ZADZIWIAJĄCY Don Kichot i jego opowieści

18952821_10213022048608831_473126474692085116_n

Czy znacie Don Kichota? Na to pytanie większość z nas odpowie twierdząco: Tak! To ten, który walczył z wiatrakami! Książka Miguela Cervantesa ma szczególny status. Jest chyba najwybitniejszych arcydziełem literatury, które wszyscy znają, ale którego nikt nie czyta! (kto dziś czyta 1200-stronnicowe książki?) Don Kichot i jego nierozłączny giermek Sancho Pansa odkleili się od kart powieści i wiodą życie w przestrzeni mitu i w roli marketingowego wizerunku Hiszpanii.
Od kilku miesięcy razem z Gosią Litwinowicz, Beatą Frankowską i Agnieszką Ayşen Kaim zanurzamy się w świecie przygód szalonego błędnego rycerza i jego giermka w poszukiwaniu materii żywej opowieści. Zanurzamy się, a kiedy wynurzamy, nie możemy wyjść (wynurzyć się) ze zdumienia! Bo czego w tej książce nie ma! Tam jest wszystko! Nie ma wielkiej przesady w stwierdzeniu, że u Cervantesa można znaleźć większość wątków, którymi karmi się literatura przez ostatnie 400 lat! (Pierwszy tom Don Kichota wydano w 1605 roku).

We wtorek 13 czerwca odbędzie się premiera widowiska narracyjnego (a może lepiej sympozjonu szaleńców) będącego podsumowaniem naszego pierwszego etapu pracy nad Don Kichotem pod reżyserskim okiem Edwarda Wojtaszka. Gorąco zapraszam i gwarantuję, że tak jak my będziecie ZADZIWIENI!

PRZEGRAĆ NAJLEPIEJ. Don Kichot i jego opowieści.

Wtorek, 13 czerwca, godz.19.00. Przestrzeń Prywatna, ul. Wilcza 9/11. Wstęp wolny!

Zapraszamy. Jak to w ogóle powiedzieć? Że kiedy nadchodzi lato, to się właśnie czyta książki? Głupio brzmi, bardzo głupio. Więc może raczej: że kiedy nadchodzi lato, to się właśnie leży na kocu z gębulą wystawioną do słońca, pachną te wszystkie trawy morskie i rumianki czy coś. Udajesz tylko, że czytasz. Piasek się przesypuje, źdźbła się kruszą, oddajesz się śnieniu. Dopiero w nim możliwe są wielkie czyny, na które zwykle nie mamy czasu.
Tak, to jest o tym. To nasza podróż z tym męczącym wariatem, nasze opowieści prosto z prowincji La Mancha, w której nic istotnego nigdy się nie wydarzyło. Bądź bohaterem, którego świat nie potrzebuje. Nie bądź pierwszy, bądź szesnasty. Zostań autorem każdej porażki.
Hełm z miednicy, zbroja z tektury, ideały na horyzoncie, zęby nie całkiem w komplecie, Rosynant co bryknie, to się wybryknie. Czy to trzeba zawsze wołać „Naprzód Hiszpanio!“? Nie można czasem odpocząć? Przecież czasem nikt nie widzi.
Nie, nie można.
Wiele sobie obiecujemy po tym wieczorze; wiele co jest mało: opowieści, gadanie, muzykę, wino i czas. A już zwłaszcza, że przez te kichoterie da się go zatrzymać i będzie no wiecie jak. No wiecie. Ten moment, kiedy wszystko jeszcze przed nami.

Wieczór opowieści z muzyką na żywo.

Opowiadają: Agnieszka Aysen Kaim, Beata Frankowska, Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz
Muzyka: Katarzyna Jackowska-Enemuo i Adam Cudak
Opieka reżyserska: Edward Wojtaszek

Wydarzenie wspierane przez M.St.Warszawę

18221605_284691738648077_8152667392429162260_n

 

 

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *