TRAKTY KULTURY – 13. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

13MFSO_FB_net

Jak każdego roku ścieżki opowiadaczy z różnych stron świata przetną się na Scenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. W dniach 21-25 listopada odbędzie się trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, organizowanego przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O“.

W tym roku obok grupy polskich opowiadaczy wystąpią artyści z Kolumbii, Kenii, Francji, Belgii, Finlandii, Mołdawii, Ukrainy, Szwecji i Norwegii. Źródłem prezentowanych opowieści będą mity, baśnie i legendy; adaptacje literackie i historie oparte na osobistych wspomnieniach; opowieści wywołane z krajobrazów i miejsc – duchów „genius loci“ czy wreszcie te wyczarowane przez nieposkromioną wyobraźnię. W tym roku słowem kluczem, ktore będzie przewijać się pośród prezentanych historii są TRAKTY (kultury)…

Jak pisze Małgorzata Litwinowicz-Droździel – Dyrektor Artystyczna Festiwalu: Jeśli jest coś niezmiennego – to jest to być może ludzka ruchliwość. Jeśli istnieją w przestrzeni tradycji jakieś stałe – to są to być może szlaki kultury. Bite trakty, piaszczyste drogi, skaliste szlaki wędrówek i ucieczek, niewidzialne trakty morskie, kursy oznaczane na mapie nieba, wszystkie te trajektorie ludzkiej ruchliwości i ciekawości. W tym roku przy okazji spotkań festiwalowych eksplorujemy i celebrujemy te ukryte terytoria, która ujawniają się wtedy, gdy zaczynamy i ś ć.

roots-3troubadours-photo-2-tom-van-outryve_markus-luukkonen_torgrim-mellum-stene

 Tegoroczny festiwal stał się pretekstem do wyruszenia w drogę i spotkania trzech artystów: Markusa Luukkonena (Finlandia), Torgrima Melluma Stene (Norwegia) i Toma van Outryve (Belgia), którzy przygotowali specjalnie dla festiwalowej publiczności spektakl: KORZENIE/ROOTS. W opowieści na trzy głosy, na którą złożą się zarówno opowieści zaczerpnięte z mitologii, jak i historie osobiste i rodzinne, Tom, Markus i Torgim zmierzą się z pytaniem: W jaki sposób się różnimy i jak się ma różnorodność wobec wspólnoty? Jeśli istnieje jakieś „kulturowe DNA“ – ten spektakl próbuje je odkryć.
Kulminacją Festiwalu będzie
, jak zawsze, sobotnia NOC OPOWIEŚCI, na której wystąpią wszyscy goście Festiwalu a jej oprawę muzyczną zapewnią wspaniali artyści z grupy ROOMs – to projekt składający się muzyków ze Szwecji, Ukrainy, Polski i Mołdawii.

Jak zawsze nie zabraknie rodzinnych spektakli dla dzieci. Magda Lena Górska zaprezentuje spektakl dla najmłodszych widzów od 1,5 roku: ME VOILÀ!/OTO JA! – MAŁA FORMA Z AKORDEONEM. W programie Festiwalu znajdą się spektakle inspirowane klasyką dziecięcej literatury: Beata Franowska opowie „TAJEMNICZY OGRÓD” z oprawą muzyczną Sebastiana Krajewskiego, a Marie Prete (Francja) „MOJEGO PINOKIA“. Nie tylko dla miłośnikówe sportu Jarek Kaczmarek zaprezentuje spektakl „SKOCZKOWIE. TAJEMNICE MISTRZÓW“, na podstawie swojej premierowej książki.

Program festiwalu i informacje o biletach:
www.festiwalopowiadania.org

 Festiwal jest realizowany dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

ZAPRASZAMY!

13MFSO_kwadrat_net

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *