FESTIWAL NA FRANCUSKĄ NUTĘ

12MFSO_banerFB_tlo

Jak co roku na 12. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania (15-19 listopada, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie) wystąpią znakomici opowiadacze z Francji.

 

Michel Hindenoch to opowiadacz, muzyk i plastyk, jedna z najważniejszych figur odnowy sztuki opowiadania we Francji. W latach sześćdziesiątych współtworzył nurt odnowy francuskiej muzyki ludowej. Opowiadaniem zajmuje się od 1978 roku. Mistrz budowania nastroju i muzyczności słowa, akompaniuje sobie na cytrze węgierskiej i fletni Pana. Jego narracja odznacza się walorami poetyckimi, stawia pytania filozoficzne i polityczne.

Michel Hindenoch

Na Festiwalu artysta zaprezentuje dwa spektakle:

Asterjos. Legenda o Minotaurze (16 listopada, czwartek, g. 18.00). Mity greckie z cyklu kreteńskiego, którego bohaterami są Tezeusz, Ariadna, Minotaur, Minos czy Pazyfae, dotarły do nas rozproszone fragmenty. Asterjos… jest próbą połączenia rozproszonych elementów w jedną wielką historię, muzyczną epopeję, w której słowo i muzyka się przeplatają, spajają i zatracają w sobie. Po to, abyśmy mogli wspólnie przeżywać – w tym tkwi siła opowiadania – wewnętrzną przygodę. Spektakl w języku francuskim z napisami po polsku.

Wniebowzięci (18 listopada, sobota, g. 19.00) – to radosna podróż do krainy prostaczków, głupków wioskowych, niewinnych, zagubionych i przegranych, na podstawie ustnej tradycji z różnych regionów Francji (Prowansji, Owernii i Bretanii). Spektakl w języku francuskim z tłumaczeniem Magda Leny Górskiej.

Abbi Patrix – to opowiadacz o niesamowitej wyobraźni i temperamencie, poruszający się pomiędzy literaturą a improwizacją. Rozwija przed nami historie, nadając im nowe konteksty, dzięki czemu zawsze dzieją się one tu i teraz. Norweskie baśnie tradycyjne, mity afrykańskie, chińskie opowieści fantastyczne i mądrościowe przypowieści z Indii przypominają nam o różnorodności i złożoności świata.

Abbi Patrix

Na Festiwalu zaprezentuje spektakl: Podróże w miejscu (Sobota, 18 listopada, g. 17.00)

W podróży między słońcem Wschodu a księżycem Zachodu spotykamy trolle i dżinny, smoki, królów i księżniczki, duchownych, kupców i złodziei oraz żaby, żółwie, małpy, kruki i sowy. Abbi Patrix ma za nic granice, a prostota opowiadacza pozwala na to, by w czasie tej jednej podróży zdobyć kilka pożytecznych rad od wróżek, przekonać się, że trolle nie są ani śmieszne, ani małe, ani miłe, przypomnieć sobie o tym, że dżinny nie zawsze są niewidzialne i że to one nauczyły nas muzyki, i wreszcie dowiedzieć się, dlaczego żółwie lądowe mieszkają… na lądzie, a żabia skóra wygląda tak, jak wygląda.

 

Informacje o Festiwalu: festiwalopowiadania.org

end 12MFSO_Plakat_net_2

 

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *