PRZEGRAĆ NAJLEPIEJ – wielogłos o Don Kichocie

18221605_284691738648077_8152667392429162260_n

Grupa Studnia O. zaprasza na spotkanie, w którym będą się przeplatać opowieści i głos refleksji o współczesności. Sięgamy do powieści Miguela Cervantesa w przekonaniu, że kategorią bardzo ważną dla współczesności jest porażka, a Don Kichot – postacią, która z niezwykłą, ostateczną odwagą eksploruje rozmaite rejestry i wymiary tej kategorii, odsłaniając pełen blask klęski.

Istotne wartości życia społecznego, takie jak: solidarność/opiekuńczość, kultura czynna/partycypacja, różnorodność i dialog kultur znajdują się dziś w pozycji wartości słabych: utożsamiane z bliżej nieokreślonym „pięknoduchostwem“, są coraz częściej lokowane ideologicznie, podejrzane o społeczną szkodliwość. O tym będziemy rozmawiać i tych wątków szukać w opowieściach z La Manczy.

Goście spotkania:
Magdalena Barbaruk (UWr), autorka książki „Długi cień Don Kichota”
Iwona Krupecka (UG), autorka książki „Don Kichote w krainie filozofów”

Historie opowiedzą:
Beata Frankowska, Jarosław Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz

***

MiTo | Sztuka.Książki.Kuchnia
Ludwika Waryńskiego 28
00-650 Warszawa
www.mito.art.pl
22 629 08 15

Informacje: studnia.warsztaty@gmail.com

Organizator: Stowarzyszenie Grupa Studnia O.
Projekt odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy

18199128_284691655314752_5405789759728985903_n

 

LEŚMIAN – BAŚNIOWO, ŚPIEWNIE I NAUKOWO

MLGORSKA_STamas9ŠPawel_Ogrodzki

Najbliższe dni będą okazją do spotkania z Magda Leną Górska i Serge’m Tamasem (Francja, Polska, Gwadelupa), którzy zaprezentują dwa niezwykłe spektakle na podstawie twórczości Bolesława Leśmiana.

MAJKA i JAN TAJEMNIK – widowisko narracyjne na podstawie Klechd polskich Bolesława Leśmiana będzie można zobaczyć we wtorek 16 maja o godz. 15.00 w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

„Idąc brzegiem pszenicy, Dziura dłoń płazem sunął po jej kłosach falujących, jakby światło księżycowe zagarniał. Zagarniał je kęs czasu, aż tu nagle dłoń na jakąś przegrodę natrafiła. Dziura zanurzył dłoń głębiej w pszenicy i pochwycił coś, niby sznur jedwabny. Ale nie, to nie sznur, to warkocz złocisty. Dziura za warkocz pociągnął, a tuż za warkoczem, głowa się z pszenicy wychyla. A w ślad za głową – szyja biała, a za szyją – ramiona młode, obcisłe, i…”
Mało znane klechdy stworzone przez Bolesława Leśmiana na podstawie polskich ludowych motywów, z wyraźnie odciśniętym piętnem wyobraźni poety. Projekt jest połączeniem Leśmianowskiej frazy z muzycznym żywiołem opowiadania i językiem malarskim Kamili Białkowskiej-Ismaił, której obrazy stanowią oprawę scenograficzną spektaklu kierowanego dla młodzieży i dorosłych.

Widowisko poprzedzi wykład LEŚMIANDIA o godz. 13.15 w Instytucie Kultury Polskiej UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 s. 5 Continue reading

OPOWIEŚCI O STWORZENIU ŚWIATA – z cyklu Warszawska Scena Opowieści 2017

WScenaO_plakat1_OpowiesciOstworzeniu_podglad

Zapraszamy na inaugurację kolejnej odsłony cyklu Warszawskiej Sceny Opowieści!

Opowieści o stworzeniu świata w wykonaniu Emilii Raiter – opowiadanie, harfa i
Sebastiana Pikuli – mandolina, lira korbowa, skrzypce, trąbka.

Jak powstał Świat? Został utkany, ulepiony, rozsypany, czy rozlał się na wszystkie strony i od tej pory po prostu już był? Kto przyczynił się do jego powstania? Przy dźwiękach harfy, banjo, skrzypiec, gwizdków, grzechotek i innych przeszkadzajek usłyszcie historie pochodzące z tradycji, wierzeń, mitów różnych kultur.

Sobota, 1 kwietnia, PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23.

Wstęp 10 zł

Wydarzenie zorganizowane dzięki wsparciu M.St.Warszawy

 

Opowieści Ziemi w Muzeum dla Dzieci

16997659_1106326262830412_1659717332036586974_nKsiążka „Opowieści Ziemi” to wędrówka wśród różnych kultur w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: czym, a może kim jest Ziemia dla ludzi? W jaki sposób mogę opiekować się Ziemią, mieszkając tu, a nie gdzie indziej? Co to znaczy, że jestem częścią wielkiej sieci życia? I co ekologia ma wspólnego z domem?
Podczas spotkania opowiemy jedną z historii – tradycyjną baśń z indonezyjskiej wyspy Bali „Gekon Maruda”. Opowieści na żywo będzie towarzyszyła muzyka grana na tradycyjnym instrumencie „rindik” (rodzaj gamelanu).

Po opowieści, w części warsztatowej, utkamy wspólnie sieć życia i stworzymy „land art”. Prosimy, by każde dziecko przyniosło ze sobą jeden element – piórko, suchy kwiat, kamyczek – z których wspólnie ułożymy mandalę naszego miejsca na Ziemi.

Zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat.

Książka „Opowieści Ziemi” tego dnia będzie dostępna w księgarni „Bily Konićek” w promocyjnej cenie.

Sobota, 11 marca, godz. 16.30. Muzeum dla dzieci. Kredytowa 1.

Obowiązują zapisy. Informacje http://www.muzeumdladzieci.pl/wydarzenia/wydarzenie/752-spotkanie-z-grupa-studnia-o-w-nawiazaniu-do-ksiazki-opowiesci-ziemi.html

OPOWIESCI ZIEMI

OPOWIEŚCI ZE ŚWIATŁA UTKANE – opowiadamy dla Janki

16114826_1178818582238596_6201135658027112145_n (1)Zapraszamy na dwa poranki familijne w ramach „Opowieści ze światła utkanych”

Sobota, 4 lutego. Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1 Warszawa.

10:30 ZACZAROWANE HISTORIE
12:00 LATAJĄCY KUFER

ZACZAROWANE HISTORIE
Kto z nas, chociaż raz w życiu nie zamarzył, żeby być królewną lub królewiczem. Ich życie wydaje sie takie łatwe i przyjemne. Królewny są piękne, mądre i grzeczne, a królewicze dzielni i sprawiedliwi. Zawsze właściwie dobierają przyjaciół i lubią szpinak. Ale czy tak jest naprawdę? Zapraszamy na wyprawę do zaczarowanego świata, w którym wszystko się może zdarzyć, wiele może nas spotkać, a nic nie jest takie, jak się na pozór wydaje. 
Opowiadają i muzykują: Mirella Gliwińska, Katarzyna Płocińska, Ewelina Jarnutowska.

LATAJĄCY KUFER
Nicią łączącą poszczególne elementy programu jest baśń Andersena Latający kufer. Miejska przestrzeń zamienia się w orientalny plac targowy, gwarny i rozbrzmiewający muzyką. 
A na nim sprzedawcy bajek, piosenek i zagadek, gawędziarze i tancerki. Nie zabranie wspólnego śpiewania, targowych okrzyków we wschodnich językach oraz zagadek. W finale orientalny korowód.
Opowiadają: Agnieszka Ayşen Kaim, Beata Frankowska, Albert Kwiatkowski. Muzyka: Emilia Raiter.

wstęp na każde ze spotkań: 10 zł ulgowy, 15 zł normalny

Dochód z tych spotkań w całości przekażemy Jance – naszej koleżance, która zmaga się z chorobą nowotworową. Jej leczenie będzie procesem długim i bardzo kosztownym. Pragniemy jej pomóc. Trzymamy za nią kciuki i wspieramy w procesie powracania do zdrowia. 

Jeśli ktoś chciałby włączyć się i pomóc, a nie może przyjść na opowieści, jest możliwość wpłacenia dobrowolnej darowizny bezpośrednio na konto Janki Wężowskiej:
82 1140 2004 0000 3602 7566 8228

do promocji wydarzenia użyto zdjęcia:
‚Catching Dreams’ autorstwa Rachel Bingaman

Opowieści świąteczne z różnych stron świata

21-wscenao_opowiesciswiateczne_podgladOpowieści świąteczne z różnych stron świata, które spotykają się i przeplatają na Saskiej Kępie. Akcja opowieści rozpocznie się w księgarni na Saskiej Kępie i ruszy ulicami w fantastyczną baśniową podróż.

Opowiadają Beata Frankowska, Agnieszka Aysen Kaim, Jarek Kaczmarek. Muzyka Gwidon Cybulski i Robert Lipka.

W spektaklu wezmą udział dzieci – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 168. im. Wiktora Gomulickiego na Saskiej Kępie.

Dla dzieci od 5 lat
/ bilety 10 zł

Wydarzenie wspierane przez M.St.Warszawę

Przejście – na granicy światów

 winieta-1

 

 

 

 

Pomiędzy światłem a ciemnością, pomiędzy tym, co dzikie i pierwotne a cywilizacją, pomiędzy jawą a snem, pomiędzy tym, co niskie i wysokie, pomiędzy słowami a nieokiełznanym nurtem świata znajdują się przejścia, które próbują pokonać niestrudzeni bohaterowie opowieści…

Opowiadają: Beata Frankowska, Agnieszka Ayşen-Kaim, Małgorzata Litwinowicz, Łukasz Szypkowski, Albert Kwiatkowski, Jarek Kaczmarek. Muzyka: Olena Yeremienko.

Poniedziałek, 19 grudnia, godz. 19.00. Flora Caffe, Ogród Botaniczny, Al. Ujazdowskie 4.

przejscia-5przejscia-3przejscia-1

 

Bahar znaczy Wiosna

bahar-przodkowieAutorska opowieść o podróży pomiędzy kulturami: polską i turecką; powstała w samolotach i w drodze między Stambułem i Warszawą. Bohaterami historii są młoda kaligrafka z dawnej Turcji, Bahar i jej Mistrz Abdal oraz młody Król Lechistanu. Opowieść, w której Zachód przygląda się Wschodowi z zaciekawieniem i wynikają z tego same dobre rzeczy, na przykład miłość.

Spektakl ma swoją wersją książkową – Bahar znaczy Wiosna ukazała się w 2015 roku nakładem wydawnictwa Poławiacze Pereł.

Opowiada: Agnieszka Aysen Kaim. Muzyka: Marta Maślanka

 

Niedziela, 11 grudnia, godz. 14.00. Pałac pod Blachą. Plac Zamkowy 4. Wystawa kobierców.

 Dr Agnieszka Aysen Kaim – opowiadaczka, tłumaczka i orientalistka o tureckich korzeniach podzieli się z uczestnikami warsztatów swoim doświadczeniem podróży pomiędzy dwoma kulturami, podróży fizycznej, mentalnej i intelektualnej. Opowie o peregrynacji będącej wynikiem poszukiwania własnej tożsamości i o nieustającej ciekawości – samej siebie i innych, będącej źródłem energii do kolejnych podróży.

Wydarzenie w ramach projektu: Opowieści przodków. Między historią a baśnią, wspieranego przez M.St.Warszawę

DZIECI Z WOSKU i inne opowieści z różnych stron świata

wscenao_plakat_dziecizwoskuW przededniu 11. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Grupa Studnia O.” zaprasza na spotkanie z opowieściami w ramach cyklu Warszawska Scena Opowieści, który odbywa się w gościnnych progach PROM-u Kultury Saska Kępa.

W niedzielę 13 listopada o godz. 13.00 zapraszamy na baśnie w wykonaniu Agnieszki Aysen-Kaim, Aleksandry Wielemborek i Jarka Kaczmarka. Gościem specjalnym spotkania będzie Aneta Cruz-Kąciak z Poznania. Oprawę muzyczną na etnicznych instrumentach zapewni Gwidon Cybulski.

 

Dzieci i rodzice będą mogli usłyszeć opowieści z różnych stron świata: bałkańską opowieść o Karakondżula i jeziorze, zniszczonym tylko dlatego, że było inne niż wszystkie; o małej Gynn z Londynu, która była wiercipiętą, rozrabiała i zamiast pisać na tablicy podrygiwała i chociaż strofowali ja wszyscy nauczyciele, to została słynnym choreografem; portugalską bajkę o żołnierzu, który nie mógł zrozumieć wojny; afrykańską baśń o dzieciach z wosku i meksykańską o wielkiej przyjaźni, która pomogła pokonać wszystkie przeszkody.

Niedziela, 13 listopada, godz. 13.00. PROM-u Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

wstęp 10 zł.

Wydarzenie wspierane przez M.St.Warszawę

winieta-1

 

FESTIWAL NA FRANCUSKĄ NUTĘ

Francja jest obok Wielkiej Brytanii największym światowym ośrodkiem sztuki opowiadania. Na 11. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania (16-20 listopada, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie) jak każdego roku, będzie można usłyszeć piękne opowieści w języku francuskim.

magda-lena-gorskaMaga Lena Górska – opowiadaczka z Grupy Studnia O., jest jedyną polską artystką, która występuje na co dzień we Francji, opowiadając po francusku, wplatając często w swoje opowieści polskie i słowiańskie pieśni. Jako współtwórczyni programu Festiwalu spełnia rolę łączniczki pomiedzy kręgami polskich i francuskojęzycznych opowiadaczy. Jest także mistrzynią sztuki żywego przekładu francuskich opowieści na język polski.

 
W programie tegorocznego Festiwalu znalazły się opowieści w języku francuskim:

Continue reading

DWOJE DZIECI W CIEMNYM LESIE

Grupa Studnia O. zaprasza na spektakl narracyjno-muzyczny oparty na twórczości Danuty Wawiłow i Natalii Usenko i rodzinne warsztaty.

wawilow-1Wszystkie przygody przydarzają się bohaterom, gdy się zgubią. Jak jednak znaleźć ciekawie miejsce, w którym można zabłądzić, gdy przepastne lasy daleko, o bezdroża trudno, a do każdego miejsca jest już mapa? Jednak pewnym dzieciom udaje się zabłądzić i tak zaczęły się ich przygody wraz z innymi zagubionymi wędrowcami: strzygami, diabłami wodnymi utopcami, rusałkiami gdzieś między osiedlem Jelonki, a rozległą krainą Niewiadomogdzie.

Wystąpią: Łukasz Szypkowski – opowiadanie, Emilia Raiter – muzyka, harfa.

W części warsztatowej, zainspirowani opowieściami, ułożymy wspólną opowieść, w której wystąpią stworzone przez nas postaci z wiejskiego, słowiańskiego bestiariusza, szukające dziś schronienia w wielkim mieście…

Sobota, 5 listopada, godz. 17.00-19.00. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Wstęp wolny

Wydarzenie w ramach projektu: Opowieści naszych przodków. Między historią a baśnią, wspieranego przez M.St.Warszawę.

Więcej o spektaklu: http://sztukaopowiadania.pl/dwoje-dzieci-w-ciemnym-lesie/

Z BIAŁOSZEWSKIM

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Muzeum Warszawskiej Pragi i Grupa Studnia O. zapraszają na spektakl otwierający finisaż wystawy  Znikające krajobrazy. „Opowieść przestrzenna” Mirona Białoszewskiego:

Z BIAŁOSZEWSKIM

Opowieści na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego, przede wszystkim Portu Praskiego. Przestrzeń tej opowieści rozciąga się gdzieś między blokami na Saskiej Kępie za kładką a nadwiślańskimi krzakami. Historia ta nie jest ciągła. Składają się na nią nie tylko wydarzenia, które gładko można poddać fabularnej obróbce: zamieszkał, wyprowadził się, przejechał, stworzył. Jej prawdziwą materią są pojedyncze słowa i całe frazy zahaczone o inne słowa, codzienne mówienie, okrzyki miejskie i stare pieśni. To splątane wątki o utopionej narzeczonej i teatralnym enterprenerze, o ogrodach i wyspie Hamleta, o pustych miejscach i należących do nich portretach, o błędnych ogniach i wysoko świecącej lampie księżyca.

Opowiadanie i czytanie: Beata Frankowska, Jarosław Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz/Grupa Studnia O. Muzyka: Robert Lipka

NIEDZIELA, 30 października, 12.00. Muzeum Warszawskiej Pragi,  ul. Targowa 50/52

Wstęp wolny

SAMSUNG CAMERA PICTURES