LEŚMIAN – BAŚNIOWO, ŚPIEWNIE I NAUKOWO

MLGORSKA_STamas9ŠPawel_Ogrodzki

Najbliższe dni będą okazją do spotkania z Magda Leną Górska i Serge’m Tamasem (Francja, Polska, Gwadelupa), którzy zaprezentują dwa niezwykłe spektakle na podstawie twórczości Bolesława Leśmiana.

MAJKA i JAN TAJEMNIK – widowisko narracyjne na podstawie Klechd polskich Bolesława Leśmiana będzie można zobaczyć we wtorek 16 maja o godz. 15.00 w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

„Idąc brzegiem pszenicy, Dziura dłoń płazem sunął po jej kłosach falujących, jakby światło księżycowe zagarniał. Zagarniał je kęs czasu, aż tu nagle dłoń na jakąś przegrodę natrafiła. Dziura zanurzył dłoń głębiej w pszenicy i pochwycił coś, niby sznur jedwabny. Ale nie, to nie sznur, to warkocz złocisty. Dziura za warkocz pociągnął, a tuż za warkoczem, głowa się z pszenicy wychyla. A w ślad za głową – szyja biała, a za szyją – ramiona młode, obcisłe, i…”
Mało znane klechdy stworzone przez Bolesława Leśmiana na podstawie polskich ludowych motywów, z wyraźnie odciśniętym piętnem wyobraźni poety. Projekt jest połączeniem Leśmianowskiej frazy z muzycznym żywiołem opowiadania i językiem malarskim Kamili Białkowskiej-Ismaił, której obrazy stanowią oprawę scenograficzną spektaklu kierowanego dla młodzieży i dorosłych.

Widowisko poprzedzi wykład LEŚMIANDIA o godz. 13.15 w Instytucie Kultury Polskiej UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 s. 5

Fantasy w wierszach, czyli jak Leśmian stworzył i zaludniał swój alternatywny świat. Zapraszam na wyprawę. Będziemy oglądać dziwne krajobrazy, okazy i zwyczaje. Leśmiandia i jej tajemnice. Co w trawie piszczy? Co jest po drugiej stronie – i czego? Co on i ona mogą zobaczyć na zwykłym letnim spacerze? Leśmian i pejzaże Jacka Malczewskiego. Leśmian i Ceremonie Wojtkiewicza. Leśmian i puszcze łąkowe Maxa Ernsta. Leśmian i formy organiczne Dubuffeta. Świat jako wyobrażenie, poezja jako domysł.

We środę 17 maja o godz. 10.00 w PROMIE Kultury Saska Kępa Magda i Serge zaprezentują BAŚŃ O BULBELEZARZE, PTAKU TYSIĄCA OPOWIEŚCI na podstawie „Klechd sezamowych” B. Leśmiana i „Księgi tysiąca i jednej nocy”

WScenaO_plakat_KlechdyPolskie_A3 (1)W dalekiej krainie leży góra zaklęta Cmentarnicą zwana. Na samym wierzchołku tej góry jest postument marmurowy, na nim klatka złota, w klatce ptak czarodziejski, Bulbulezar, słowik tysiąca opowieści. Skrzydła ma pawie, szyję łabędzią, dziób bociani, pazury sępie, a oczy jaskółcze. Głosem ludzkim gada, bajki opowiada. Co opowie bajkę, to zapali fajkę… Na jego spotkanie wyruszymy wraz z mądrą Parysadą i jej dwoma braćmi. Wyruszymy drogą zaklętą, sennym zielem porośniętą, pełną ciszy i milczenia i dziwnego przeznaczenia…

spektakl dla dzieci od 6 lat

Magda Lena Górska: opowiadanie, śpiew, instrumenty perkusyjne
Serge Tamas: gitara, manuba, instrumenty perkusyjne, śpiew

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY

Wydarzenia w ramach projektu „Warszawskiej Sceny Opowieści” wspieranego przez Miasto Stołeczne Warszawę.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Grupa Studnia O. , Instytut Kultury Polskiej UW (wydarzenia 16 bm).
Współpraca: Dom Spotkań z Historią, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Prom Kultury Saska Kępa (wydarzenie 17 bm.).

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *