LENIWE WRZECIONO – opowieści i warsztat w Toruniu

PROGRAM WARSZTATÓW W TORUNIU

Podczas warsztatu opowiadania będziemy pracować z tekstami związanymi z szeroko pojętą tradycją słowiańską, w tym polską i litewską, przechodząc od zapisu etnograficznego do ustnej, żywej, współczesnej opowieści. Poznamy strukturę bajki magicznej, z właściwymi dla niej magicznymi przedmiotami. Odnajdziemy rytm i melodykę w opisach tradycyjnych technologii (m.in. lnu, masła i chleba). Od słowa mówionego płynnie będziemy przechodzić do opowieści śpiewanej, na przykładzie ballady z polskiej tradycji dziadowskiej.

Gdzie: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, ul. Szpitalna 8

Kiedy: 6 października, godz. 10.00-16.00

 

SPEKTAKL OPOWIEŚCI

Spektakl opowieści w wykonaniu Grupy Studnia O. jest integralną częścią warsztatu, ale ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich zainteresowanych sztuką żywego słowa, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

LENIWE WRZECIONO. OPOWIEŚCI SŁOWIAŃSKIE

W bajkach słowiańskich poszukamy materialnego świata, który trafi do nas wraz z magicznymi darami, jakie otrzymają bohaterzy opowieści: zgrzebło, ręcznik, mydło, soczewica. Konkretyzacja zmysłowa – zapach, smak, kolor, dotyk, dźwięk – wzmacnia pracę wyobraźni. Zastanowimy się, jakie magiczne opowieści tkwią w przedmiotach codziennego użytku. Czy wyrób z masła może mieć coś wspólnego z czarami? Czy wrzeciono kręci się tylko w baśniach? Wspólnie z dziećmi i dorosłymi będziemy słowami wyczarowywać przedmioty, ale także – co na ogół jest zabronione (w muzeach, galeriach itp.) – dotykać, próbować, smakować: jak przędzie się na wrzecionie i kołowrotku, jak gadają kamienie i jak smakuje potrawa uczyniona magicznym zaklęciem.

Opowiadają: Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz, muzyka: Katarzyna Enemuo

 Gdzie: Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19

Kiedy: 6 października, godz. 18.00

Wstęp wolny

Projekt „Cudowna podróż. Wędrowny festiwal opowiadania 2012” odbywa się

dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Strona projektu: www.opowiadacze.org

 

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *