 2007) i festiwalu Autorska Tvorba Na Blizko – Czechy, Praga, luty 2008).

Opowiadał i grał na gitarze Jarek Kaczmarek, muzyka Gwidon Cybulski – śpiew, gitara, balafon, harmonijka, djembe.

 

ZAMEK PRZYGÓD. Opowieści średniowieczne

O zmierzchu patrzymy w okna zamkowej sali; oświetlona dość, by widzieć piękne panie i pięknych panów, przybranych w lekkie szaty; jedzą, piją i śpiewają, odpoczywają po turniejowych trudach. A cóż to się wydarzy gdy uczta dobiegnie końca i trzeba będzie udać się na spoczynek? I tym tropem pójdziemy. Gdzie pani Flora chętna do chrztu, gdzie Zamek Przygód Świętego Graala. A choć wieczór, będziemy też słuchać jaśniejących radosnym światłem historii o bracie Jałowcu, o płaczących zbójcach i wilku z Gubbio.

Średniowieczne historie odważnie opowiadają o jasnych i ciemnych stronach życia, o radości i splątanych mrocznych namiętnościach; nic z tego nie przeminęło, więc przywołujemy te opowieści, które więcej mówią o dniu dzisiejszym, niż on sam o sobie może powiedzieć.

Opowiadali: Paweł Górski i Gosia Litwinowicz. Muzyka: Sebastian Wielądek (lira korbowa, flety, dudy), Mateusz Szemraj (lutnia)

 

MIKOŁAJKI DLA DOROSŁYCH

Opowieści, które zabierają słuchaczy w podróż od Laponii do krainy Orientu, w oryginalny i zabawny sposób ujmujące temat miłości i erotyki.  Opowiadała „Grupa Studnia O.” oraz gość specjalny wieczoru: Jihad Darwiche – jeden z najwybitniejszych opowiadaczy świata arabskiego. Opowiada po arabsku i po francusku. Wyrasta ze środowiska, gdzie opowiadanie jest ciągle żywą codzienną praktyką, co przekłada się na naturalność, spontaniczność i witalność jego stylu. Trzon jego repertuaru stanowią historie z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, przypowiastki o Hodży Nasreddinie, a także eposy i mity cywilizacji śródziemnomorskiej. Ze swoimi opowieściami podróżuje po całym świecie.

 

PERSKIE MINIATURY NA SŁOWO I INSTRUMENT

Na muzycznej parde – ilustracji pod dotknięciem słowa i muzyki ożywają legendarni perscy bohaterowie m.in. harfistka Azade i król Bahram Gur, szalona Harman Dali, zawiruje derwisz. Historie poetów, romantycznych kochanków i  ich wędrówki po kulturze i muzyce perskiej.   Opowieści na motywach perskiego eposu Księga Królewska Firdousiego, Traktatu RisalaMuzikiDarwisza Ali, eposu Haft pajkar Nizamiego, Masnavi  Manavi Rumiego. Muzyczna oprawa na tradycyjnych instrumentach: tombak, daf i setar oraz  nej

Opowiadali: Agnieszka Aysen Kaim, Paweł Górski, Dorota Maciejuk. Muzyka: Muhammad Rasouli i Zofia Dowgiałło

 

 

STRASZNY SEN. ANDERSEN

Mroczne, nieznane opowieści Andersena, na podstawie nowego tłumaczenia Bogusławy Sochańskiej: „Błędne ognie są w mieście, powiedziała wiedźma”, „Wiatr opowiada o Waldemarze Daae i jego córkach”, „Ciocia Bólzęba”, „Pchła i profesor” i „Cień”. Skandynawski klimat, nieokiełznana wyobraźnia, ironia i czarny humor.

 Opowiadali: Gosia Litwinowicz, Beata Frankowska, Jarek Kaczmarek. Muzyka: Robert Lipka i Agnieszka Obst

 

HISTORIE SŁOWNIAŃSKIE. FRAGMENTY

Świat słowiańskiej wyobraźni zamieszkują rozmaite istoty: bóstwa niebios i ognia, dole i wieszczyce losu, duchy powietrzne i wodne, istoty, które strzegą domu i pola; ich imiona są niepewne, często zupełnie zapomniane; ich historie – niejasne i niedokończone.

I te właśnie opowieści chcemy przywołać – sięgając do prawie wyschniętych źródeł, przywoływać słowiańską wyobraźnię, czymkolwiek ona jest; odpominać swój świat, patrząc przez relacje obcych, zobaczyć go na własne oczy.

Wśród opowieści: wątki z Mickiewicza i Singera, tradycyjne historie ludowe, dawna muzyka i stare pieśni, a także płynąca z głębin słowiańskiej duszy opowieść o przodkach… polskiej chwały futbolowej.

Opowiadali: Beata Frankowska, Jarek Kaczmarek, Gosia Litwinowicz. Muzyka: Sebastian Wielądek (lira korbowa, dudy, ney, duduk) i Jolanta Kossakowska (gęśle, fidel, śpiew).

 

 

 Wszystkie widowiska odbyły się w siedzibie Instytutu Teatralnego. „Narzeczony z morza” – wyjątkowo – w kawiarni Nowy Świat, która była siedzibą Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *