Teatranki

ŚPIEWANKI-PODRYGIWANKI ZE ZWIERZĘCEJ BAJKI

Zajęcia wokół bajek zwierzęcych z różnych stron świata

Tradycyjne bajki zwierzęce z Afryki, Mongolii i Turcji opowiadane, wyśpiewywane i odgrywane z udziałem dzieci. Bajki rytmem podszyte, w których nie tylko akompaniament, ale i same słowa tworzą warstwę muzyczną. Opowiadaniu będą towarzyszyć zaśpiewy, będące prostymi sylabami, których wspólne wyśpiewanie lub wykrzyczenie da poczucie siły i energii płynącej z bycia w grupie. Wiele radości sprawi układanie własnego języka, uczenie się prostych kroków tanecznych, ale i mini etiudy aktorskie polegające na personifikacji zwierząt, które się obrażają, denerwują i figlują jak ludzie. Dojdziemy do tego improwizacjami ruchowymi rozwijającymi wybraźnię ciała. Dołączą do tego śpiewanki – wykrzykiwanki znanych wierszyków o  zwierzętach z improwizowanym akompaniamentem na instrumentach afrykańskich. Rytmy bębna, balafonu i ngoni rozbujają dziecięce i niemowlęce ciała. Nawet nóżki mojej rocznej córeczki Barbary Bahar.

Prowadzenie: Agnieszka Ayşen Kaim Muzyka: Gwidon Cybulski: ngoni, djembe, didjeridoo, kij deszczowy, harmonijka ustna, kalimba.

Niedziela, 26 maja, godz. 10.00, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1

Wstęp: dorośli 15, dzieci 10 zł. Rezerwacje: teatranki.it@gmail.com

BAJKI Z LNU I LIŚCI

Zajęcia wokół tradycyjnych bajek polskich i litewskich

W bajkach tradycyjnych bardzo ważny jest świat materialny – wyruszający na wędrówkę najmłodszy brat otrzymuje magiczne dary: zgrzebło, ręcznik, mydło; królewna Egle ma prząść len, Kopciuszek oddzielić soczewicę od grochu. Pracę wyobraźni wzmacnia smak, zapach, kolor, dotyk, dźwięk. Opowiadając bajki, przede wszystkim z tradycji polskiej i litewskiej proponuję zabawy wokół “konkretyzacji zmysłowych”. Jak pachnie las Czerwonego Kapturka? Czy dotyk lnianych pakuł jest przyjemny? Jakie magiczne właściwości i niezwykłe opowieści tkwią w przedmiotach codziennego użytku, jakie – w świecie naturalnym? Na czym można grać do własnej opowieści? Na fleciku z trzciny, trąbce z papieru, gadających kamieniach… Cała ta niezwykłość jest wokół nas, umiejętność jej poszukiwania sprawia, że nawet w czasie deszczu dzieci się nie nudzą…

Prowadzenie: Małgorzata Litwinowicz. Tradycyjne instrumenty: Sebastian Wielądek

Niedziela, 26 maja, godz. 12.00, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1

Wstęp: dorośli 15, dzieci 10 zł. Rezerwacje: teatranki.it@gmail.com

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *