„MALI AMBASADOROWIE. OPOWIEDZ SWOJĄ WARSZAWĘ”
Aktywizacja kulturowa dzieci ormiańskich i romskich
Bezpośrednimi odbiorcami i aktywnymi uczestnikami projektu są dzieci pochodzenia romskiego i ormiańskiego, mieszkające w Warszawie. Wybór jest nieprzypadkowy – są to tzw. stare mniejszości, trwale zapisane w historii Polski i Warszawy.
Chcemy, by w wyniku tego projektu powstała narracyjna mapa ważnych, historycznie i współcześnie, miejsc znaczących dla małych warszawiaków o podwójnej tożsamości.
Do projektu zaprosiliśmy dwie szkoły warszawskie:
– Zespół Szkól Specjalnych nr 91, ul. Weterynaryjna 3, do której chodzą dzieci pochodzenia romskiego,
– Szkoła Podstawowa nr 210 im. Bohaterów Pawiaka, ul. Karmelicka 13, przy której działa Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Ormiańskiej.
Projekt zakłada trzy etapy:
1 etap
W każdej ze szkół prowadzimy warsztaty opowiadania historii, związanych z tradycją ustną, obecną w kulturze ormiańskiej i cygańskiej, w połączeniu z tradycjami muzycznymi danej kultury. Gatunki tradycyjne, takie jak baśń, przypowieść, legenda, łączymy ze współczesną opowieścią miejską, związaną z obecnością Ormian i Romów w Warszawie. Razem z uczestnikami warsztatów tworzymy widowisko narracyjne, które zaprezentujemy w szkole macierzystej i w szkole partnerskiej.
2 etap
Razem z uczestnikami warsztatów tworzymy scenariusze gry terenowej „w moją Warszawę”, która odbywa się w przestrzeni miejskiej. W wyznaczonych miejscach dzieci opowiadają historie i stają się narracyjnymi przewodnikami po „swojej Warszawie”. Uczestnikami wydarzenia są uczniowie z danej szkoły, ich rodziny, a także zainteresowani tematyką mieszkańcy Warszawy.
3 etap
Organizujemy dwa spotkania finałowe w miejscach publicznych, podczas których uczestnicy warsztatów zaprezentują swoje narracyjne projekty, stając się „małymi ambasadorami” swojej kultury. Do udziału w tej części projektu zapraszamy następujące instytucje:
– Teatr Scena Lubelska na Pradze – finał działań z udziałem dzieci pochodzenia romskiego,
– Dom Spotkań z Historią – finał działań z udziałem dzieci pochodzenia ormiańskiego.
Projekt odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy