STUDNIA O. REPERTUAR ORIENTALNY

STOWARZYSZENIE GRUPA STUDNIA O.
CYKL ORIENTALNY DYWAN OPOWIEŚCI 2012
KONTAKT: Agnieszka Aysen Kaim, apkaim@post.pl, tel. 606204107

Spotkania dla dorosłych:

1. Miniatury perskie na słowo i instrument – opowieści z perskich traktatów i poematów klasycznych, przesiąknięte duchem mistycyzmu muzułmańskiego (sufizmu). Historie o legendarnych perskich  bohaterach m.in. harfistce Azade i królu Bahramie Gurze, szalonej księżniczce Harman Dali, poecie i mistyku Dżelalleddinie Rumim. Wędrówki po kulturze i muzyce perskiej  na motywach perskiego eposu Księga Królewska Firdousiego, Traktatu Risala Muziki Darwisza Ali, eposu Haft pajkar Nizamiego, Masnavi  Manavi Rumiego. Program opowieści w etnicznej oprawie muzycznej, połączone z wystawą fotograficzną Piotra Bułasa i zajęciami z kaligrafii prowadzonymi przez Muhammada Rasouli. Oprawę muzyczną wykona zespół klasycznej muzyki perskiej w składzie: Marta Maślanka i Muhammad Rasouli. Program poświęcony pamięci dr Marka Smurzyńskiego, zmarłego tragicznie w 2009 roku, wybitnego poety i iranisty Uniwersytetu Jagiellońskiego. Komentarz merytoryczny wygłosi iranista, dr Albert Kwiatkowski.

2. Opowieści starego hammamu czyli między nami kobietami – opowieści kobiece, będące przyczynkiem do dyskusji wokół stereotypów o pozycji kobiety na Wschodzie, z udziałem arabistki i iranistki dr Agaty Nalborczyk oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko – Palestyńskiej. W programie pojawią się opowieści o silnych kobietach, które swoją uprzywilejowaną pozycją i sprawowaną władzą w rodzinie przeczą powszechnemu obrazowi kobiety w patriarchalnych społeczeństwach muzułmańskich. Centralnym punktem biesiady kobiecej jest łaźnia, miejsce kobiecych spotkań towarzyskich, gdzie wraz z okryciem kobiety zarzucają surowe konwenanse. Materiał narracyjny zaczerpnięty między innym z utworów Hakawati. Mistrz opowieści Rabiha Alameddine,  Behind Closed Doors: Women’s Oral Narratives in Tunis, Monii Hejaiej. Oprawa muzyczna w wykonaniu Mateusza Szemraja, Wojciecha Lubertowicza

3. Oko świata. Opowieść o Stambule.  Narracyjne obrazy o dawnym Konstantynopolu i współczesnym Stambule z udziałem dziennikarza i pisarza Maksa Cegielskiego, autora książki Oko świata, Od Konstantynopola do Stambułu i historie literackie zaczerpnięte z książki Orhana Pamuka „Stambuł. Wspomnienia i Miasto”oraz z tekstów orientalistów i podróżników na Wschód. W tle do opowieści odbędzie się prezentacja slajdów wybranych obrazów orientalistów. Oprawa muzyczna w wykonaniu Marcina Zadroneckiego, Patrycji Napierały.  W tym samym czasie w salach muzealnych Pałacu będzie prezentowana wystawa fotograficzna „Stambuł. Czarodziej wszechczasów” z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, której komisarzem jest Turczynka, Nalan Sarkady.

4. Bałkańskie rytmy kultury – spotkanie poświęcone Słowiańszczyźnie Południowej i wpływom orientalnym w kulturze bałkańskiej. Na program złożą się opowieści zaczerpnięte z utworów Ivo Andrića (Most na Drinie, Wakacje na Południu) , Mešy Selimoviča (Derwisz i śmierć), z cyklu o Królewiczu Marko i historie zasłyszane od etnografów i podróżników.  Opowieści z Bośni, Serbii, Chorwacji, Grecji, historie wzięte z życia mahali muzułmańskich i sefardyjskich dzielnic w Sarajewie i Salonikach. Legendy, podania miejskie ale też o ludowej magii, która najpełniej oddaje synkretyzm religijny i kulturowy tych obszarów.
W spotkaniu weźmie udział dr Gordana Djurdjev – Serbka, literaturoznawczyni z Uniwersytetu Wrocławskiego. Muzykę bałkańską przybliżą muzycy z zespołu Balkan Sevdah.

Spotkania rodzinne:

1. Ptak Simorg i rusałka peri  – baśnie i mity perskie z tradycji Iranu, Afganistanu i Tadżykistanu. Baśnie z folkloru perskiego noszące ślady dawnych przedmuzułmańskich wierzeń, wyjaśniające irańskie zwyczaje jak perski Nowy Rok Nouruz, rolę przeznaczenia i losu w kulturze muzułmańskiej kesmat, przywołujące postać ascety – derwisza, a jednocześnie oddające uniwersalne wartości kształcące dziecięcą wrażliwość na świat i tolerancję wobec odrębności. Oprawa muzyczna w wykonaniu irańskiego muzyka Muhammada Rasouli i Marty Maślanki. W spotkaniu weźmie udział dr Albert Kwiatkowski, podróżnik i iranista UW, a także przedstawiciele Koła Przyjaciół Afganistanu reprezentowanego przez iranistkę pochodzenia afgańskiego, Marię Amiri.

2.Opowieść o tureckiej brance Marii Dubniewiczowej – oparta na faktach historycznych z XVII wieku, opowieść o losach branki tatarskiej sprzedanej do tureckiego haremu i jej powrocie do rodzinnego Radruża po 27 latach życia w Imperium Osmańskim. Konfrontacja dwóch światów Okcydentu i Orientu, obyczajowości i religii. Komentarz historyczny wygłosi znany historyk, autor publikacji z zakresu historii Turcji, prof. Dariusz Kołodziejczyk.
Opowieści będzie towarzyszyć pokaz techniki malowania na wodzie ebru, parzenia kawy o turecku i wróżby z fusów po kawie. Oprawa muzyczna w wykonaniu Marcina Zadroneckiego, Marty Maślanki.

3. O srebrnych dirhemach, szklanicach świętej Jadwigi i jedwabnych kobiercach. Opowieści o polskich królach (Mieszko I, Chrobry, Warneńczyk, Henryk Pobożny) i książętach i ich kontaktach ze Wschodem muzułmańskim. Opowiadane w dawnej Polsce baśnie i bajki polskie z motywami wschodnimi, postaciami zaczerpniętymi ze Wschodu. Spotkanie w oprawie pokazu slajdów z udziałem dr Małgorzaty Redlak z Muzeum Narodowego. Muzyka dawna w wykonaniu muzyków z zespołu Mosaik.

4. Królewicz Marko i wiły samowiły – baśnie i bajki z folkloru bałkańskiego, zaczerpnięte z cyklu o Królewiczu Marko, opowieści o księciu Dedu,  Słońcu  i Księżycu i ich sporach z Panem Bogiem. Historie z regionu, w którym elementy słowiańskie wymieszane są z orientalnymi. Baśnie zaczerpnięte między innymi ze zbiorów: „Rządca losu”, „Złota moneta za słowo. Bułgarskie bajki i legendy ludowe” oraz zbiorów w językach oryginalnych. Oprawa muzyczna w wykonaniu części składu zespołu Balkan Sevdah. Spotkaniu będą towarzyszyć nauka pieśni w języku południowosłowiańskim, nauka tańca korowodowego poprowadzone przez Marcina Zadroneckiego.

5. Opowieść o trzech królach. Opowieść o biblijnych postaciach trzech królów – mędrców odwiedzających nowonarodzonego Jezusa. Pojawi się też postać czwartego króla, o którym wspominają różne apokryfy. Postacie Trzech Króli przywołają kontekst starych kultur, które już w chwili narodzin Chrystusa miały wielki dorobek naukowy. Program, który opowiada o historii Ziemi Świętej, regionu wieloetnicznego i wielokulturowego. O wielokulturowości biblijnego i koranicznego świata, wspólnych postaciach proroków religii chrześcijańskiej, judaizmu i islamu opowie arabista prof. Marek Dziekan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *