Leniwe niedziele. Podwórkowy jarmark zabaw i opowieści 2011

Leniwe niedziele. Podwórkowy jarmark zabaw i opowieści

 

Spotkania odbywały się w maju-czerwcu-wrześniu 2011 na podwórku przy ulicy Inżynierskiej 4 w Warszawie.

 

Greckie południe

Spotkanie z kulturą starożytnej Grecji. Za sprawą magii opowieści przenieśliśmy się na areny starożytnych igrzysk olimpijskich. Opowieść była pretekstem do przeprowadzenia PRASKIEJ PODWÓRKOWEJ OLIMPIADY z udziałem dzieci i rodziców.

 

Afrykańskie południe                  

Bajki afrykańskie w muzycznej oprawie na etnicznych instrumentach: ngoni, balafon, djembe, kalimba w wykonaniu opowiadaczy Grupy „Studnia O”., Aka-Chukwu i Gwidona Cybulskiego z zespołu Gadająca Tykwa.  Opowieści, zagadki, śpiewanie, tańce i muzykowanie z udziałem gości z Afryki.

 

Słowiańskie południe. Podwórkowa sobótka

Dzień Kupały – najdłuższy w roku, noc Kupały – najkrótsza, były jednym ciągiem wesela, śpiewu, skoków i obrzędów.” Posłuchaliśmy opowieści o Mądrej, co ziołami uzdrawiała, o sobótkowych dziwożonach i o kwiecie paproci, w bylicę przemienionym…Zaśpiewaliśmy wspólnie ukraińskie i białoruskie pieśni kupalne, prowadzone przez członkinie zespołu Werchowyna.

 

Muzyczne opowieści o stwarzaniu świata

W programie opowieści Grupy Studnia O i spektakl w wykonaniu „Grupy Bajadera”, oparty na czterech mitach o stworzeniu świata: oceanicznym, słowiańskim, hinduskim i afrykańskim. Spektakl w atrakcyjny, przystępny dzieciom sposób ukazał różnorodność świata i zaprezentował zróżnicowane kulturowo spojrzenia na to, skąd wzięły swój początek rośliny, zwierzęta i ludzie.

Opowieści Grupy Studnia O. w oprawie muzycznej Gwidona Cybulskiego, m.in. aborygeński mit o żabie Gurukmun z akompaniamentem najstarszego instrumentu świata – didjeridoo. Opowieść zostaje zawieszona w kulminacyjnym punkcie. Dzieci i dorosli dostaną zadanie znaleźć i odegrać rozwiązanie bajkowej fabuły – w jaki sposób zmusić ogromną żabę Gurukmun, żeby oddała wodę wypitą ze wszystkich mórz i jezior świata?

 

 

Orientalne południe

Nicią łączącą poszczególne elementy programu była baśń Andersena Latający kufer. Praskie podwórko zamieniło się w orientalny plac targowy, gwarny i rozbrzmiewający muzyką. A na nim sprzedawcy bajek, piosenek i zagadek, gawędziarze i tancerki. Nie zabrakło wspólnego śpiewania, zagadek a w finale orientalny taniec i korowód.

 

 

Projekt odbył się dzięki wsparciu finansowemu warszawskiej dzielnicy Praga-Północ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *