OPOWIEŚCI WODY

BAZYLISZEK KONTRA SYRENA

Opowieść-gra narracyjna w przestrzeni plenerowej nad Wisłą, gdzie będziemy tropić Bazyliszka, który w nowej, zaskakującej postaci powrócił do Warszawy i chce zemścić się na mieszkańcach, zatruwając Wisłę. Podążając śladem smoka, będziemy szukać śladów jego niecnej działalności i poszukiwać broni neutralizującej jego moc, w czym pomogą nam inni bohaterowie warszawskich legend: syrenka i złota kaczka.

Prowadzenie: Jarek Kaczmarek

Muzyka: Marta Maślanka

Uczestnicy warsztatów odwiedzą również Ogród Botaniczny i zaczerpną od pracowników edukacyjnych inspiracji do własnych działań animacyjnych w szkolnym ogrodzie.

Warsztaty „Opowieści Wody” (w szkole na Powiślu)

Warsztaty będą przygotowywać uczestników do nabycia kompetencji „wiślanych przewoźników“, w czym pomoże nam poznanie opowieści i działania:

1-2. „Warszawscy gondoliere“ – przywołamy obraz i zwyczaje wodnych przewoźników dawnej Warszawy, anegdoty o nich i historie, które sami opowiadali pasażerom (o wodnych stworach i topielcach). Opowieść będzie okazją do narysowania mapy dawnego Powiśla. Spotkamy się nad Wisłą i wysłuchamy opowieści Przemka Paska, poznamy budowę łodzi przewoźnika, technikę jej prowadzenia.

3-4. Nadwiślański karnawał – poznanie dawnych zwyczajów i zabaw nad Wisłą będzie pretekstem do zaprojektowania „Wodnego placu zabaw i gier“ i realizacji jego wybranych elementów w przestrzeni.

5-6. Legenda o syrenie i mocy jej śpiewu – stanie się punktem wyjścia do zaprojektownia i wykonania wodnych instrumentów muzycznych. Pod okiem Marty Maślanki – wspaniałej cymbalistki i kompozytorki stworzymy orkiestrę grającą na butelkach, kieliszkach i jeszcze nieodkrytych wodnych instrumentach.

7-8. W poszukiwaniu współczesnych tropów złotej kaczki – trafimy do jej nowego pałacu – warszawskich Filtrów, gdzie poznamy historię pana Lindleya i tajemnice procesu oczyszczania wody. Naszkicujemy mapę systemu warszawskich wodociągów.

Na podstawie doświadczeń i materiałów zebranych w trakcie warsztatów stworzymy scenariusz finałowego otwartego działania plenerowego „Wiślany rejs z małymi przewoźnikami“, w trakcie którego uczestnicy warsztatów będę opowiadać wiślane historie, animować gry i zabawy, zadawać zagadki i dadzą koncert na wodnych instrumentach jako oprawę rejsu wodnym tramwajem. Na zakończenie zaprojektujemy „Spacerownik nad Wisłą“, którego inauguracja i premiera będzie wydarzeniem kończącym warsztarty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *