FESTIWAL 2019. Handmade. Ściegi pamięci.

koleczko_na_fb_net

Do XIV edycji Festiwalu zapraszamy artystów, którzy w szczególny sposób podejmują specyficzne dla swojej tradycji formy unikatowego, zanikającego dziedzictwa, jakim jest sztuka opowiadania historii, wydobywając historie i tematy przemilczane, zapomniane, wykluczone ze zbiorowej pamięci. Będziemy w tradycyjnych historiach szukać „nieobecności, ciszy – braku reprezentacji”, co kieruje naszą uwagę na koncepcję counter-memory. Według George’a Lipsitza, counter-memory spogląda w przeszłość na ukryte historie wyłączone z dominujących narracji – wymuszając rewizję oficjalnej wersji historii poprzez ukazanie nowych perspektyw odnoszących się do przeszłości.

Jednocześnie szukamy związków między tradycyjnymi technologiami handmade (szycie, tkanie, haft, stolarka artystyczna) a sztuką opowiadania. Wydobywamy wątki i osnowy, które są – za pośrednictwem rąk – formą opowiadania historii, ich przedłużeniem, formą ukrytą albo zastępczą.

Zapraszamy z Iranu współczesnego szahnamechana Masuda Akrami, aktora, człowieka związanego z teatrem, który świadomie powraca do praktykowania zanikającej już w Iranie starej sztuki opowiadania eposu „Szahname” – sztuki wpisanej na listę UNESCO. Jednocześnie wydobywa z niej wątki i tematy zazwyczaj pomijane przez tradycyjnych opowiadaczy. Masud będzie opowiadał z towarzyszeniem parde – tradycyjnej ilustracji szahnamechanów, zrobionej na potrzeby festiwalu przez graficzkę Czarli Bajkę.

Po 14 latach będziemy gościć ponownie charyzmatyczną, żywiołową opowiadaczkę z Jamajki/Wielkiej Brytanii Jan Blake, która była gwiazdą pierwszej edycji naszego festiwalu w 2006 roku. Jan wprowadzi nas w świat malijskiej Odysei – eposu o Sundiata Keita, legendarnym założycielu Mali, ale zrobi to z nowej, kobiecej perspektywy. Idąc tropem starożytnych skojarzeń, będziemy również świadkami karaibskich Przemian – i niejednemu z nas zadrży powieka.

Informacje: Festiwal Opowiadania www.festiwalopowiadania.pl

Continue reading

Sobotni rejs Promem z opowieściami i muzyką

winieta-2

W sobotę 15 czerwca w Promie Kultury Saska Kępa odbędą się dwa wydarzenia z cyklu Warszawskiej Sceny Opowieści.
O 18.30 warszawska premiera rodzinnego spektaklu Beaty Frankowskiej z muzyka Sebastiana Krajewskiego NAGLE W GŁĘBI LASU. Opowieść na motywach baśni Amosa Oza…
To współczesna baśń na dzisiejsze czasy – baśń o świecie, z którego odeszły wszystkie zwierzęta. Dorośli temu zaprzeczają, skrywając mroczną tajemnicę, dlaczego tak się stało. Dzieci chcą odkryć tę tajemnicę i sprawić, by zwierzęta i wszyscy inni, którzy z naszego świata zostali wykluczeni, do niego powrócili. Czy im się to uda? Opowieść o odpowiedzialności, odwadze i tęsknocie. Dla dzieci, a przede wszystkim dla dorosłych. A o 20.00 zapraszamy na koncert:

61381199_2582895868389216_7274091410054184960_o

MIĘDZY NOCĄ A SNEM. Ballady pod niebem Saskiej Kępy w wykonaniu Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, Aleksandry Rózgi, Gwidona Cybulskiego, Sebastiana Krajewskiego i Jarosława Kaczmarka. Muzyka świata z lasów, pól i podróży, miejski blues i słowiańskie ballady na instrumentach z Afryki, które przenikną się w muzycznej opowieści o świetle i ciemności. W ten wieczór na dach Promu prosto z księżyca zstąpi sam Pan Twardowski, przyciągnięty hipnotyzującymi brzmieniami kantele, ngoni, akordeonu, barabanu i gitar…

Wstęp 10 zł (na każde wydarzenie). Projekt wspierany przez M.St. Warszawę. Organizatorzy Grupa Studnia O., Prom Kultury Saska Kępa.

62331530_10217255457911818_4847595304842690560_n

TRAKTY KULTURY – 13. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

13MFSO_FB_net

Jak każdego roku ścieżki opowiadaczy z różnych stron świata przetną się na Scenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. W dniach 21-25 listopada odbędzie się trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, organizowanego przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O“.

W tym roku obok grupy polskich opowiadaczy wystąpią artyści z Kolumbii, Kenii, Francji, Belgii, Finlandii, Mołdawii, Ukrainy, Szwecji i Norwegii. Źródłem prezentowanych opowieści będą mity, baśnie i legendy; adaptacje literackie i historie oparte na osobistych wspomnieniach; opowieści wywołane z krajobrazów i miejsc – duchów „genius loci“ czy wreszcie te wyczarowane przez nieposkromioną wyobraźnię. W tym roku słowem kluczem, ktore będzie przewijać się pośród prezentanych historii są TRAKTY (kultury)…

Jak pisze Małgorzata Litwinowicz-Droździel – Dyrektor Artystyczna Festiwalu: Jeśli jest coś niezmiennego – to jest to być może ludzka ruchliwość. Jeśli istnieją w przestrzeni tradycji jakieś stałe – to są to być może szlaki kultury. Bite trakty, piaszczyste drogi, skaliste szlaki wędrówek i ucieczek, niewidzialne trakty morskie, kursy oznaczane na mapie nieba, wszystkie te trajektorie ludzkiej ruchliwości i ciekawości. W tym roku przy okazji spotkań festiwalowych eksplorujemy i celebrujemy te ukryte terytoria, która ujawniają się wtedy, gdy zaczynamy i ś ć.

roots-3troubadours-photo-2-tom-van-outryve_markus-luukkonen_torgrim-mellum-stene

 Tegoroczny festiwal stał się pretekstem do wyruszenia w drogę i spotkania trzech artystów: Markusa Luukkonena (Finlandia), Torgrima Melluma Stene (Norwegia) i Toma van Outryve (Belgia), którzy przygotowali specjalnie dla festiwalowej publiczności spektakl: KORZENIE/ROOTS. W opowieści na trzy głosy, na którą złożą się zarówno opowieści zaczerpnięte z mitologii, jak i historie osobiste i rodzinne, Tom, Markus i Torgim zmierzą się z pytaniem: W jaki sposób się różnimy i jak się ma różnorodność wobec wspólnoty? Jeśli istnieje jakieś „kulturowe DNA“ – ten spektakl próbuje je odkryć.
Kulminacją Festiwalu będzie
, jak zawsze, sobotnia NOC OPOWIEŚCI, na której wystąpią wszyscy goście Festiwalu a jej oprawę muzyczną zapewnią wspaniali artyści z grupy ROOMs – to projekt składający się muzyków ze Szwecji, Ukrainy, Polski i Mołdawii.

Jak zawsze nie zabraknie rodzinnych spektakli dla dzieci. Magda Lena Górska zaprezentuje spektakl dla najmłodszych widzów od 1,5 roku: ME VOILÀ!/OTO JA! – MAŁA FORMA Z AKORDEONEM. W programie Festiwalu znajdą się spektakle inspirowane klasyką dziecięcej literatury: Beata Franowska opowie „TAJEMNICZY OGRÓD” z oprawą muzyczną Sebastiana Krajewskiego, a Marie Prete (Francja) „MOJEGO PINOKIA“. Nie tylko dla miłośnikówe sportu Jarek Kaczmarek zaprezentuje spektakl „SKOCZKOWIE. TAJEMNICE MISTRZÓW“, na podstawie swojej premierowej książki.

Program festiwalu i informacje o biletach:
www.festiwalopowiadania.org

 Festiwal jest realizowany dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

ZAPRASZAMY!

13MFSO_kwadrat_net

 

 

 

 

 

 

 

FESTIWAL NA FRANCUSKĄ NUTĘ

12MFSO_banerFB_tlo

Jak co roku na 12. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania (15-19 listopada, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie) wystąpią znakomici opowiadacze z Francji.

 

Michel Hindenoch to opowiadacz, muzyk i plastyk, jedna z najważniejszych figur odnowy sztuki opowiadania we Francji. W latach sześćdziesiątych współtworzył nurt odnowy francuskiej muzyki ludowej. Opowiadaniem zajmuje się od 1978 roku. Mistrz budowania nastroju i muzyczności słowa, akompaniuje sobie na cytrze węgierskiej i fletni Pana. Jego narracja odznacza się walorami poetyckimi, stawia pytania filozoficzne i polityczne.

Michel Hindenoch

Na Festiwalu artysta zaprezentuje dwa spektakle:

Asterjos. Legenda o Minotaurze (16 listopada, czwartek, g. 18.00). Mity greckie z cyklu kreteńskiego, którego bohaterami są Tezeusz, Ariadna, Minotaur, Minos czy Pazyfae, dotarły do nas rozproszone fragmenty. Asterjos… jest próbą połączenia rozproszonych elementów w jedną wielką historię, muzyczną epopeję, w której słowo i muzyka się przeplatają, spajają i zatracają w sobie. Po to, abyśmy mogli wspólnie przeżywać – w tym tkwi siła opowiadania – wewnętrzną przygodę. Spektakl w języku francuskim z napisami po polsku.

Wniebowzięci (18 listopada, sobota, g. 19.00) – to radosna podróż do krainy prostaczków, głupków wioskowych, niewinnych, zagubionych i przegranych, na podstawie ustnej tradycji z różnych regionów Francji (Prowansji, Owernii i Bretanii). Spektakl w języku francuskim z tłumaczeniem Magda Leny Górskiej.

Continue reading

LATAJĄCY KUFER

agnieszka-portret-2W niedzielę 29 listopada o godz. 13.00 kolejna odsłona cyklu Warszawskiej Sceny Opowieści w Promie Kultury Saska Kępa. Tym razem  Grupa Studnia O. zaprasza na spektakl „Latający kufer” w wykonaniu Agnieszki Ayşen Kaim, Alberta Kwiatkowskiego – opowiadanie i Marcina Zadroneckiego – muzyka.

Spektakl znalazł się także w programie 12. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania (15-19 listopada, Instytut Teatralny im. Z, Raszewskiego w Warszawie). Zapraszamy zorganizowane grupy ze szkół podstawowych na spektakle we środę 15 listopada o godz. 10.00 i 11.30. szczegóły: https://festiwalopowiadania.org/category/dla-dzieci/

LATAJĄCY KUFER

Podróż nietypowym wehikułem zaczyna się od pustego kufra. który podczas spektaklu zapełnia się rozmaitymi opowieściami z tradycji Orientu. Przestrzeń historii zamienia się raz w komnatę księżniczki, a raz w plac targowy, gwarny i rozbrzmiewający muzyką. Spotykamy sprzedawców bajek, piosenek oraz gawędziarzy. Nie zabraknie wspólnego śpiewu, wykrzykiwania bazarowych okrzyków we wschodnich językach oraz trudnych zagadek.

Continue reading

12. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Superbohaterowie”

12MFSO_ikonkaFB Na początku było niewygodnie.

Może to jest ukryte zdanie inicjalne wszystkich mitów genezyjskich i opowieści początku? Dawno, dawno temu, na początku coś było zasadniczo nie tak. Nie dawało spokoju, nie za bardzo się podobało, coś trzeba było poruszyć, zmienić, a przynajmniej zobaczyć – dlaczego coś jest takie, jakie jest i czy aby na pewno musi być takie.

Poruszenie, które prowadzi do opowiadania zaczyna dopiero wtedy, kiedy nie chce się już nam mówić: „bo tak było zawsze”, „bo to jest niezmienna prawda” i „tak po prostu jest”.

Taka jest nasza krótka opowieść o tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania. Równie dobrze mógłby się nazywać „Festiwal Szukania Dziury w Całym” albo „Festiwal Zaglądania Tam, Gdzie Nikt Nas Nie Prosił”.

Coś nas uwierało w tych wszystkich wielkich historiach. W tym roku pytamy więc o superbohaterów i sprawdzamy, gdzie też oni się dzisiaj podziewają. Tradycyjne opowieści, zwłaszcza nurt epicki, przynoszą powtarzalne wzory: heroizm jest w nich tożsamy z siłą, ostatecznie bohaterami są tylko zwycięzcy. Tyle się już o nich mówiło, że nie trzeba do tego wracać. W dobrze znanych opowieściach szukamy innych głosów. Continue reading

Obwołanie uliczne. Don Kichot i jego opowieści

22196512_349502435500340_4163621811901007855_nSami powiedzcie, co za pociecha zabić zwierzę niewinne, które nic złego nie uczyniło?
Niechaj ci nigdy nie przychodzi chętka rządzić zgodnie z prawem własnej fantazji, czemu zwykle hołdują głupcy pragnący uchodzić za mądrych.

Sięgamy do Don Kichota po mowy. Jest tutaj odwaga i przesada mowy wzniosłej, ale te słowa są wyraziste i klarowne. Chcemy spróbować: jak zabrzmią one w przestrzeni życia codziennego dzisiaj, w Warszawie? Czy możemy je zobaczyć w bogatej konstelacji słów wolności wypowiadanych przez ludzi różnych czasów i kondycji? Mowy z Don Kichota skłaniają do tego, by sięgnąć po manifesty sufrażystek, abolicjonistów, utopistów przekonanych o tym, że zmienianie świata jest rzeczą wartą uwagi.

Mowy wygłoszą, wykrzyczą i odczytają: Małgorzata Litwinowicz, Beata Frankowska, Agnieszka Aysen Kaim, Jarosław Kaczmarek.

Akcja: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, 13 października, piątek, g. 12.30-16.00

Wydarzenie wspierane przez M.St.Warszawę.

 

 

Zwierciadło szaleństwa. Don Kichot z Manchy

zwierciadlo_net-06

Zapraszamy na spektakl-monodram Marii Isabel González Múñoz, aktorki i opowiadaczki, oparty na motywach powieści Cerventesa. Najważniejszym wątkiem tej opowieści jest biografia dziewczyny o imieniu Marcela, a ona mówi tak: „Posiadam, jak wiecie, swoje własne bogactwa i nie pożądam bogactw innych. Stan mój jest wolny; nie chcę iść pod jarzmo, nie chcę kochać ani nienawidzić nikogo. Nikogo nie oszukuję, za nikim się nie ubiegam, z nikogo się nie wyśmiewam, z nikim nie przestaję. Urodziłam sie wolna, chcąc żyć na osobności, wybrałam ustronia tych gór. Góry i drzewa są mymi towarzyszami. Przezroczyste wody tych strumyczków za zwierciadła mi służą. Lasom i wodom powierzam myśli i piękność im swoją oddaję”.

Alonso Kichana, bardziej znany jako Don Kichot, jest szaleńcem. Jednak jego szaleństwo czasem przekształca się w rozsądek: tak jest, gdy staje w obronie dziewczyny, w zdecydowanej kontrze wobec głupoty żałobników rozpamiętujących dobrego i pięknego młodzieńca Chryzostoma, który rozstał się z życiem, bo ona, zła i podła – go nie chciała… I o tym jest tak historia. O spotkaniu, w którym biorą udział: dziewczyna, która idzie własną drogą, Don Kichot, który jak nikt rozumie ten wybór oraz gromada ludzi, którzy wiedzą przecież, że jest jakiś porządek i jakoś to inaczej powinno być, a skoro jego się opłakuje, to ją trzeba by ukarać…

Spektakl w języku hiszpańskim w napisami po polsku.
MiTo, ul. Waryńskiego 28
Niedziela, 25 czerwca, g. 19.00
Wstęp wolny.

Continue reading

ZADZIWIAJĄCY Don Kichot i jego opowieści

18952821_10213022048608831_473126474692085116_n

Czy znacie Don Kichota? Na to pytanie większość z nas odpowie twierdząco: Tak! To ten, który walczył z wiatrakami! Książka Miguela Cervantesa ma szczególny status. Jest chyba najwybitniejszych arcydziełem literatury, które wszyscy znają, ale którego nikt nie czyta! (kto dziś czyta 1200-stronnicowe książki?) Don Kichot i jego nierozłączny giermek Sancho Pansa odkleili się od kart powieści i wiodą życie w przestrzeni mitu i w roli marketingowego wizerunku Hiszpanii.
Od kilku miesięcy razem z Gosią Litwinowicz, Beatą Frankowską i Agnieszką Ayşen Kaim zanurzamy się w świecie przygód szalonego błędnego rycerza i jego giermka w poszukiwaniu materii żywej opowieści. Zanurzamy się, a kiedy wynurzamy, nie możemy wyjść (wynurzyć się) ze zdumienia! Bo czego w tej książce nie ma! Tam jest wszystko! Nie ma wielkiej przesady w stwierdzeniu, że u Cervantesa można znaleźć większość wątków, którymi karmi się literatura przez ostatnie 400 lat! (Pierwszy tom Don Kichota wydano w 1605 roku).

We wtorek 13 czerwca odbędzie się premiera widowiska narracyjnego (a może lepiej sympozjonu szaleńców) będącego podsumowaniem naszego pierwszego etapu pracy nad Don Kichotem pod reżyserskim okiem Edwarda Wojtaszka. Gorąco zapraszam i gwarantuję, że tak jak my będziecie ZADZIWIENI!

PRZEGRAĆ NAJLEPIEJ. Don Kichot i jego opowieści.

Wtorek, 13 czerwca, godz.19.00. Przestrzeń Prywatna, ul. Wilcza 9/11. Wstęp wolny!

Zapraszamy. Jak to w ogóle powiedzieć? Że kiedy nadchodzi lato, to się właśnie czyta książki? Głupio brzmi, bardzo głupio. Więc może raczej: że kiedy nadchodzi lato, to się właśnie leży na kocu z gębulą wystawioną do słońca, pachną te wszystkie trawy morskie i rumianki czy coś. Udajesz tylko, że czytasz. Piasek się przesypuje, źdźbła się kruszą, oddajesz się śnieniu. Dopiero w nim możliwe są wielkie czyny, na które zwykle nie mamy czasu.
Tak, to jest o tym. To nasza podróż z tym męczącym wariatem, nasze opowieści prosto z prowincji La Mancha, w której nic istotnego nigdy się nie wydarzyło. Bądź bohaterem, którego świat nie potrzebuje. Nie bądź pierwszy, bądź szesnasty. Zostań autorem każdej porażki.
Hełm z miednicy, zbroja z tektury, ideały na horyzoncie, zęby nie całkiem w komplecie, Rosynant co bryknie, to się wybryknie. Czy to trzeba zawsze wołać „Naprzód Hiszpanio!“? Nie można czasem odpocząć? Przecież czasem nikt nie widzi.
Nie, nie można.
Wiele sobie obiecujemy po tym wieczorze; wiele co jest mało: opowieści, gadanie, muzykę, wino i czas. A już zwłaszcza, że przez te kichoterie da się go zatrzymać i będzie no wiecie jak. No wiecie. Ten moment, kiedy wszystko jeszcze przed nami.

Wieczór opowieści z muzyką na żywo.

Opowiadają: Agnieszka Aysen Kaim, Beata Frankowska, Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz
Muzyka: Katarzyna Jackowska-Enemuo i Adam Cudak
Opieka reżyserska: Edward Wojtaszek

Wydarzenie wspierane przez M.St.Warszawę

18221605_284691738648077_8152667392429162260_n

 

 

 

 

PRZEGRAĆ NAJLEPIEJ – wielogłos o Don Kichocie

18221605_284691738648077_8152667392429162260_n

Grupa Studnia O. zaprasza na spotkanie, w którym będą się przeplatać opowieści i głos refleksji o współczesności. Sięgamy do powieści Miguela Cervantesa w przekonaniu, że kategorią bardzo ważną dla współczesności jest porażka, a Don Kichot – postacią, która z niezwykłą, ostateczną odwagą eksploruje rozmaite rejestry i wymiary tej kategorii, odsłaniając pełen blask klęski.

Istotne wartości życia społecznego, takie jak: solidarność/opiekuńczość, kultura czynna/partycypacja, różnorodność i dialog kultur znajdują się dziś w pozycji wartości słabych: utożsamiane z bliżej nieokreślonym „pięknoduchostwem“, są coraz częściej lokowane ideologicznie, podejrzane o społeczną szkodliwość. O tym będziemy rozmawiać i tych wątków szukać w opowieściach z La Manczy.

Goście spotkania:
Magdalena Barbaruk (UWr), autorka książki „Długi cień Don Kichota”
Iwona Krupecka (UG), autorka książki „Don Kichote w krainie filozofów”

Historie opowiedzą:
Beata Frankowska, Jarosław Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz

***

MiTo | Sztuka.Książki.Kuchnia
Ludwika Waryńskiego 28
00-650 Warszawa
www.mito.art.pl
22 629 08 15

Informacje: studnia.warsztaty@gmail.com

Organizator: Stowarzyszenie Grupa Studnia O.
Projekt odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy

18199128_284691655314752_5405789759728985903_n

 

LEŚMIAN – BAŚNIOWO, ŚPIEWNIE I NAUKOWO

MLGORSKA_STamas9ŠPawel_Ogrodzki

Najbliższe dni będą okazją do spotkania z Magda Leną Górska i Serge’m Tamasem (Francja, Polska, Gwadelupa), którzy zaprezentują dwa niezwykłe spektakle na podstawie twórczości Bolesława Leśmiana.

MAJKA i JAN TAJEMNIK – widowisko narracyjne na podstawie Klechd polskich Bolesława Leśmiana będzie można zobaczyć we wtorek 16 maja o godz. 15.00 w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

„Idąc brzegiem pszenicy, Dziura dłoń płazem sunął po jej kłosach falujących, jakby światło księżycowe zagarniał. Zagarniał je kęs czasu, aż tu nagle dłoń na jakąś przegrodę natrafiła. Dziura zanurzył dłoń głębiej w pszenicy i pochwycił coś, niby sznur jedwabny. Ale nie, to nie sznur, to warkocz złocisty. Dziura za warkocz pociągnął, a tuż za warkoczem, głowa się z pszenicy wychyla. A w ślad za głową – szyja biała, a za szyją – ramiona młode, obcisłe, i…”
Mało znane klechdy stworzone przez Bolesława Leśmiana na podstawie polskich ludowych motywów, z wyraźnie odciśniętym piętnem wyobraźni poety. Projekt jest połączeniem Leśmianowskiej frazy z muzycznym żywiołem opowiadania i językiem malarskim Kamili Białkowskiej-Ismaił, której obrazy stanowią oprawę scenograficzną spektaklu kierowanego dla młodzieży i dorosłych.

Widowisko poprzedzi wykład LEŚMIANDIA o godz. 13.15 w Instytucie Kultury Polskiej UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 s. 5 Continue reading

OPOWIEŚCI O STWORZENIU ŚWIATA – z cyklu Warszawska Scena Opowieści 2017

WScenaO_plakat1_OpowiesciOstworzeniu_podglad

Zapraszamy na inaugurację kolejnej odsłony cyklu Warszawskiej Sceny Opowieści!

Opowieści o stworzeniu świata w wykonaniu Emilii Raiter – opowiadanie, harfa i
Sebastiana Pikuli – mandolina, lira korbowa, skrzypce, trąbka.

Jak powstał Świat? Został utkany, ulepiony, rozsypany, czy rozlał się na wszystkie strony i od tej pory po prostu już był? Kto przyczynił się do jego powstania? Przy dźwiękach harfy, banjo, skrzypiec, gwizdków, grzechotek i innych przeszkadzajek usłyszcie historie pochodzące z tradycji, wierzeń, mitów różnych kultur.

Sobota, 1 kwietnia, PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23.

Wstęp 10 zł

Wydarzenie zorganizowane dzięki wsparciu M.St.Warszawy