OPOWIEŚCI ZIEMI
Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2
8 kwietnia, godz. 10.00
Tradycyjne opowieści rdzennych kultur, które uwrażliwiają na relację człowieka z Ziemią –matką wszystkich istot i budzą nasze poczucie odpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy. Będziemy wędrować od Australii, przez Afrykę, Indie i Europę w poszukiwaniu dobrych praktyk ekologicznych, które możemy wykorzystać w naszym codziennym życiu.
Opowieści: Beata Frankowska
Muzyka: Robert Lipka (djembe, harmonium, akordeon), Gwidon Cybulski (ngoni, balafon, didgeridoo, djembe)
Warsztaty „Opowieści Ziemi” (w szkole na Pradze)
Warsztaty będą oparte na historiach tradycyjnych, inspirowanych książką „Earth Tales”. W ramach warsztatów zakładamy przeprowadzenie ośmiu spotkań, każde 1,5 godziny (dwa razy po 45 min.)
1-2. Opowieść z Australi „Matka Słońce”, czyli tu jest moje miejsce na Ziemi
Według przekazów rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów,miejsce urodzenia nadaje sens całemu życiu człowieka. Narysuj mapę swojej miejscowości i Twojego miejsca na Ziemi. Umieść na niej ważne ekologicznie obszary – parki, zbiorniki wodne, stare drzewa. Opowieść mówi, że naszym – jako ludzi – zadaniem jest dbanie o Ziemię – naszą wspólną Matkę i wszystkie jej dzieci. Jak można dbać o nasze miejsce na Ziemi, o Ziemię?
W ramach działań warsztatowych rozpoczynamy tworzenie ekologicznej mapy naszej miejsca zamieszkania, wspólnie sadzimy drzewo w ogrodzie.
3-4. Opowieść z Nigerii „Niebo w oddali”, czyli bierz, ile potrzebujesz – nie więcej
Osato dowiedziała się, jak ważne są wdzięczność i szacunek za dary Ziemi, która codziennie nas nimi karmi. Nie marnuj jedzenia. Na Ziemi jest wystarczająca ilość żywności dla wszystkich ludzi i wystarczyłoby jej na długie lata, gdybyśmy wszyscy kupowali i jedli, ile nam rzeczywiście potrzeba – nie więcej. Podczas działań animacyjnych zasiejemy zdrowe ziarna orkiszu w szkolnym ogrodzie, nauczymy się hodować kiełki, zrobimy afrykańskie ozdoby, wykorzystując naturalne składniki.
5-6. Opowieść z Indii „Drzewo Amrity, czyli przytulajmy się do drzew!
Amrita, dzięki swojej odwadze i miłości do drzew, uratowała prastary las w samym sercu pustyni. Jej postawa stała się inspiracją dla Mahatmy Gandhiego i jego filozofii „non violence”. To ważna opowieść dla obrońców drzew na całym świecie. Ale po co światu drzewa, po co nam drzewa? Drzewa m.in. produkują tlen, są domem dla wielu zwierząt, chronią przed powodzią. Jakie drzewa rosną tam, gdzie mieszkasz? Warto, tak jak Amrita, się do nich przytulać i poczuć na twarzy ich szorstką korę. Może usłyszysz, co do Ciebie mówią?
Podczas działań animacyjnych stworzymy artystyczną instalację wokół drzew.
7-8. Opowieść z Walii „Kubeł z odpadkami”, czyli nawet śmieci mogą być pożyteczne
W opowieści dziadek wylewał pomyje za mur swojego ogrodu. Robił to do czasu, aż poznał swoich sąsiadów…Jak zmienić swoje nawyki i śmieci zamienić na coś wartościowego? W ramach działań animacyjnych robimy instrumenty z recyklingu, tworzymy orkiestrę i uczymy się robić kompost w szkolnym ogrodzie.
Cykl warsztatów zakończy się publicznym pokazem – uczestnicy warsztatów zaprezentują swoje land arty w ogrodzie szkolnym i przedstawią wspólnie z animatorami swoje dokonania artystyczne w ogrodzie szkolnym i w Muzeum Pragi .