Spotkania o Warszawie przy kawie 2011

W ramach projektu „O Warszawie przy kawie” opowiedzieliśmy wiele historii w różnych miejscach, dla bardzo różnej publiczności.

10 grudnia – Solec 44, Powrót Bazyliszka – gra narracyjna

W programie opowieści i gra narracyjna. Pole gry to sieć przystanków warszawskich autobusów, tramwajów i stacji metra. To właśnie tam pojawił się Bazyliszek, który powrócił znów do Warszawy, w nowej, zaskakującej postaci. Zadaniem uczestników gry będzie wytropienie i pokonanie, a może doprowadzenie do przemiany smoka. Poszczególne przystanki otworzą szkatułki z opowieściami, zadaniami i zagadkami dla wszystkich uczestników. Sojusznikami a być może, w zależności od przebiegu gry,  przeciwnikami smoka będą inne fantastyczne stwory warszawskie: nie tylko syrena i złota kaczka. Opowieści, prowadzenie i scenariusz gry: „Grupa Studnia O” oraz uczestnicy warsztatu opowiadania w ramach projektu „O Warszawie przy kawie”.

9 grudnia – Grawitacja, ul. Browarna 6 – Brzydka Afrodyta i Czarny Roman

Odyseja miejska w rytmie ballady na głos mówiony i śpiewany, dźwięki harmonii i gitary elektryzującej. O pięknej dziewczynie, której w skutek splotu przedziwnych wypadków, to co dotąd piękne, brzydkim się wydało. I na odwrót. W drodze przez miasto, w ślad za tajemniczym przewodnikiem Arkadiuszem, poszukuje odpowiedzi na pytanie: Co jest piękne prawdziwie? W zaułkach ulic i na starych podwórkach spotyka osobliwych bohaterów (m.in. Czarny Roman, Pan Ryba, Zenon i Egon z Targowej 20), którzy udzielają jej różnych odpowiedzi. Jaką znalazła na końcu? Nie napiszemy, ale co by to nie znaczyło, byłoe osobliwie! Wystąpili: Małgorzata Litwinowicz – opowiadanie,  Jarek Kaczmarek – opowiadanie, gitara elektryzująca, dziwnośpiew; Kasia Szurman – śpiew i harmonia oraz oraz uczestnicy warsztatu opowiadania w ramach projektu „O Warszawie przy kawie”.

6 grudnia – Ursynoff, ul. Szolc-Rogozińskiego 1 –   Swięty Mikołaj, Syrena i inne potwory

Spotkanie z legendami warszawskimi – opowiedzianymi na nowo, odszukanymi w przestrzeni współczesnej Warszawy. W programie znalazły się m.in: Projekt „Nieznane Legendy Warszawskie” Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjnego „Flaneur” – „O biedzie warszawskiej i gnacie wołowym” czyli historia zapomniana, wyrzucona poza główny nurt kultury – jednak o silnym warszawskim kontekście, zawierająca duży ładunek miejskiego folkloru, historii miejsc, wydarzeń, pozwalająca w nowy sposób spojrzeć na warszawską tradycję. Legendę rozpoczynał tajemniczy bard, który próbując przywołać ją z pamięci polega na podpowiedziach zgromadzonego wokół warszawskiego tłumu, z którego w tajemniczy sposób wyłaniają się postaci – tebleau, kalki, symbole, prowadzące widza przez labirynt opowieści.Była też opowieść o Bazyliszku i Warszawie pięknej jak wschodni targ, o Syrenie, która śpiewa po afrykańsku – w wykonaniu Karoliny Wojciechowskiej Litwinek, Agnieszki Aysen Kaim, Małgorzaty Litwinowicz, Jarka Kaczmarka. Działania plastyczne poprowadziła Czarli Bajka.

30 listopada – Sens Nonsensu, ul. Wileńska 23, Jak Szlemiel wędrował do Warszawy i inne historie

W ten ostatni listopadowy wieczór spotkaliśmy się  na dawnej, żydowskiej Pradze i słuchaliśmy opowieści rodem z Singera, Nachmana z Bracławia, Bubera. Wspólnie odkrywaliśmy praski mit, na miarę opowieści o cadyku Becalelu z czeskiej Pragi, który z gliny i liter stworzył Golema. Kto wie, jakie ukryte skarby znajdziemy jeszcze pod mostem na Wiśle… Prowadzenie: Beata Frankowska, Muzyka: Robert Lipka

28 października, Cafe Baobab, ul. Francuska 21 – Bajki afrykańskie

Bajki afrykańskie w wykonaniu „Grupy Studnia O.” i uczestników warsztatów opowiadania. Oprawa muzyczna na afrykańskich instrumentach (ngoni, balafon, djembe) Gwidon Cybulski. Gościem specjalnym wydarzenia byli Kasia i Johny Eneumo (Nigeria). Nie zabrakło opowieści o podróżach do Afryki i afrykańskiej Warszawie oraz muzyczno narracyjnego jam session.   


 

 

16 października, Księgarnio-kawiarnia Tarabuk, ul. Browarna 6 – Opowieści futbolowe

Wieczór warszawskich  futbolowych opowieści prowadzony przez Jarka Kaczmarka. Opowieść o legendarnym meczu, który redaktor Bohdan Tomaszewski nazwał przedostatnią radością przedwojennej Warszawy i jego rudowłosym bohaterze. Ponadto  retrotransmisje z niezapomnianych wydarzeń na stadionach X-lecia i Wojska Polskiego i nie tylko futbolowe wyczyny bohatera nad bohaterami Kazimierza Deyny. Plus przyniesione przez słuchaczy opowieści, wspomnienia, obrazy, impresje związanych z Warszawą w kontekście piłki nożnej.

 

30 czerwca, godz. 20.00, Kepa Cafe, Finlandzka 12 a – Opowieści bluesowe

„Hej, ludzie posłuchajcie historii, co was rozśmieszy a może zaboli. Opowieści o bluesie, co zdarzyła tu się – w delcie rzeki Wisły…”

Opowieść muzyczna ilustrowana utworami inspirowanymi repertuarem
klasyków bluesa: Roberta Johnsona, Big Billa Bronzy’ego, Buddy Gaya.

Historia Bolka „Bolo” Adamczyka z ulicy Fabrycznej, który wyrusza tajemniczą autostradą (Highway number 5278) w poszukiwaniu bluesa. W drodze znajduje klucz (a właściwie kluczyki do serca Lady C. C. De Ville, przechodzi bluesowe wtajemniczenie w chacie Leadbellego, poznaje zaklęcie Big Billa (któremu nie zdoła oprzeć się żadna kobieta), dociera na dno miasta (albo piekła), by zadać sobie pytanie o własnych przodków, swoją tradycje i korzenie. Czy odnajdzie odpowiedź? Odpowiedź nie zawsze znajduje się na końcu…

Wystąpili: Jarek Kaczmarek – opowiadanie, gitara; Gwidon Cybulski – śpiew, gitara, ngoni, balafon, harmonijka ustna, djembe, didjeridoo.

http://www.youtube.com/watch?v=2m2mt7Nku3s

 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *