FESTIWAL 2019. Handmade. Ściegi pamięci.

koleczko_na_fb_net

Do XIV edycji Festiwalu zapraszamy artystów, którzy w szczególny sposób podejmują specyficzne dla swojej tradycji formy unikatowego, zanikającego dziedzictwa, jakim jest sztuka opowiadania historii, wydobywając historie i tematy przemilczane, zapomniane, wykluczone ze zbiorowej pamięci. Będziemy w tradycyjnych historiach szukać „nieobecności, ciszy – braku reprezentacji”, co kieruje naszą uwagę na koncepcję counter-memory. Według George’a Lipsitza, counter-memory spogląda w przeszłość na ukryte historie wyłączone z dominujących narracji – wymuszając rewizję oficjalnej wersji historii poprzez ukazanie nowych perspektyw odnoszących się do przeszłości.

Jednocześnie szukamy związków między tradycyjnymi technologiami handmade (szycie, tkanie, haft, stolarka artystyczna) a sztuką opowiadania. Wydobywamy wątki i osnowy, które są – za pośrednictwem rąk – formą opowiadania historii, ich przedłużeniem, formą ukrytą albo zastępczą.

Zapraszamy z Iranu współczesnego szahnamechana Masuda Akrami, aktora, człowieka związanego z teatrem, który świadomie powraca do praktykowania zanikającej już w Iranie starej sztuki opowiadania eposu „Szahname” – sztuki wpisanej na listę UNESCO. Jednocześnie wydobywa z niej wątki i tematy zazwyczaj pomijane przez tradycyjnych opowiadaczy. Masud będzie opowiadał z towarzyszeniem parde – tradycyjnej ilustracji szahnamechanów, zrobionej na potrzeby festiwalu przez graficzkę Czarli Bajkę.

Po 14 latach będziemy gościć ponownie charyzmatyczną, żywiołową opowiadaczkę z Jamajki/Wielkiej Brytanii Jan Blake, która była gwiazdą pierwszej edycji naszego festiwalu w 2006 roku. Jan wprowadzi nas w świat malijskiej Odysei – eposu o Sundiata Keita, legendarnym założycielu Mali, ale zrobi to z nowej, kobiecej perspektywy. Idąc tropem starożytnych skojarzeń, będziemy również świadkami karaibskich Przemian – i niejednemu z nas zadrży powieka.

Informacje: Festiwal Opowiadania www.festiwalopowiadania.pl

Zapraszamy opowiadacza z Francji Oliviera de Roberta, z jednej strony spadkobiercę lokalnych wioskowych gawędziarzy, a z drugiej – współczesnego artystę, który w tradycyjne opowieści włącza perspektywę historyczną, wielogłosowe mikrohistorie. Olivier de Robert opowie na nowo historię nieopowiedzianą, przemilczaną, słabo obecną w świadomości współczesnych Francuzów, a cóż dopiero polskich słuchaczy, jaką jest historia katarów i ich zagłady. Specjalnie na festiwal przygotowywana jest również polska wersja muzycznych opowieści o katarach w postaci autorskich pieśni Sebastiana Krajewskiego, z towarzyszeniem muzyki dawnej, w wykonaniu Emilii Raiter i członków zespołu Ars Nova.

Kolejny opowiadacz, którego będziemy gościć ponownie na festiwalu, tym razem z autorskim programem, to Dafydd Davies-Hughes z Walii. Dafydd postrzega rolę opowiadacza jako „budowniczego” lokalnej społeczności, kogoś, kto łączy sztukę opowiadania z tradycyjnymi technologiami i rzemiosłem, bliskością z lokalną przyrodą i tworzeniem więzi międzyludzkich.

Polscy opowiadacze w swoim repertuarze sięgają w tym roku po różne inspiracje: od literatury opowiadanej, podejmującej temat zapomnienia i wypartej zbiorowej pamięci, przez balladową tradycję narracji śpiewanej, organiczne współistnienie tradycyjnego opowiadania z rękodziełem, po współczesny dialog z dziedzictwem Hodży Nasredina czy wreszcie narracje kobiecego gniewu. Szczególnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie „Pracownia Pamięci” – projekt neTTheatre, czyli Patrycji Dołowy i Pawła Passiniego, forma performatywna, łącząca elementy spektaklu teatralnego, interaktywnej projekcji filmowej i spotkania – opowiadania i wysłuchania historii wydobytych z milczenia, skrzętnie ukrywanych sekretów pamięci.

W związku z tematyczną dominantą festiwalu przewidujemy, obok porannych i wieczornych spektakli, wydarzenia performatywne, łączące sztukę opowiadania historii z tradycyjnymi technologiami, jak pokazy warsztatowe Dafydda Davies-Hughesa oraz mistrzowskie warsztaty opowiadania Jan Blake w Centrum Sztuki Współczesnej, a także działania interaktywne w przestrzeni publicznej, jak Wyścig opowiadaczy, poprowadzony przez Oliviera de Roberta i Jarka Kaczmarka. Będziemy również tkać w dwu-głosie, praktykując sztukę przekładu scenicznego pod przewodem Magda Leny Górskiej.

Zapraszamy Was serdecznie do wspólnego szycia/plecenia/rzeźbienia naszych zbiorowych i indywidualnych ściegów pamięci – bo bez uważnych, chłonnych słuchaczy nie ma opowiadaczy!

XIV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania
Handmade: ściegi pamięci

Organizator: Grupa Studnia O. Grantodawcy: MKiDN, Miasto Stołeczne Warszawa.

27 listopada–1 grudnia 2019

27 listopada: Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9

28 listopada–1 grudnia: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1

27-30 listopada: Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Jazdów 2,

PROGRAM

27 listopada, środa, Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9

19.00 Serce dłoni / Serce na dłoni – Dafydd Davies-Hughes (Walia)

20.30 Ballady ręcznie plecione – Magda Lena Górska, Serge Tamas (Polska/Francja/Gwadelupa)

28 listopada, czwartek, Instytut Teatralny

10.00 Nagle w głębi lasu. Kiedy odejdą od nas zwierzęta – Beata Frankowska, Sebastian Krajewski

11.30 Nić. Opowieści z przędzy i słów – Aneta Cruz-Kąciak, Agnieszka Jackowiak

19.00 Pracownia Pamięci – neTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań: Patrycja Dołowy, Paweł Passini

21.00 Shifter. Magiczne transformacje – Jan Blake (Jamajka/Wielka Brytania)

29 listopada, piątek, Instytut Teatralny

10.00 Koło fortuny. Opowieść interaktywna – Joanna Sarnecka, Anna Woźniak, Katarzyna Szurman

11.30 Złoty ptak. Opowieści perskie – Albert Kwiatkowski, Agnieszka Ayșen Kaim, Mateusz Szemraj

17.30 Ręko-czyny. Opowieści niewieściego gniewu – Agnieszka Ayșen Kaim

19.00 Niedokończone losy. Historie katarów – Olivier de Robert (Francja)

21.00 Fin’amor. Pieśń o Dobrych Ludziach w dawnej Langwedocji – Sebastian Krajewski, Emilia Raiter i członkowie zespołu Ars Nova: Marta Zalewska, Krzysztof Owczynik

30 listopada, sobota, Instytut Teatralny

10.00 Złoty ptak. Opowieści perskie – Albert Kwiatkowski, Agnieszka Ayșen Kaim, Mateusz Szemraj

11.30 Nić. Opowieści z przędzy i słów – Aneta Cruz-Kąciak, Agnieszka Jackowiak

17.00 Hodża Nasreddin w Warszawie – Jarek Kaczmarek

19.00 Szahname – Masud Akrami (Iran), Dariusz Rasouli

22.00 Noc opowieści. Opowieści w dwu-głosie, z udziałem wszystkich gości festiwalu

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *