2013 – Mali ambasadorowie. Opowiedz swoją Warszawę

„MALI AMBASADOROWIE. OPOWIEDZ SWOJĄ WARSZAWĘ”

Aktywizacja kulturowa dzieci ormiańskich i romskich

 

Bezpośrednimi odbiorcami i aktywnymi uczestnikami projektu są dzieci pochodzenia romskiego i ormiańskiego, mieszkające w Warszawie. Wybór jest nieprzypadkowy – są to tzw. stare mniejszości, trwale zapisane w historii Polski i Warszawy.

 

Chcemy, by w wyniku tego projektu powstała narracyjna mapa ważnych, historycznie i współcześnie, miejsc znaczących dla małych warszawiaków o podwójnej tożsamości.

 

Do projektu zaprosiliśmy dwie szkoły warszawskie:

– Zespół Szkól Specjalnych nr 91, ul. Weterynaryjna 3, do której chodzą dzieci pochodzenia romskiego,

– Szkoła Podstawowa nr 210 im. Bohaterów Pawiaka, ul. Karmelicka 13, przy której działa Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Ormiańskiej.

 

Projekt zakłada trzy etapy:

1 etap

W każdej ze szkół prowadzimy warsztaty opowiadania historii, związanych z tradycją ustną, obecną w kulturze ormiańskiej i cygańskiej, w połączeniu z tradycjami muzycznymi danej kultury. Gatunki tradycyjne, takie jak baśń, przypowieść, legenda, łączymy ze współczesną opowieścią miejską, związaną z obecnością Ormian i Romów w Warszawie. Razem z uczestnikami warsztatów tworzymy widowisko narracyjne, które zaprezentujemy w szkole macierzystej i w szkole partnerskiej.

 

2 etap

Razem z uczestnikami warsztatów tworzymy scenariusze gry terenowej „w moją Warszawę”, która odbywa się w przestrzeni miejskiej. W wyznaczonych miejscach dzieci opowiadają historie i stają się narracyjnymi przewodnikami po „swojej Warszawie”. Uczestnikami wydarzenia są uczniowie z danej szkoły, ich rodziny, a także zainteresowani tematyką mieszkańcy Warszawy.

 

3 etap

Organizujemy dwa spotkania finałowe w miejscach publicznych, podczas których uczestnicy warsztatów zaprezentują swoje narracyjne projekty, stając się „małymi ambasadorami” swojej kultury.  Do udziału w tej części projektu zapraszamy następujące instytucje:

 

– Teatr Scena Lubelska na Pradze – finał działań z udziałem dzieci pochodzenia romskiego,
– Dom Spotkań z Historią – finał działań z udziałem dzieci pochodzenia ormiańskiego.

 

 

Projekt odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy
 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *